Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Historie přepsána. "Děda" Hopkins je nestarším šampionem v boxu

Sport

  14:06
NEW YORK / PRAHA - Jako by před dvaceti lety zastavil čas. Boxer polotěžké váhy Bernard Hopkins v noci ze soboty na neděli udolal favorizovaného Tavorise Clouda a vytvořil nový rekord coby nejstarší šampion v historii.

Bernard Hopkins s titulem foto: Reuters

48 roků a 53 dní. Takový byl věk amerického veterána, když mu rozhodčí po závěrečném gongu zvedl ruku k nebi. O 17 let později narozeného úřadujícího mistra světa obral o titul po tvrdé dvanáctikolové bitvě.

ČTĚTE TAKÉ

"Je o mně známo, že ničím mladé šampiony takovým stylem, že o nich už neuslyšíme. Uvidíme, jestli to bude i Cloudův případ," pronesl po zápase na adresu do té doby neporaženého soupeře sebevědomý Hopkins.

Svého krajana Clouda v šestém kole zasypal drtivou sadou úderů, způsobil mu tržnou ránu na obočí a od té doby ring opanoval. Tentokrát se obešel i bez nečistých a nesportovních praktik, k nimž se občas ve vyhecovaných chvílích uchyluje.

Bernard Hopkins (vlevo) a Tavoris Cloud
Bernard Hopkins (vlevo) a Tavoris Cloud

Vlevo je Bernard Hopkins (48), vpravo Travoris Cloud (31)

"Řekli jsme si s trenérem strategii, že se budu pokoušet o rychlé kombinace úderů a zasahovat častěji," naznačil plán svého útoku 185 centimetrů vysoký a 79 kilogramů těžký ranař.

Obhájce světového titulu se před očekávanou bitvou chvástal, že zná na ostříleného Hopkinse recept, ale zřejmě zapomněl na ingredience. Všichni tři bodoví rozhodčí se shodli, když viděli poměrně jasné vítězství boxera z Philadelphie (v poměru: 116:112, 116:112 a 117:111).

Podruhé králem vteránů

Kroniky profesionálního boxu v rubrice nejstarší mistr světa jedné ze čtyř nejprestižnějších organizací jméno Bernard Hopkins již obsahovaly. Legendárního zápasníka těžké váhy George Foremana (mistra světa v 45 letech a 299 dnech) na pomyslné první příčce vystřídal už v roce 2011. V New Yorku nyní svůj rekord pozlatil.

Hopkins po závěrečném gongu tušil, že v ringu dominoval. Ještě před samotným vyhlášením výsledků proto rozdával úsměvy všude okolo a dokonce stihl pozvat na rande jednu ze sličných hostesek.

Vitalij Kličko (41), druhý nejstarší šampion historie těžké váhy

"Chtěl jsem všem dokázat, že i postarší čtyřicátník může vládnout boxu," dodal staronový šampion. Celkově svou bilanci Hopkins vylepšil na 53 vítězství (z toho 32 k.o.), 2 remízy a 6 porážek. 

Ve sportu rohovníku se rozšiřuje nový trend: pryč je doba, kdy po překročení třicítky boxeři věšeli rukavice na hřebík. Čím dál tím častěji se prosazují zkušení veteráni. Hopkinsův úspěch podtrhává třeba vládce těžké váhy Vitalij Kličko. Obrovitý Ukrajinec je ve svých 41 letech jedničkou žebříčku Boxrec.com, který zohledňuje všechny světové organizace boxu, a téměř deset let nenašel přemožitele. Donedávna o jeho mistrovský pás usiloval i zralý padesátník Evander Holyfield. 

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...