Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Königa připravila o Giro i další závody modřina na kosti. Co bude dál?

Sport

  12:00
PRAHA - Loni oslavoval na Giru šesté místo. Letos měl být Leopold König podle původních plánů na italských silnicích druhým lídrem stáje Sky za Španělem Landou. Jenže v pátek na startu růžového závodu nebude. Kdy by se mohl vrátit na scénu?

Leopold König. foto: Tým Sky

Naposledy závodil 7. února.

Potom jen léčil zranění.

Nestartoval na Tirrenu-Adriatiku, Kolem Katalánska, ani Kolem Trentina. Tam všude se měl podle předsezonních plánů představit.

Zpráva o jeho zdravotním stavu, kterou nyní tým Sky zaslal MF DNES, je kusá: „Leo dál pracuje na tom, aby se vrátil do fyzické kondice. Další novinky zatím nejsou.“

König sám dva měsíce s médii nekomunikoval, výrazně omezil také aktivitu na sociálních sítích. Ke své zatím poslední fotografii, kterou umístil na Facebook, připsal 19. dubna jediné anglické slovo: SMILE. Úsměv.

Chtěl si říct o novou smlouvu

Snad zase bude líp...

Co s ním tedy je? Spekulací se vzhledem k nedostatku detailnějších informací vyrojila v uplynulých měsících celá řada. O přetrénování. O zánětu v koleni. O návratu dva roky starého zranění. Dokonce i o mononukleóze.

A skutečnost?

Leopold König

V únoru upadl König na koleno při rozjetí na zahajovací časovku závodu Kolem Valencie. S bolestí ji dokončil osmý a potom i celý pětietapový podnik na 10. místě.

„Když tehdy Leo upadl, přihodilo se mu cosi, čemu se laicky říká modřina na kosti,“ popisuje jeho bývalý kouč Radek Kaftan, který je o situaci podrobně informován. „Toto zranění nebolí, když je v klidu, ale jakmile se noha intenzivně prokrví, trvá potom ozdravovací proces mnohem déle než při modřině svalové.“

Po etapách Kolem Valencie si König v únoru dopřál klid, načež znovu začal naplno trénovat. „Jenže v pozávodní pauze zranění kolene zatuhlo a uzrálo a při tréninku pak naskočilo a začalo bolet,“ říká Kaftan.

Následovaly vyšetření v Londýně, pak i v olomoucké vojenské nemocnici, konzultace s lékaři, léčba v lázních Karlova Studánka.

„Operovatelný tento typ zranění není. A hojí se dlouho,“ tvrdí Kaftan. Ujišťuje, že i podle lékařských zpráv nejde o jakoukoliv spojitost s přetíženým kolenním úponem, který českého jezdce dočasně vyřadil ze závodů na jaře 2014.

„Opravdu je to jen trauma, následek pádu na špatné místo na kosti.“

V dohledné době by se König mohl vrátit k plnohodnotnému cyklistickému tréninku. Což neznamená, že by nyní netrénoval. „Denně tvrdě maká. Posiluje, pracuje se svaly, provádí dechová cvičení,“ říká Kaftan. „Může dělat 99 procent věcí. Jen v jedné konkrétní poloze ho to bolí. Ale zlepšení je velké. Věřím, že tímto zraněním ztratí mnohem méně, než si řada lidé myslí, a vrátí se velmi rychle.“

O Giro přišel. Nyní by rád stihl červnové mistrovství republiky v Kyjově a nominoval se na olympiádu v Riu. Pak? Snad Vuelta. Od roku 2013 absolvoval vždy alespoň jednu Grand Tour ročně.

V týmu Sky mu dobíhá dvouletá smlouva. Kvalitními letošními výkony si chtěl říci o co nejlepší smlouvu novou, ať už ve Sky nebo v jiné stáji.

Leopold König.

Zranění nyní vše zkomplikovalo.

Landovi odpadli z týmu tři vrchaři

Lídrem týmu Sky pro Giru byl v úterý oficiálně potvrzen Mikel Landa. Cíl stáje: zaútočit s ním na celkové vítězství.

Ani Landa neměl sezonu bezproblémovou. Kvůli vleklému onemocnění do ní naskočil až 24. března. Poté však vyhrál etapu Kolem Baskicka a celkovou klasifikaci Kolem Trentina.

„Cítím, že jsem nabral opravdu dobrou formu. Jsem sebevědomý, že pojedu dobře,“ tvrdí muž, který loni ještě v barvách Astany a coby pomocník Fabia Arua vybojoval na Giru třetí příčku.

Kromě Leopolda Königa vypadli z plánované sestavy týmu Sky pro Giro také další dva skvělí vrchaři Sergio Henao (nevyjasněná data v biologickém pasu) a Beňat Intxausti, který onemocněl mononukleózou (na rozdíl od spekulací o této nemoci, které se v předchozích měsících objevily v souvislosti s Landou a dokonce i s Königem, ta Intxaustiho je skutečná a potvrzená).

Landovou podporou do hor by měli být na Giru především Mikel Nieve,Nicolas Roche, Sebastian Henao a Philippe Deignan. Souboj o trikot krále sprinterů by měl stejně jako loni svést Elia Viviani. Tým doplňují na devět cyklistů Ian Boswell a dva veteráni třítýdenních podniků David Lopez a Christian Knees, oba startující na své již čtrnácté Grand Tour.

„Měli jsme letos nejlepší start do sezony v historii stáje,“ hrdě říká manažer týmu Dave Brailsford. „Zásluhou Wouta Poelse jsme vyhráli i náš první monument. Mikel Landa do týmu skvěle zapadl a nabral formu v pravý čas. Bude obklopen zkušenými jezdci a připraven na velkou výzvu.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!