Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kruijswijk utahal Nibaliho a spol. a vládne Giru. Etapový vavřín slaví Valverde

Sport

  20:00
ANDALO - Nizozemec Steven Kruijswijk udělal další krok k senzačnímu vítězství na Giru d ́Italia. V kopcovité šestnácté etapě utrhl oba své rivaly Chávese i Nibaliho, potřetí za sebou dojel druhý a zvýšil náskok v čele pořadí na tři minuty. Etapový triumf slavil po spurtu s Kruijswijkem španělský veterán Alejandro Valverde.

Sladká odměna pro Kruijswijka. foto: ČTK/AP

Byl to moment, který možná rozhodl letošní Giro. Patnáct kilometrů před cílem při stoupání na Fai della Paganella, hlavní vrchol dne, se zvedl ze sedla zkušený Valverde, za nějž se okamžitě zavěsil růžový Kruijswijk.

K oběma se přidal Rus Zakarin a trojice uháněla k vrcholu. Jak odpoví konkurenti Kruijswijka v bitvě o maglia rosa? Vincenzo Nibali sklonil hlavu na řidítka a vyšťaveně se vezl za kolem dalšího Rusa Firsanova.

Kolumbijec Estéban Cháves dokonce ani reagovat nemohl, protože už nefiguroval v devítičlenné skupině favoritů, ze které zmizel při výjezdu na první kopec dne.

Skvěle spolupracující trojice na čele, kterou táhl hlavně hladový Zakarin, překonala po patnáctikilometrovém stoupání vrchol Fai della Paganella a s přehledem přejela i lehčí závěrečné stoupání do cíle.

Kruijswijk nemohl Valverdemu ve spurtu konkurovat, a proto opět těsně nedosáhl na vítězství. Potřetí za sebou dojel v horské etapě druhý!

Alejandro Valverde (vpravo) slaví vítězství v šestnácté etapě Gira před Stevenem Kruijswijkem.

Rozhodně ovšem nesmutní. Má totiž na dosah mnohem cennější triumf. Jako první Nizozemec po 36 letech může ovládnout závod Grand Tour. Pět etap před koncem drží tříminutový náskok na Chávese a na třetího Valverdeho, který při vítězném průjezdu cílem radostně pumpoval rukou, má k dobru 3:23 minut.

Italský žralok Nibali utržil v 16. etapě téměř dvouminutovou ránu, ze které se už jen těžko vzpamatuje. Za energickým Kruijswijkem, jehož jako by volné pondělí nabilo ještě přídavnou silou, zaostává nyní o 4 minuty a 43 sekund.

Ve středu navíc vrchaři útočit nebudou, protože 196 kilometrů se pojede spíše na rovině a etapa může dospět k hromadnému spurtu.

Kdo zastaví Kruijswijka?

Úterní etapa nepatřila papírově mezi nejtěžší na letošním Giru, přestože peleton musel překonat až patnáctiprocentní „stěnu“ při stoupání na Fai della Paganella. Organizátoři ji označili třemi hvězdičkami z pěti možných.

Po nečekaných víkendových zvratech a pondělním dnu volna ale nikdo nemohl tušit, co se bude na trati dít. Odrazí Kruijswijk nápor slavnějších kolegů? „Dnes jsem zaplatil já, po volném dni možná zaplatí i Kruijswijk,“ doufal z nedělní časovky zdrcený Nibali, hlavní kandidát na vítězství na Giru.

Před prvním kopcem zajel Ital na kus řeči k Valverdemu. Oba mazáci se možná domlouvali, jak sesadí Nizozemce z pódia.

Vincenzu Nibalimu to dneska nešlo.

Akce začala brzy. Nibali překvapivě vyrazil dva kilometry před vrcholem a na chvíli odpáral Kruijswijka. Iluze Nibaliho převahy ale trvala jen chvilku. Jezdec v růžovém se rychle dotáhl a stejně tak skupina největších es.

Tedy až na jedno...

Místo Kruijswijka nečekaně odpadl Estéban Cháves. Malinký Kolumbijec, jemuž se při Nibaliho rozpačitých výkonech věřilo, že může Kruijswijka ve strmých pasážích trumfnout. Teď ale nestačil a schytal půlminutové manko.

„Po volném dnu se pokaždé děje něco divného. Nevím, jak bude tělo reagovat,“ říkal Chaves před etapou.

Tahle slabost na prvním kopci ho nakonec stála dobrý výsledek a možná i šanci na růžový trikot. Lehounký závodník totiž později ve druhé skupině ukázal, že drápání na prudký vrchol Fai della Paganella mu sedí. Zatímco Nibali, který se k němu postupně propadl, se tam málem zastavil a definitivně se zlomil, Kolumbijec se snad ani nezadýchal.

I když ale letěl dopředu, měl smůlu.

Kruijswijk, Zakarin a Valverde se ukázkově střídali na špici, Cháves byl na všechno takřka sám, jen občas mu pomohl poslední zbylý týmový týmový kolega nebo Polák Majka. Cháves dřel. Snažil se snížit škody, ale nakonec ztratil 42 sekund.

Nibali ovšem dopadl ještě mnohem hůř.

Giro d'Italia

16. etapa (Brixen - Andalo, 133 km): 1. Valverde (Šp./Movistar) 2:58:54, 2. Kruijswijk (Niz./LottoNL) stejný čas, 3. Zakarin (Rus./Kaťuša) -8, 4. Ulissi (It./Lampre), 5. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) oba -37, 6. López (Šp./Sky), 7. Firsanov (Rus./Gazprom) oba -38, 8. Chaves (Kol./Orica) -42, 9. Majka (Pol./Tinkoff) -50, 10. Pozzovivo (It./AG2R) -1:47.

Průběžné pořadí: 1. Kruijswijk 63:40:10, 2. Chaves -3:00, 3. Valverde -3:23, 4. Nibali (It./Astana) -4:43, 5. Zakarin -4:50, 6. Majka -5:34, 7. Jungels -7:57, 8. Amador (Kost./Movistar) -8:53, 9. Pozzovivo -10:05, 10. Sivcov (Běl./Dimension Data) -11:03.

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč