Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Den mnoha kopců i útoků. A poprvé vládne italskému Giru Kostaričan

Sport

  18:00
Cividale (Od našeho zpravodaje) - Mikel Nieve z týmu Sky vyhrál pořádně kopcovitou 13. etapu cyklistického Gira do Cividale. A Andrey Amador z Kostariky, týmová dvojka stáje Movistar, je novým lídrem závodu. Ani zoufalá stíhací jízda Boba Jungelse do cíle neudržela na ramenou mladého Lucemburčana růžový dres.

Andrey Amador, lídr Gira. foto: ČTK/APČTK

Mikel Nieve pozdvihl poněkud zplihlý prapor týmu Sky na letošním Giru. Na úspěch v celkové klasifikaci si britský tým po odstoupení Mikela Landy už může nechat zajít chuť, zbývá jim tedy usilovat o etapová prvenství.

Nieve, jeden z původních uprchlíků dne, si pro takový triumf jel sám a ve velkém stylu. V cíli měl náskok 42 vteřin na druhého Viscontiho z Movistaru.

„Naší prioritou po odstoupení Mikela Landy je nyní vyhrávat etapy,“ ujistil. „Dnes pro to byl vhodný terén, tak jsme do toho šli hned od začátku etapy. A budeme to v horách zkoušet znovu a znovu.“

Za ním a Viscontim se už s odstupem 1:17 minuty přihnali největší hvězdy Gira aneb skupina Vincenza Nibaliho, která se sice v závěru dne drobila a opět stmelovala, ale posléze v ní byla většina favoritů.

Opakovaně útočící sicilský „Žralok“ byl zjevně při chuti, a tak si zaspurtoval alespoň pro bonifikaci za třetí příčku v etapě, kterou získal po souboji s Alejandrem Valverdem.

Andrey Amador z Kostariky přijel v této partě rovněž a díky tomu se stal prvním kostarickým cyklistou v historii, jenž oblékl trikot lídra na Giru, ale zároveň i na jakémkoliv z podniků Grand Tours.

Start páteční 13. etapy Giro d’Italia.
Andrey Amador, lídr Gira.

Bob Jungels ztratil kontakt s Nibaliho partou při závěrečném stoupání dne na vrchol Valle, a ačkoliv se jezdec Etixxu v následném sjezdu do cíle snažil za pomoci parťáka Brambilly, seč mohl, vedení v závodě uchránit nedokázal.

Jeho 50vteřinový odstup za Nibaliho skupinou znamenal, že v celkovém pořadí klesl na druhé místo.

Za Amadorem nyní zaostává o 26 vteřin. Pak už jsou na číhané dva top favorité: třetí Nibali s odstupem 41 vteřin a čtvrtý Valverde se 43 vteřinami.

„Poslední stoupání mi dnes moc nesedělo, chvíli jsem tam i ztrácel,“ líčil šťastný Kostaričan, nový lídr závodu. „Ale byl jsem schopný dotáhnout se zpět, což mi vyneslo růžový dres. Také Alejandro Valverde je v celkovém pořadí na výborné pozici. Teď uvidíme, co dokážeme ve vysokých horách.“

Jak se vše odehrálo

Páteční etapa, vedoucí přes čtyři vrchařské prémie, byla „ochutnávkou“ před víkendovým tvrdým dolomitským testem - a bojovností jezdců rozhodně nikoho nemohla zklamat.

Před pelotonem se v její úvodní části zformovala dosud nejpočetnější skupina uprchlíků, bylo jich celkem 32 a mezi nimi také známá jména Ulissi, Cunego, Sebastian Henao či Denifl.

Právě Stefan Denifl z týmu IAM se poté vydal osamoceně vpřed, dlouhé desítky kilometrů se rval s tratí sám a dojel si pro vrchařské body, než se opět zařadil k ostatním.

Další útok z tohoto společenství nachystali Mikel Nieve a Joe Dombrowski. Brzy poté už Nieve šlapal v čele sám a postupně navyšoval náskok před pronásledovateli až na tři čtvrtě minuty. Tým Sky na Twitteru jásal: „Mikel letí!“

Ještě sledovanější však byly horské tahy největších favoritů Gira, svádějících svoji vlastní bitvu.

Ohňostroj začal na posledních 30 kilometrech. Ve sjezdu z předposlední vrchařské prémie Porzus zaútočil (pokolikáté už na tomto Giru?) Andrey Amador, ale Nibali, Jungels a spol. reagovali. Skupina favoritů se přesto smrskla na dvě desítky cyklistů.

Další navýšení tempa obstaral 20 kilometrů před cílem při posledním stoupání dne Cháves z Oriky, načež se růžový Jungels ocitl za koncem skupiny a zoufale, nicméně marně se snažil zacelit vzniklou díru.

Seriál útoků pokračoval. Nejprve Valverde, pak Nibali, ten dokonce na chvíli odskočil, jenže skutečně jen na chvíli.

Zbylo jich deset: Nibali, Fuglsang, Valverde, Amador, Majka, Cháves. Kruijswijk, Pozzovivo, Uran, Zakarin. Ohlíželi se po sobě. Kdo další?

Pod vrcholem Valle za to opět vzal Nibali, opět jich bylo míň, teď jen osm. Lídr týmu Astana odpáral Zakarina a Amadora, ti se však vzápětí dotáhli zpět.

Jungels už za nimi zaostával takřka minutu.

Zbýval ještě sjezd do cíle, dlouhých třináct kilometrů.

Nieve v něm jistil svůj triumf před Viscontim. Další uprchlíky už pohltila Nibaliho skupina. Amador slavil. A Jungles mohl říci: Více jsem pro maglia rosa udělat nemohl.

V sobotu bude porce jejich práce ještě tvrdší. Šest dolomitských průsmyků čeká v královské etapě závodu: Pordoi, Sella, Gardena, Campolongo, Giau a Valparola.

Někdo v nich za enormní páteční výdej sil určitě zaplatí.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

13. etapa (Palmanova - Cividale del Friuli, 170 km): 1. Nieve (Šp./Sky) 4:31:49, 2. Visconti (It./Movistar) -43, 3. Nibali (It./Astana), 4. Valverde (Šp./Movistar), 5. Majka (Pol./Tinkoff), 6. Denifl (Rak./IAM Cycling), 7. Kruijswijk (Niz./LottoNL), 8. Urán (Kol./Cannondale), 9. Montaguti, 10. Pozzovivo (oba It./AG2R) všichni -1:17.

Průběžné pořadí: 1. Amador (Kost./Movistar) 54:05:50, 2. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -26, 3. Nibali -41, 4. Valverde -43, 5. Kruijswijk stejný čas, 6. Majka -1:37, 7. Zakarin (Rus./Kaťuša) -2:01, 8. Cháves (Kol./Orica) -2:19, 9. Urán -2:48, 10. Fuglsang (Dán./Astana) -3:15.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!