Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Hašek: Necítíme bezmoc. Musím hráčům poděkovat. Jsou to profíci

Sport

  23:53
PRAHA - Vývoj událostí už nemohl být smutnější. Čeští fotbalisté splnili povinnost a v kvalifikačním utkání o světový šampionát vyhráli na Letné s Polskem 2:0. Jen o několik minut později však dorazila špatná zpráva z Bratislavy. Slováci podlehli stejným výsledkem Slovincům, jejichž bodovou ztrátu svěřenci trenéra Ivana Haška (46) nutně potřebovali.

Hašek na tiskovce. foto: ČTK

Jeho naděje, že se postoupí alespoň do baráže. se smrskla v čekání na zázrak. Ve středu musí Češi porazit Severní Irsko a zároveň doufat, že trpaslík ze San Marina urve doma se Slovinskem úplně první body v této kvalifikaci.

Je pro vás velké překvapení, že Slováci prohráli doma se Slovinskem?

Už zezačátku jsem říkal, že se budeme soustředit především na sebe. Na zápase Slováků jsme nemohli nic změnit ani ho nějak ovlivnit. Proti nám a Severnímu Irsku v září předvedli fantastický výkon. Příliš jsem nečekal, že by se jim nepovedlo navázat na fotbal, který předtím předváděli.

Trenér Vladimír Weiss vám slíbil, že jeho Slováci v Bratislavě vyhrají. Nevymažete teď jeho číslo z telefonu, protože nesplnil slib?

To určitě ne. Vím, že chtěli zvítězit a mít jistotu postupu z prvního místa. Hodně si to zkomplikovali a myslím, že jsou teď zklamanější než my.

Jaká byla po zápase nálada v kabině?

Nikdo nejásal, protože všichni věděli, jaká nastala situace. Musím hráčům poděkovat. Ukázali, že jsou profíci. Od té doby, co trénuji národní tým, nemůžu říci, že by někdo k fotbalu přistupoval nezodpovědně. Naopak, nechtěli zklamat diváky a hráli plni nasazení.

Dá se říci, že je nadějím na postup do baráže konec?

Musíme jít do středečního zápasu se Severním Irskem se vztyčenou hlavou. Necítíme bezmoc. Musíme vyhrát, abychom splnili očekávání fanoušky. Chceme dohrát kvalifikaci se ctí.

Jak moc tedy věříte tomu, že se stane zázrak a Slovinsko nevyhraje v San Marinu?

Šance není moc velká. Pro nás je ale každý reprezentační zápas svátek. Musíme se soustředit především na sebe, na jiných zápasech nemůžeme nic změnit.

Jak byste zhodnotil průběh utkání s Polskem?

V prvním poločase chodili Poláci do nebezpečných brejků. Nám dělal velký problém mokrý terén. Druhá polovina zápasu byla z naší strany mnohem kvalitnější. Dostávali jsme se do potřebných šancí advě z nich proměnili.

Proč jste do základní sestavy překvapivě nasadil útočníka Michala Papadopulose a ne třeba zkušenějšího Tomáš Necida?

Papadopulos se dobře připravoval a zaujal mě na tréninku především po taktické stránce. Necid je sice skvělý střelec, ale strategicky se nám hodil víc Michal.

Co jste říkal na výkon Tomáše Rosického, který se postupně zase dostává do bývalé formy?

V druhém poločase se zlepšila hra uprostřed pole. Vzal za to právě Rosa s Jaroslavem Plašilem. Díky nim začala záloha fungovat amy jsme vyhráli.

Utkání navštívilo jen něco málo přes čtrnáct tisíc diváků. Nevadí vám, že nebylo vyprodáno?

Neumím to ovlivnit. Asi musíme hrát tak, aby lidi hladověli po našich zápasech. Samozřejmě, že bych si přál plný stadion. Mohli jsme si za to ale sami. Měli jsme vzáří vyhrát na Slovensku. Větší šance postupu na mistrovství světa by diváky určitě přilákala.