Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejové vedení zatím Hadamczika drží. Kdo by ho mohl nahradit?

Sport

  15:35
Může to vypadat krutě, ale názor fanoušků i čtenářů serveru Lidovky.cz je jasný. Drtivá většina z nich si myslí, že by Alois Hadamczik po nevydařené olympiádě v Soči neměl pokračovat jako kouč hokejového národního týmu. Hadamczik rezignaci odmítl, den po čtvrtfinále ho (zatím) podržela i hokejová vláda. Přesto se spekuluje o jeho možném nástupci.

Alois Hadamczik po vyřazení ve čtvrtfinále olympijského turnaje foto: ČTK

"Je to neúspěch, ale dál to nebudu komentovat. Je ještě brzo."

Tak by se dala shrnout reakce členů výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje, které redakce oslovila ve čtvrtek přes den, na vystoupení reprezentace na olympijském turnaji.

Tomáš Král, šéf svazu a zároveň jeden z 11 mužů rozhodujících o dění v českém hokeji, Hadamczika hájil. "Nemyslím si, že za to, že jsme nepostoupili mezi poslední čtyři, může trenérm," prohlásil.

Anketa

Měl by trenér Alois Hadamczik pokračovat u národního týmu?

Ano 108
Ne 904

"Na své osobní stanovisko si nechám čas," omluvil se Král. "Ale nežijeme odděleni od světa a tu obtížnou situaci trenéra Hadamczika vnímáme."

Podobně se o Hadamczikově pokračování na lavičce českého týmu vyjádřili i ostatní. "V osobě trenéra v téhle chvíli není problém českého hokeje. Ten je někde jinde, pojďme se na to soustředit v globále," řekl Petr Bříza a odkázal na 26. února, kdy má "hokejová vláda" zasedání.

"Je to neúspěch," uznal Bříza. "Vystoupení národního týmu odráží upadající kvalitu českého hokeje. Nebavíme se o jednom člověku, deseti lidech, kteří čekají, že za ně někdo tu práci udělá. Ta se musí udělat v klubech. Pokud se široké hnutí nezačne posouvat, tak nám špička uteče."

Jaromír Jágr a Alois Hadamczik.

Bříza se Hadamczika a jeho trenérského týmu zastal. "Nemám rád mediální štvanice. Nevidím moc zodpovědnost na těch hráčích. Nevidím, že by se moc diskutovalo o týmu o individuálních výkonech, které hrají na olympiádě důležitou roli. Čekal bych větší sebereflexi od Pavelce. Že gólman nemá den se běžně stane, ale my jsme dostali tři góly z brankové čáry," upozornil bývalý reprezentační brankář.

Jako neúspěch hodnotil vystoupení české reprezentace v Soči také Otakar Černý mladší. "Neměl jsem z toho úplně dobrý pocit." Karel Jankovič byl nekonkrétní: "Proběhl turnaj jako každý jiný a s odstupem času je potřeba udělat vyhodnocení celé akce."

Další členové VV

Nikdo z oslovených vládců českého hokeje jasně nevzkázal, jestli a jak bude hlasovat pro případné odvolání Aloise Hadamczika z pozice trenéra národního týmu.

Členové výkonného výboru ČSLH tak alespoň krátce zhodnotili působení české reprezentace v Soči.

"Je to neúspěch. Mysleli jsme si na vyšší mety. Je to škoda. Nezvládli jsme to," konstatoval Bedřich Ščerban.

"Kdybychom vypadli v osmifinále se Slovenskem, byl by to obrovský propadák. Vypadli jsme ve čtvrtfinále se skvělými Američany, kteří prokázali v průběhu turnaje, že jsou velmi silné mužstvo a zaslouží si být mezi čtyřmi nejlepšími," napsal Aleš Pavlík.

Miloslav Šeba se omluvil s tím, že je na zasedání Sdružení zimních stadionů. Ctibor Jech a František Dvořák nezvedali telefon a zatím neodpověděli ani na SMS.

"Byly tam světlé i nesvětlé momenty. Hra nebyla dobrá. Ale výsledek čtvrtfinále je realita českého hokeje. Neměli jsme nejmenší šanci přes Ameriku postoupit. Takhle v posledních letech vypadají zápasy mládežnických reprezentací," uvedl Milan Vacke.

"Nejsem si úplně jistý, jestli kdyby trénoval Scotty Bowman, jsme přes to čtvrtfinále prošli, i když bych si to přál."

Ondřej Šebek nepovažuje vypadnutí ve čtvrtfinále se silnými Američany za výbuch. "Nebyla to žádná ostuda, hráli jsme s top týmy. Pouze se nám nepovedl vstup do zápasu se Švédskem, jinak výkony byly dobré a při větší efektivitě by se to jistě proměnilo i do výsledků."

Ani on se však k případnému odvolání kouče odmítl konkrétně vyjádřit. "On i celý tým byli od médií pod stálou palbou, to jim situaci taky neulehčilo. Nemyslím si, že je to na hodnocení na dnešní den. Je to na nějakou názorovou výměnu i s výhledem na delší časový úsek," tvrdí.

Vypadá to tedy tak, že Hadamczik má nyní podporu výkonného výboru a nezdá se, že by byl odvolán ještě před květnovým šampionátem. Otázka je, jak se zachovají hokejoví funkcionáři příští středu, kdy si vyslechnou analýzu neúspěchu od trenérského štábu.

Vladimíra Vůjtka zřejmě Slováci nepustí

"Není to tak jednoduché, jak to zvenku může vypadat, protože taky musíte vědět, jak to řešit, kdo by ho eventuelně mohl nahradit," upozornil Král.

A to právě může být problém. Muži, o nichž se nejvíc mluví mezi odborníky, jsou totiž vázáni smlouvou v klubech - jako třeba Josef Jandač ve Spartě, Vladimír Růžička ve Slavii či Miloš Říha v Omsku. Vladimír Vůjtek, kterého by si přáli fanoušci, zřejmě zůstane i přes propadák v Soči trénovat Slováky.

"Musíme zjistit, kde se stala chyba a zároveň se soustředit na přípravu na mistrovství světa v Bělorusku. Pak budeme vést debatu, kdo by měl tým připravit na šampionát v roce 2015. Zatím nebudeme dělat unáhlené závěry," řekl prezident slovenského svazu Igor Nemeček.

Stejná situace zřejmě nastane i v Česku. Nebo ne?

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...