Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kraj není firma, vysvětluje Hašek ‚zaseknutí’ dotace na Velkou cenu

Sport

  15:43
PRAHA/BRNO - Ivana Ulmanová, ředitelka brněnského okruhu, pořadatele Velké ceny silničních motocyklů, se opřela do jihomoravského hejtmana Michala Haška. Problémem je 30milionová dotace, která už od vlády přistála na účtu kraje, který ji zatím zadržuje. Hejtman se nařčení brání: „Kraj není firma, musíme respektovat zákon.“

Michal Hašek (ČSSD). foto: MAFRA - Tomáš Krist

Ještě před rokem si oba aktéři pochvalovali spolupráci. Ulmanová děkovala Haškovi za to, že se rozhodl pro Česko prestižní akci zachránit.

Šéfka brněnského okruhu: Hejtman má peníze a já strach. Jsme pro smích

Hejtman se v létě zaručil, že v případě nedostatečné dotace z vlády doplní chybějící finance z krajské kasy a ulehčí tak Automotodromu Brno ze 70milionového poplatku společnosti Dorna Sports, promotérovi celého seriálu. Automotodrom je zároveň vlastníkem Masarykova okruhu, kde se závod koná.

Jenže smluvená platba zatím neproběhla a komunikace obou znesvářených stran se zadrhla. Podle představitelů dosavadního pořadatele Automotodromu Brno je kvůli dluhu ohrožen i letošní, jubilejní 50. ročník závodu.

Ředitelka brněnského okruhu Ivana Ulmanová a hejtman Jihomoravského kraje...

Ředitelka brněnského okruhu Ivana Ulmanová a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Hašek svádí transakční prodlevu na hledání právního řešení, jak peníze převést. Slíbil, že vše napraví do konce března.

„Kraj není firma jako Automotodrom Brno v čele s paní Ulmanovou. Musíme respektovat zákon o krajích, rozhoduje rada a zastupitelstvo a také podmínky dotace, které stanovila vláda ČR,“ odepsal Hašek v SMS na dotaz Lidovky.cz.

Ivana Ulmanová:

„Loni v červenci přitom tyto peníze schválila vláda, v lednu je poslala na účet Jihomoravského kraje, kde jsou dosud. A my jen čekáme, jestli pan Hašek ty peníze skutečně zaplatí.“ 

Je zvláštní, jak mohla vláda přiklepnout tak vysokou dotaci bez jasného plánu, jak bude s financemi naloženo. Žádost o telefonické vysvětlení Hašek odmítl s odůvodněním, že: „...dohoda všech stran je taková, že do dokončení práce expertních týmů se nebudeme vyjadřovat.“

Slova Ulmanové považuje hejtman za bezpředmětná. „Jihomoravský kraj jedná s Automotodromem Brno a Dornou. Paní Ulmanová není součástí vyjednávacího týmu a opakovaně, věřím, že z pouhé nevědomosti, poskytuje zavádějící vyjádření. Tvrzení paní Ulmanové nemám potřebu komentovat,“ ukončil esemeskovou konverzaci Hašek.

Masarykův okruh v Brně
Pohled do boxů na okruhu v Brně.

Strohé komentáře ale jen nahrávají spekulacím, že se hejtman snaží společnost Automotodrom Brno z pořadatelství Velké ceny na českém území vyšachovat a skrze novou společnost se dohodnout s Dornou na pořadatelství sám.

Hašek totiž jedná s Dorna Sports o budoucí podobě motocyklového svátku velmi intenzivně, v listopadu byl například za jejím šéfem Carmelem Ezpeletou osobně v Kataru.

Byt 3kk, Stará 6
Byt 3kk, Stará 6

Stará, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
16 500 Kč/měsíc