Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Fyzioterapeut Ledecké: Každá hodina odpočinku navíc je pro Ester dobrá, získává tím čas na přípravu

Ester Ledecká v Ga-Pa foto: ČTK

Cortina d'Ampezzo - Už dva závody měla mít za sebou Ester Ledecká na mistrovství světa v alpském lyžování, počasí však program v Cortině d'Ampezzo výrazně narušilo. Podle fyzioterapeuta Michala Lešáka je pro českou hvězdu každá volná chvilka navíc dobrá.
  19:32

V Cortině se neuskutečnila pondělní kombinace ani úterní super-G. Ledecká mohla o to více regenerovat. „Každá hodina navíc, co si může sama odpočinout, mít čas pro sebe, nebo se mnou, s trenéry na video je dobrá. I když se závod neodjede, získává tím čas na přípravu na další dny,“ řekl Lešák novinářům.

Ledecká kombinuje lyžování a snowboarding a v obou sportech je olympijskou vítězkou. Letos jezdí převážně na lyžích, ale i tak má náročný program. „V létě udělala dobrou přípravu. A povedlo se nám najít režim, že už ke konci ledna nebývá tak unavená. Má síly dost i v druhé polovině sezony,“ uvedl fyzioterapeut.

Ester Ledecká v Ga-Pa
Ester Ledecká v Garmisch-Partenkirchen

Služby Lešáka, přezdívaného Méďa, využívá Ledecká od jara 2018 a jeho šikovné ruce často chválí. Fyzioterapeut z Liberce ukazuje své schopnosti při práci s tělem každou chvilku. V prosinci pomohl zimní obojživelnici s nespecifikovaným problémem a ona pak ovládla superobří slalom Světového poháru ve Val d’Isere.

Po lednovém pádu ve sjezdu v Crans Montaně měl znovu napilno. Ledecká ale jela hned druhý den a o týden později už závodila bez většího omezení. „Už je úplně v pořádku. Není, co by ji limitovalo. Zotavila se velmi dobře,“ ujišťoval.

Lešák vozí po závodech vše potřené pro regeneraci i cvičení. V autě má naskládáno lehátko, rotoped, různé sady gum, nástrojů a přístrojů. Mistrovství světa není výjimkou. „Všechno je stejné. Bereme to samé co na Světové poháry. Jak říkala Ester - i na okresní přebor bychom vezli totéž vybavení,“ uvedl.

Na hotelu mají vyčleněnou jednu místnost. „Docela velkou. Udělali jsme si z toho malou tělocvičnu a fyzioterapii. Plus tam mají kluci prostor na rozbor videa. Celé patro na hotelu je pro nás, takže prostoru máme dost,“ řekl Lešák.

S Ledeckou tráví nejvíc času z realizačního týmu. Začínají ráno rozcvičkou. „Ta trvá kolem dvaceti minut na hotelu, pak jede na kopec, kde je jenom trenérů,“ doplnil Lešák, který na svahu nechybí a pomáhá, s čím je zrovna potřeba. V závodní den následuje lehká krátká rozcvička před startem. „Na zahřátí. A odpoledne po závodním vytížení a stresu pracujeme dle potřeby přibližně hodinu a půl.“

Často se zaměřuje na aktuální bolístky. „Pokud je všechno v pořádku, tak děláme jen regenerační věci - strečink a vyšlape se na kole,“ řekl Lešák.

Na start by se měla Ledecká na šampionátu poprvé postavit ve středu, kdy bude patřit mezi favoritky superobřího slalomu. Závod je v plánu od 10:45.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!