Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hadamczik: Kouč hokejové reprezentace by neměl dělat dvě práce

Sport

  11:24
PRAHA - Když se před čtyřmi roky vracel z Turína, národní tým pod jeho vedením vezl olympijský bronz. Jenže mnozí mu vyčítali, že měl hráče na zlato. "A teď se ukazuje, jak byla ta medaile cenná," vzkazuje hokejový kouč Alois Hadamczik (57). Do debat k Vancouveru se však pouštět nechtěl. Pak trochu přece jen.

Bývalý trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik foto: ČTK

Jak se vám na turnaji líbila celkově hra českého týmu?
Snahu jsem viděl, ale chyběla mi lehkost, větší jiskra. Čekal bych, že střídačka bude víc žít. A co se týče hry, mohla být více křídelní. Hráči se taky tlačili málo do branky. Je to škoda, když jsme měli tak snadnou cestu. Navíc se skvělým Tomášem Vokounem v naší brance.

To je přece nemoc českého hokeje obecně, ne?
Ale já tam nebyl, těžko se mi to posuzuje takhle na dálku... Mně jen přišlo, že někteří hráči nejsou úplně v pohodě. Znám výkonnost Eliáše nebo Kaberleho, je v nich daleko víc. Měli nějaký blok, ale jaký, to musejí vědět zodpovědní lidé.

Něco podobného už se ale probíralo i pod vámi v Turíně.
Tam jsme jeli a všichni říkali, že musíme přivézt jedině zlato – byla to na mě z určité strany cílená kampaň. Měli jsme hned od začátku potíže: hráči ze zámoří přiletěli s devítihodinovým zpožděním, nedorazila výstroj, museli jsme jezdit hodinu a půl na trénink a hráli v provizorní hale. Do toho se hned v prvním utkání zranil Hašek s Eliášem a pak Fin Ruutu brutálně trefil Jágra. Mužstvo se hledalo, ale nakonec jsme důležité zápasy vyhráli.

A získali onen bronz...
Jenže tady ho pak někteří lidé nebrali. Věřím, že kdyby tam tenkrát chytal Vokoun v takové pohodě jako teď, bylo by to o něčem jiném.

Když jste mluvil o cílené kampani, měl jste na mysli i kouče Vladimíra Růžičku?
On se toho tehdy vzdal a říkal, že nemůže dělat Slavii a národní tým. Je zajímavé, že letos to najednou problém není. Ale je to jeho věc, nebudu se hádat, český hokej dnes potřebuje pozitivní myšlení. Po Turínu se mi na výkonném výboru smáli, že pode mnou hráči nevědí, co hrát. Beru to tak, že jsem si to musel vyžrat a jdu životem dál.

Mužstvo z Vancouveru podle vás vědělo, co má hrát?
Asi ano. Ale s hráči z NHL by se neměly dělat pořád změny v sestavě. Oni jsou specifičtí v tom, že potřebují znát svou roli a dostat důvěru. Ovšem dávat někoho chvíli napravo, pak nalevo, pak z první lajny do čtvrté. Na to nejsou zvyklí.

To je věc, kterou byste udělal vy jinak. Kterou další?
Každý trenér má určitou představu o týmu. Já bych třeba vzal pár jiných hráčů, ale nemůžu dělat po bitvě hrdinu. Každý má, co si vybere.

Tak jmenujte ty změny.
Nebudu říkat, koho bych nevzal. Ale letos třeba vidím jako velice prospěšné hráče Hamrlíka se Špačkem – ať jsou staří, ale v Montrealu je to osvědčená obranná dvojice. V útoku pak Hanzal, Frolík, Voráček či Olesz. A Prospal. Vždy se říkalo, že je nenahraditelný pracant, a v sestavě najednou chyběl. Netvrdím, že bych s nimi vyhrál, ale třeba někteří hráči z Evropy... Jasně, jsou dobří, jenže olympiáda je top turnaj, kam mají jet hotoví hráči.

Myslíte, že by měl Růžička po sezoně v reprezentaci skončit?
Od toho je kompetentní výkonný výbor, ten ať zvolí, co bude či nebude komu trpět. Já chci jen říct, že by trenér neměl zároveň vést klub a národní tým. Měl by přece být naplno oddaný jedné práci.

Vy po návratu neprahnete?
Ať člověk nejdřív dělá výsledky v klubu, pak se třeba uvidí.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...