Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Házenou za sjednocenou Koreu. Hráči se spolu potkali poprvé až v Evropě

Korejský tým čeká po zápase na soupeře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korejský tým čeká po zápase na soupeře. | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Snaha o opětovné spojení Severní a Jižní Koreje má další pokračování na mistrovství světa v házené. Do jihokorejské reprezentace byli nominováni čtyři hráči z KLDR.

Snahy o spojení obou států, které spolu žijí v nejistém příměří, se na Korejském poloostrově řeší v posledních měsících skrze sport. Nejprve spolu nastupovaly loni hokejistky na olympijském turnaji v Pchjongčchangu, kde ale spojené družstvo Korejek dalo v pěti zápasech dva góly, dostalo jich 28 a zaslouženě skončilo poslední.

Stejně tak obě znesvářené strany spolupracovaly i na Asijských hrách v roce 2018, na nichž společně nastupovaly při úvodním i závěrečném ceremoniálu pod jednou vlajkou, a navíc spolu získaly celkem čtyři medaile. Hned tři v závodech dračích lodí a jednu v ženském basketbalovém turnaji.

Nyní to zkusili Korejci společně na mistrovství světa v házené, konajícím se v Německu a Dánsku. „Je to pokračování iniciativy Mezinárodního olympijského výboru (MOV), která stála i za sdruženým týmem hokejistek. Chtěl bych tímto poděkovat šéfovi Mezinárodní házenkářské federace (IHF) za to, že umožnil, aby spolu mohli nastupovat,“ komentoval situaci šéf MOV Thomas Bach.

Koreas Taehun Jo proskakuje brazilskou obranou.

Koreas Taehun Jo proskakuje brazilskou obranou.

Nicméně společný tým přinesl velký otazník, zejména co se týče přípravy. Běžně to funguje tak, že reprezentace mají před šampionáty dostatek času se poznat, sehrát se a vypilovat taktiku. Jenže společná korejská výprava se poprvé viděla až v místě skupiny A, která se hraje v Berlíně.

Prohráli všechny zápasy

„Cítili jsme se trochu nesví, když jsme se poprvé se Severokorejci setkali, ale ve dnech, které jsme tady spolu strávili, jsme se spřátelili,“ uvedl kapitán výběru Jang Su-jeong.

Tým dostal od IHF výjimku, na své soupisce má dvacet hráčů, tedy o čtyři více, než mohou mít ostatní celky. Právě tento rozdíl způsobuje čtveřice hráčů ze Severní Koreje přidaná ke standardnímu kádru Jihokorejců.

„Pro nás je to vůbec první mistrovství světa v životě. Máme spoustu očekávání ohledně toho, co zde budeme moci zažít a co se můžeme na hřišti naučit od ostatních. Ale samozřejmě, že chceme jako tým dosáhnout skvělého výsledku,“ řekl severokorejský rodák Ri Kjong-song.

Jenže výkony severokorejských hráčů v dresech společné reprezentace byly neslavné, za spoluhráči z jihu země zaostávali a celkem si z pěti zápasů připsali čtyři branky. Což v házené není mnoho, a není tedy divu, že na hřiště naskakovali mnohem častěji jejich jižní kolegové.

„Technicky nepatří severokorejští kluci mezi nejlepší, nicméně se opravdu chtějí stát plnohodnotnými členy týmu. Mají hodně natrénováno, dobrou kondici, takže je chci do svých plánů začlenit tak, abych využil jejich silné stránky,“ přiznal před turnajem kouč výběru Cho Jeong-šin.

Trenér korejské reprezentace Young Shin-Cho.

Trenér korejské reprezentace Young Shin-Cho.

Bohužel sdružený tým nakonec nevyhrál na turnaji z pěti zápasů ani jeden, nejblíže zisku bodů byl v utkání se Srbskem, v němž prohrál o dvě branky (29:31), ale ještě v padesáté minutě Korejci vedli. Nicméně jejich trenér se více než výsledky zaobíral při hodnocení samotnou myšlenkou sjednocení.

„Mistrovství světa má pro nás všechny smysl zejména proto, že hrajeme v Berlíně. Právě Berlín byl rozdělen na dvě části, kde se po odstranění zdi našel mír. Jako společný tým chceme ukázat, že Korea dokáže jít podobnou cestou,“ věřil kouč.

I vedoucí představitelé světového sportu věří, že díky společnému sportování myšlenka usmíření obou Korejí nabývá reálnějších kontur. „Olympijské hry a sport ukazují, jak by svět mohl vypadat, kdyby byl veden duchem olympismu, vzájemným respektem a porozuměním,“ dodal předseda MOV Bach.

Jan Krejcar

Autor

Jan Krejcarjan.krejcar@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...