Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kruijswijk i nadále vládne Giru. Etapový vavřín slaví Štybarův kolega Trentin

Tour de France

  19:00
PINEROLO - Měl to být souboj Morena Mosera s Gianlucou Brambillou, jenže na posledním kilometru se k vedoucí dvojici zezadu přiřítil Matteo Trentin. Chvíli se za oba Italy zařadil a pak jim na cílové rovince pláchl a vyhrál osmnáctou etapu letošního Gira d ́Italia. V celkovém pořadí se žádné velké změny neudály, Steven Kruijswijk dál vede o tři minuty před Estebanem Chávesem.

Vítěz 18. etapy Matteo Trentin. foto: ČTK/AP

Byly to zase jednou dva závody v jednom.

Nejprve na cílový okruh kolem Pinerola dorazil početný pětadvacetičlenný únik. Na stoupání Pramartino se z něj oddělila dvojice Gianluca Brambilla (Etixx), Moreno Moser (Cannondale), za nimi s odstupem půlminuty šlapali Nikias Arndt (Giant) a Ivan Rovný (Tinkoff), ke kterým se ve sjezdu dotáhl ještě Sacha Modolo (Lampre) a Matteo Trentin (Etixx).

Výsledky - Giro d'Italia

18. etapa (Muggio - Pinerolo, 244 km): 1. Trentin (It./Etixx-Quick-Step) 5:25:34, 2. Moser (It./Cannondale), 3. Brambilla (It/Etixx-Quick-Step) všichni stejný čas, 4. Modolo (It./Lampre) -20, 5. Arndt (Něm./Giant) -30, 6. Rovnyj (Rus./Tinkoff) -34, 7. Busato (It./Wilier Triestina) -1:10, 8. Knees (Něm./Sky) -1:16, 9. Domont (Fr./AG2R) -1:24, 10. Malacarne (It./Astana) -4:28.

Průběžné pořadí: 1. Kruijswijk (Niz./LottoNL) 73:50:37, 2. Chaves (Kol./Orica) -3:00, 3. Valverde (Šp./Movistar) -3:23, 4. Nibali (It./Astana) -4:43, 5. Zakarin (Rus./Kaťuša) -4:50, 6. Majka (Pol./Tinkoff) -5:34, 7. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -7:57, 8. Amador (Kost./Movistar) -8:53, 9. Pozzovivo (It./AG2R) -10:05, 10. Sivcov (Běl./Dimension Data) -11:15.

Odstup vedoucí dvojice se lehce snižoval, ale při nájezdu na poslední stěnu etapy 2,5 kilometrů před cílem to bylo stále patnáct sekund. Tam se pokusil Moser urvat Brambillu, pak si pozice vyměnili, ale do cíle dojížděli.

Zdálo se, že si to o vítězství rozdá právě tahle dvojka.

Jenže v tu chvíli se za nimi přiřítil Matteo Trentin. Využil jejich vláčku i své rychlosti a v cílovém spurtu mu nikdo nestačil. Šestadvacetiletý Ital si tak připsal své premiérové vítězství na Giru. Druhý dojel Moser, třetí Brambilla.

„Cítil jsem se dobře, ale dneska jsem nebyl tak silný, abych odpáral Mosera. Když jsem pak za námi viděl Mattea, přestal jsem střídat a on to naštěstí zvládl. Jsem za něj šťastný,“ říkal týmový kolega vítěze Brambilla.

Až více než 10 minut za nimi opět jednou probíhal boj o celkové pořadí.

Na předposledním stoupání Pramartino zůstávalo v poli favoritů asi dvacet cyklistů. Chyběl třeba jedenáctý Jakob Fuglsang. Ale útok Valverdeho přišel až na poslední stěně těsně před cílem.

Španěl si ale žádný náskok nevypracoval a tak i průběžné pořadí zůstává tři etapy před koncem Gira stejné. Ve vedení je stále Steven Kruijswijk o tři minuty před Chávesem, dalších dvacet tři sekund ztrácí Valverde.

Jak se vše odehrálo

Nejdelší etapa Grand Tour až v půlce třetího týdne?

A proč ne, řekli si organizátoři Gira.

Matteo Trentin slaví etapový vavřín.

Cyklistům tak ve čtvrtek přichystali solidních 244 kilometrů z Muggia do Pinerola. Jen o třináct kilometrů delší je třeba nejslavnější jednodenní klasika Paříž-Roubaix...

Právě v Pinerolu finišovala etapa Gira už pošesté. Poprvé zde italská Grand Tour zavítala v roce 1949, kdy si tady v 17. etapě vzal růžový trikot Fausto Coppi, který pak dovezl až do cíle. Už potřetí.

Naposledy tady před sedmi roky vyhrál Franco Pellizotti a v roce 2011 tady vrcholila etapa Tour de France, kterou vyhrál Edvald Boasson Hagen.

Ta letošní byla z velké části placatá. Až posledních třicet kilometrů bylo zajímavých. A to tak, že hodně.

Nejprve čekalo čtyřkilometrové stoupání druhé kategorie Pramartino i se sedmnácti procenty a dva a půl kilometru před cílem pak nehodnocený dlážděný úsek na Via dei Principa d ́Ajaca.

Ten je v profilu etapy sotva zaznamenatelný, ale tahle dlážděná 540 metrů dlouhá stěna má na jednom místě i 20procentní maximum.

„Itinerářům moc nevěřte, stěna těsně před cílem je opravdu těžká. Můžou se tam dít věci,“ predikoval ve středu na tiskové konferenci Alejandro Valverde.

Dario Cioni, sportovní ředitel týmu Sky, zase vzýval únik. „Když v něm nebude nikdo, kdo bude ohrožovat cyklisty v celkovém pořadí, může klidně dojet až do cíle, protože v pátek a v sobotu jsou na programu těžké etapy. Musíme v tom útoku být.“

A Cioni měl pravdu, hned po startu se od pelotonu odpoutalo pětadvacet cyklistů. Mezi nimi třeba středeční vítěz Roger Kluge, dřívější držitel růžového trikotu Gianluca Brambilla, Moreno Moser nebo juniorský i třiadvacítkový mistr světa Matěj Mohorič.

Steven Kruijswijk stále s přehledem vládne Giru.

Spurterské týmy usoudily, že v téhle etapě velké šance nemají, a tak peloton tahal tým Lotto-Jumbo. Ten ale neměl kam spěchat, vždyť v úniku byl nejlépe postaveným cyklistou právě Brambilla, který před etapou ztrácel 55 minut.

A tak se náskok postupně navyšoval, až byl při nájezdu na cílový okruh čtrnáctiminutový.

Na Pramartino vyjela nejrychleji dvojice Brambilla, Moser, za nimi šlapala dvojce Arndt, Rovný.

Italský vítěz osmé etapy se snažil svému sokovi poodjet i ve sjezdu, ale Moser se držel jako klíště. Ke druhé dvojici se připojil Modolo s Trentinem a odstup se lehce snižoval.

Na stěně dva kilometry před cílem nejprve zaútočil Moser, pak za to vzal Brambilla, ale Moser se držel zuby nehty. A zvládl to až nahoru.

Zbývaly poslední dva kilometry.

Do cílové rovinky vjížděl na prvním místě Moser před Brambillou, ale za nimi se odnikud přiřítil Matteo Trentin a ve spurtu nikomu nedal šanci. Pro tým Etixx tak vybojoval už čtvrté vítězství na letošním Giru. Dvě etapy vyhrál Marcel Kittel, jednu přidal Gianluca Brambilla.

Vzadu mezitím po Pramartinu zůstala v hlavním poli asi dvacítka cyklistů. S Kruijswijkem se držel Enrico Battaglin, naopak chyběl jedenáctý muž Jakob Fuglsang. Na poslední stěně to pak zkusil Valverde, ale žádný náskok si nevytvořil a odstupy největších favoritů v průběžném pořadí tak před dvěma posledními horskými etapami zůstávají na Giru neměnné.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!