Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuziger si dál věří na elitní desítku: V kopcích jsem se začal probírat

Roman Kreuziger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger | foto: ČTK

EMOSSON Pokračoval ve svém boji o Top 10, zatím do ní ještě nepronikl, přesto byl na konci prvního alpského dne Roman Kreuziger optimistou. „Díky posledním dvěma kilometrům si na čtvrteční časovku věřím,“ tvrdil. Jaká byla z jeho pohledu 17. etapa Tour?

Únik dne se dlouho nerodil, ale když se konečně zformoval, měli jste mezi uprchlíky dva jezdce, o které jste v úniku stáli, tedy Petera Sagana a Rafala Majku, že?
A Peter byl tím, kdo Rafu do toho úniku odvezl, protože měl vážně velký přehled v pelotonu. Následně se Petrovi povedlo vyhrát i prémiový sprint, takže znovu udělal důležité body směrem k zelenému dresu.

A co vy sám? Jak jste prožíval velmi rychlý úvod etapy?
Kluci byli kolem mě, snažili se mě hodně hydratovat, protože dnes bylo opravdu velké vedro, a bylo důležité přijet s energií a s bidony pod poslední dva kopce, protože na nich čekaly na 32 kilometrech téměř dva tisíce metrů převýšení. Bylo to hodně náročné. Říkal jsem od začátku, že cílový kopec (Emosson) je jedním z nejnáročnějších kopců na celé Tour.

Což jste pocítil i pět kilometrů před cílem, když jste odpadl ze skupiny favoritů?
Tam jsem už nebyl schopen držet rytmus, když začal tahat tempo Valverde. Musel jsem si na chvíli zvolnit, abych se z toho probral, a pak jsem zase našel svůj rytmus v posledních dvou kilometrech. Tam jsem přeskočil docela dost lidí. Myslím, že hodně jich zaplatilo za zdejší výšku (téměř 2000 metrů) a začali ztrácet. Já jsem se naopak začal probírat.

Sportovní ředitel De Jongh vás po etapě pochválil, že jste si držel svůj rytmus a nesnažil se za každou cenu zůstat v čelní skupině.
Jak říkám, nebyl jsem schopen s nimi jet, oni jeli neuvěřitelně. Možná jsem udělal i chybu, že jsem se tam s nimi držel až tak dlouho, možná jsem měl odpadnout dřív a zvolnit svoje tempo. Tím, že jsme už ve třetím týdnu, tak každý okamžik, který člověk přepálí, se vám potom víc vymstí a hůř se z něho dostáváte. Myslím, že jsem tam zůstal vážně o chvilku dýl, než jsem měl. Proto pak trvalo kilometr a půl a ne méně, než jsem se z problémů dostal.

Jde ve chvíli, kdy bojujete na trati s nejlepšími, i o jakýsi váš vnitřní souboj? Mám s nimi ještě zůstat, nebo už ne?
Je to o tom, kdo vybouchne. Nechcete vypadnout hned, protože tím zase nabijete ty ostatní, když odpadnete. Ten kopec byl opravdu prudký, byl specifický. Naopak předposlední kopec Forclaz byl víc jezdivý i příjemnější a taky jsem ho zvládal úplně jinak než ten poslední. Věděl jsem, že Emosson bude těžký, že se tam budu muset zachránit, navíc po dni volna. Takže dnešek neberu jako tragédii a věřím si do časovky.

Překvapilo vás, jak se koncovka vyvíjela?
Dnes každý čekal, co udělají Movistar a Astana. Na předposledním kopci začal tahat zčásti Movistar, potom to převzala Astana s Tiralongem, Nibalim a Rosou, přičemž Nibali odvedl velkou práci pro Arua, kdy skupinu hodně nadělil - a to tam Aruovi ještě zbyl Rosa. Astana dnes ukázala, že má silný tým, ale Froome má kolem sebe i přesto spoustu lidí a nenechá se ničím rozhodit.

Valverde za útok, po němž jste vy začal zaostávat, nakonec zaplatil víc než vy a dokončil etapu až za vámi.
On od začátku říká, že je tady pro Quintanu, tak se možná pro něj obětoval. Ale zůstává v desítce. Uvidíme, co s ním bude dál.

Quintana pak v závěru také nestačil.
Všichni ho napadají, že neútočí, tak chtěli s Valverdem něco zkusit - a ve finále za to zaplatili. Ono je to těžké.

Měl jste na trati zprávy i o tom, jak těžce dnešní etapu odnesl van Garderen, který posléze ztratil 26 minut?
To, že brzy odpadl, jsem samozřejmě slyšel, ale koncentroval jsem se na svůj výkon, protože jsem věděl, že mám ve skupině i hodně lidí, kteří jsou v pořadí těsně za mnou a že by ten závodníkům, jakým je třeba Meintjes, mohl poslední kopec sedět. Což se potvrdilo.

Před vámi přijel i Joaquim Rodriguez, ale celkově zůstal v pořadí za vámi. Co tedy říkáte jedenácté pozici před dalšími třemi alpskými dny?
Určitě je nepříjemné, že jsem ztratil nějaký čas, ale pořád si věřím na to, že desítka je reálná, protože jsem skončil etapu s dobrými pocity. Tím, že jsem dnes zajel dobré poslední dva kilometry, není to špatné. Kdybych tam na trati naopak parkoval dál, tak bych si asi ani do časovky moc nevěřil.

První časovka se vám letos na Tour vydařila. Nakolik detailně znáte trať té druhé?
Ani si ji ráno projíždět nebudu, protože ji mám z přípravy před Tour opravdu dobře osahanou a mám o ní i velmi detailní zprávy v telefonu, které si pročtu. Možná že pojedu za jedním z prvních závodníků našeho týmu v autě a následně budu spíš odpočívat. Krátce se rozjedu a půjdu na to.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...