Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Historický úspěch. Čeští in-line rychlobruslaři slaví pět medailí z ME

Sport

  10:30aktualizováno  16:12
Praha - Jedno zlato, dvě stříbra a dva bronzy. Tři lidé. Taková je medailová bilance Čechů na mistrovství Evropy v rychlobruslení na in-line bruslích, které se konalo v belgickém Oostende. Ačkoliv sport samotný není v Česku příliš známý, zejména mladším českým závodníkům se v něm letos velmi daří.

Zdeněk Sejpal (vlevo) a Radek Fajkus (vpravo). Vítezové týmového závodu na 500 metrů. foto: Martin Máčel

Nejen na ledě, ale i na dráze se na bruslích závodí v rychlosti. A Češi letos v evropské konkurenci obstáli velmi dobře. Již minulý pátek, první den šampionátu, se v belgickém Oostende umístil Radek Fajkus na druhém místě v juniorské kategorii ve sprintu na 300 metrů. Fajkus ještě ten den vystoupal i na nejvyšší místo, kdy se mu společně se Zdeňkem Sejpalem podařilo vyhrát týmový sprint na 500 metrů.

Jeden z českáých závodníků na ME v Nizozemí.
Rychlobruslařské brusle.

„Jednalo se o historicky první zlato pro Českou výpravu na mistrovství Evropy,“ okomentoval úspěch na facebookových stránkách Český svaz kolečkového bruslení. „Do letošního roku jsme získali jednu bronzovou medaili a umístění v první desítce bylo v podstatě velkým úspěchem,“ potvrdil jedinečnost letošních výsledků předseda svazu Martin Máčel.

In-line rychlobruslení

Závody se pořádají na speciálních oválných drahách o délce 166 až 250 metrů, které mají mírně klopené zatáčky, nebo na silničních okruzích. Délky jednotlivých závodů se pohybují od 200 metrů až po maratonských 42 kilometrů. Závodí jednotlivci i celé týmy ve štafetě. V České republice je v současné době 34 oddílů registrovaných  u Českého svazu kolečkového bruslení.

Rychlobruslařské brusle se od rekreačních liší zejména výškou boty, která končí už v oblasti kotníku. Velikost koleček na tzv. speed bruslích se pohybuje od 90 mm u dětí až po 110 mm u dospělých. Samozřejmostí je i helma a další chrániče.

Fajkus si vybojoval další medaili i druhý den šampionátu. „Radek byl už po prvním dni zařazen mezi jednoznačné favority a potvrdil tuto pozici ziskem už třetí, tentokrát bronzové medaile,“ uvedl svaz na Facebooku.

Ve vyřazovacím závodu na 5 kilometrů na medaili v dorostenecké kategorii dosáhl i Tomáš Bohumský. Připsal tak na konto české výpravy další bronzovou medaili. O poslední české stříbro se opět zasloužil junior Zdeněk Sejpal, který se prosadil mezi konkurencí na vyřazovací trati na 10 kilometrů.

Kromě samotných medailí výprava posbírala i řadu umístění v první desítce – čtyřikrát si bruslaři dojeli pro bramborovou medaili za 4. místo, třikrát uzavřeli čeští závodníci první pětici. Nepočítaně je dalších umístění v nejlepší desítce z až třiceti evropských závodníků.

V části mistrovství, která se jela na silnici, ani v závěrečném maratonu už se české výpravě nepodařilo vybojovat žádnou další medaili. Celkově se na mistrovství Evropy nominovalo 13 českých sportovců mezi kterými bylo i 5 dívek. Jeden z nominovaných se však šampionátu zúčastnit nemohl kvůli zranění.

Andrea Lokvencová, jediná česká zástupkyně v kategorii juniorek, se přitom kvalifikovala i na letošní Olympijské hry mládeže, které se budou konat v říjnu v argentinském Buenos Aires. Rychlobruslení bude jejich součástí poprvé. Lokvencová zajela i prozatím nejlepší individuální výsledek českých in-line rychlobruslařů na mistrovství světa, které se konalo v červenci. Umístila se na sedmém místě.

22.srpna 2018 v 23:39, příspěvek archivován: 23.srpna 2018 v 20:26

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!