Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Giro má nového lídra: vede Cháves. 19. etapu ovládl po úniku Nibali

Sport

  17:35
Zdálo se, že Steven Kruijswijk na letošním Giru opravdu nemá žádnou slabinu. I on sám to říkal. Jenže přišla devatenáctá etapa a sjezd z Colle dell ́Agnello, ve kterém nizozemský cyklista vinou pádu ztratil růžový trikot. Do cílového Risoulu dojel se ztrátou téměř pěti minut a v průběžném pořadí spadl na třetí místo. Z pomyslného popela povstal Vincenzo Nibali, který vyhrál etapu. Dva dny před koncem se do růžové převlékl Esteban Cháves.

Esteban Chaves foto: ČTK

Byl to den mnoha pádů a překvapení. To největší se odehrálo při sjezdu z nejvyššího stoupání letošního ročníku. Vlastně šlo o takovou nevinnou levotočivou zatáčku. Cháves i Ital Nibali ji v pořádku projeli, jen růžový Steven Kruijswijk si nadjel až příliš a skončil v kotrmelcích.

Rázem jeho ztráta narůstala, musel měnit kolo a pomalu přicházel o růžový trikot.

Giro d'Italia

19. etapa (Pinerolo - Risoul, 162 km)

1. Nibali (It./Astana) 4:19:54, 2. Nieve (Šp./Sky) -51, 3. Chaves (Kol./Orica) -53, 4. Ulissi (It./Lampre) -1:02, 5. Majka (Pol./Tinkoff), 6. Valverde (Šp./Movistar), 7. Urán (Kol./Cannondale) všichni -2:14, 8. Preidler (Rak./Giant) -2:43, 9. Roche (Ir./Sky), 10. Dupont (Fr./AG2R) oba -2:51.

Průběžné pořadí: 1. Chaves 78:14:20, 2. Nibali -44, 3. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -1:05, 4. Valverde -1:48, 5. Majka -3:59, 6. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -7:53, 7. Amador (Kost./Movistar) -9:34, 8. Urán -12:18, 9. Sivcov (Běl./Dimension Data) -13:19, 10. Pozzovivo (It./AG2R) -14:11.

Giro ve sjezdu z Colle dell ́Agnello skočilo i pro Ilnura Zakarina, který si zlomil klíční kost a odstoupil tak z pátého místa v průběžném pořadí.

Pod cílovým stoupáním na Risoul ztrácel Kruijswijk na dvojici vepředu už více než dvě minuty a manko se dále prohlubovala. V cíli byl nakonec zklamaný a sedřený se ztrátou téměř pěti minut.

Třetí do cíle dojel Esteban Cháves, který se tak dva dny před koncem italské Grand Tour dostal do růžového trikotu. Ten vede o 44 sekund před Nibalim, minutu a pět sekund ztrácí Kruijswijk.

Ale právě Nibali je hrdinou devatenácté etapy. Celý týden musel od italských novinářů poslouchat, jak na to nemá, pomlouval ho i exmistr světa Paolo Bettini.

„Co po mě ještě chcete, vždyť už jsem na kousíčky,“ říkal jednatřicetiletý Ital tamním novinářům.

Spekulovalo se, jestli náhodou není nemocný. Nebyl, ze závodu neodstoupil a dojel si pro vítězství v devatenácté etapě. V cíli se pak vyčerpáním, radostí i úlevou rozplakal. Znovu ukázal, že je pořád šampion.

A 44 sekund před posledním sobotním horským testem? To není nic.

Jak se vše odehrálo

Zpátky do vysokých hor.

Takové přízvisko by mohla nést devatenáctá etapa Gira.

Cyklisty v pátek čekalo 162 kilometrů a dvě ohromně těžká stoupání. Nejprve se projíždělo údolím Variata, když už po čtyřiceti kilometrech začínalo pozvolné stoupání na Cimu Coppi – nejvyšší bod letošní ročníku italské Grand Tour, kopec Colle dell ́Agnello ve výšce 2744 metrů nad mořem.

Alpské monstrum, vyčerpávající dřina, tak mu říkají.

Oficiální start je sice až ve městečku Casteldefino, ale stoupat se začíná už desítky kilometrů dřív. Z Casteldefina je to 21 kilometrů v průměrném sklonu sedmi procent. Na vrcholu cyklisté překonají italsko-francouzskou hranici a poletí dlouhým sjezdem dolů.

Finále pak obstará tradiční francouzské lyžařské středisko Risoul – třináctikilometrový kopec se sedmi procenty a patnácti vlásenkami.

Testování Stevena Kruijswijka mohlo začít.

„Nemám žádnou slabinu,“ říkal vedoucí muž italského závodu.

„Ale v následujících dvou etapách se může stát cokoliv, jsou opravdu těžké. Třeba Kolumbijec Cháves bude mít v té výšce výhodu,“ predikoval Alejandro Valverde.

Hned první hodina se letěla průměrem 50,3 km/h.

Únik odjel až po sedmdesáti kilometrech a bylo v něm 28 lidí. Rázem si vypracoval náskok kolem šesti minut, to už se ale stoupalo na Colle dell ́Agnello.

Nejsilnějším z úniku byl Michele Scarponi, který vrchol projel jako první, vzadu se ale děly věci.

Už v polovině stoupání přišel první útok Kolumbijce Chávese, který ukazoval, že mu vysoká nadmořská výška svědčí. Zůstal s ním růžový Kruijswijk, Valverde a Nibali. Pak se skupina všech favoritů spojila, když přišel další útok Chávese. Teď už s ním zůstali jen Kruijswijk s Nibalim.

Na vrcholu nejvyššího bodu letošního Gira měli na Valverdeho náskok skoro minutu.

Jenže pak přišel kritický moment pro růžového muže. Do levotočivé zatáčky najel až příliš zvenku a zatímco Cháves s Nibalim uháněli dál, on se válel ve sněhu a v kotrmelcích.

Na duo vepředu ztrácel půlminutu, pak celou minutu, kolem něj prosvištěl Valverde s Majkou a Kruijswijk musel měnit kolo. Sám musel desítky kilometrů šlapat, až si dojel do skupiny Boba Jungelse. To už na čelo ztrácel dvě minuty.

A zatímco vepředu Nibalimu pomáhal Scarponi a Chávesovi Plaza, Kruijswijk se na rovině před stoupáním do Risoul musel spolehnout na pomoc Boba Jungelse a jednoho jeho týmového kolegy.

Pod finálovým stoupáním se manko znovu prohloubilo a jen co stoupání začalo, vzal za to tentokrát Nibali, kterého se zatím Cháves udržel. Začala horská časovka.

Nibali s Chávesem proti trápícímu se Kruijswijkovi. Mezi nimi jel ještě s odstupem minuty Valverde s Majkou.

A Kruijswijk pomalu doplácel na to, že musel ze sjezdu a na rovině sjíždět drahocenné vteřiny, v polovině kopce už zaostával o víc než tři minuty a Cháves se v tu chvíli virtuálně převlékal do maglia rosa.

Pět kilometrů před cílem znovu zvýšil tempo na čele Nibali a tentokrát už neměl odpověď ani kolumbijský střizlík. Ani jednomu to ale vadit nemuselo. První si dojel pro vítěznou etapu a obrovskou satisfakci, druhý se na kopci převlékal do růžové.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...