Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fulnek slavil triumf Kvitové. Jahodami se šlehačkou

Sport

  18:21
FULNEK - Také 1500 kilometrů od centrálního kurtu se podávaly jahody se šlehačkou, jak je zvykem ve Wimbledonu. Když Petra Kvitová vyhrála svůj finálový zápas na nejslavnějším tenisovém turnaji světa, burácel kulturní dům ve Fulneku nadšením a začalo se rozlévat i šampaňské. Česká šampionka udělala vynikající reklamu šestitisícovému městu z Ostravska, v němž vyrostla.

Obyvatelé Fulneku slaví vítězství Petry Kvitové ve finále Wimbledonu foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Řada ze 150 lidí, kteří zaplnili sál sloužící normálně jako kino, začala také plakat dojetím. "Jsem šťastná, Petra je náš miláček. Moc jí to přeju, protože si to opravdu zaslouží," nebránila se emocím ani starostka Jana Mocová.

Z Fulneku se na jeden den stalo tenisové město. "Nemám slov. Nepopsatelný zážitek. Kolik generací hráčů se o něco takového marně snaží a teď se to podařilo naší Petře," vyprávěl jeden z přítomných fanoušků Miroslav Vidín.

O VELKÉM TRIUMFU KVITOVÉ ČTĚTE VÍCE

Zatím byl nejpamátnější osobou spojenou s Fulnekem Jan Ámos Komenský, který tu strávil část života. Nyní pozici nejpopulárnější postavy Fulneku přebírá od učitele národů hráčka, jejíž jméno ještě před dvěma lety znal jen málokdo.

Po posledním míči se začalo plánovat velkolepé přivítání. "Věřím, že se nám ji sem podaří dostat co nejdřív. Když přijela v červnu, bylo plné náměstí. Nedovedu si představit, kolik lidí přijde nyní, když je vítězkou Wimbledonu," přemítala starostka.

Na Kvitové oceňovali všichni píli a skromnost, s jakou dokráčela na tenisový vrchol. Uznání vyslovovali pro jejího otce Jiřího Kvitu, který dceru trénoval až do jejích 17 let. "Když jsem ho na plátně viděl, jak brečel, rozuměl jsem mu. A také se u mě objevily slzy," pronesl Oldřich Fiurášek, který dělal Kvitové sparingpartnera v začátcích její kariéry. "Teď půjdu dál břečet a pít," začal plánovat program na sobotní večer.

Autor: