17. srpna 2010 10:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Grand Prix v Brně jde do mínusu, ztráta se může vyšplhat na 20 milionů

Závod ve třídě MotoGP v Brně na Masarykově okruhu zvítězil opět Jorge Lorenzo (s číslem 99) Valentino Rossi s číslem 46 skončil na 5 místě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod ve třídě MotoGP v Brně na Masarykově okruhu zvítězil opět Jorge Lorenzo (s číslem 99) Valentino Rossi s číslem 46 skončil na 5 místě. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Až na 25 milionů korun se může vyšplhat podle vedení brněnského automotodromu ztráta z víkendové Velké ceny silničních motocyklů. A to i přesto, že návštěvnost za tři dny byla téměř rekordní. Za propad do červených čísel mohou podle ředitelky okruhu Ivany Ulmanové rostoucí poplatky za zápis akce do seriálu Grand Prix a chybějící podpora státu. Napsal to Brněnský deník Rovnost.

Loni vyšlo zápisné na 20 milionů korun, letos se zvýšilo na 65 milionů. Proto už při plánování rozpočtu vedení okruhu počítalo se ztrátou zhruba 20 milionů. Konečnou výši ztrát podnik teprve počítá, zatím není sečtena tržba za prodej vstupenek ani celkové náklady. Celá akce měla rozpočet 150 milionů korun. "Za takových podmínek nemáme šanci na akci vydělat," uvedl hlavní akcionář automotodromu Karel Abraham starší. Na třídenní závody přišlo 238 tisíc návštěvníků, což je jen o sedm tisíc méně než v rekordním roce 2007.

Čtěte také

Podle vedení okruhu má pomoci stát, protože mu pořádání prestižního závodu přináší nemalé zisky i reklamu v zahraničí. Autoklub České republiky, který je spoluvlastníkem podniku, to však nevidí tak jednoznačně.

"Je potřeba, aby stát na závody přispěl. Chceme však zprůhlednit hospodaření firmy, které už loni skončilo ztrátou třiadvacet milionů korun a o kterém jako menšinový akcionář nemáme dost informací. Je dost možné, že se dá někde ušetřit," řekl prezident Autoklubu Roman Ječmínek.

Pokud okruh finanční problémy nevyřeší, většina závodů zřejmě v Brně skončí. Podle Abrahama může v nejhorším případě z Masarykova okruhu zmizet i Grand Prix silničních motocyklů.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz