24. prosince 2008 16:34, aktualizováno  16:37 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Holyfield chce svůj triumf! Podal protest

Tradiční obrázek - Holyfield útočí, Valujev se brání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční obrázek - Holyfield útočí, Valujev se brání. | foto: ČTK

PRAHA Co se očekávalo, se nakonec stalo skutkem. Boxerský veterán Evander Holyfield se nehodlá smířit s kontroverzní porážkou v zápase o titul mistra světa WBA s Nikolajem Valujevem. Proto se proti výsledku odvolal a žádá odvetu. Tribunál organizace se jím hodlá zabývat. Výsledek jejich verdiktu je ale ještě ve hvězdách.

Šestačtyřicetiletému Američanovi a nejúspěšnějšímu boxerovi těžké váhy se podle očekávání nelíbí verdikt rozhodčích, kteří rozhodli ve prospěch ruského obhájce. V průběhu duelu nebyl ani jeden z boxerů knokautován, a dokonce ani počítán, o výsledku tak musely rozhodnout body rozhodčích. Portorický sudí označil zápas za nerozhodný 114:114, u italského rozhodčího vyhrál Valujev 116:112, Švéd viděl duel vyrovnaněji (115:114). A právě o verdikt italského sudího jde nejvíce.

"Nevím, proč to udělali, ale je to nespravedlnost. Nelíbí se mi to a chci to změnit, protože vítězství mi právem patří. Já jsem totiž neprohrál, ale vyhrál jsem," postěžoval si Holyfield listu Atlanta Journal Constitution. "Myslím, že rozhodčí ani nebyli zaujatí. Byl to kšeft promotéra zápasu, který potřeboval, aby jeho boxer vyhrál. Prostě mu šli na ruku," přidal Holyfieldův trenér Tommy Brooks.

O zvráceném zákulisí profesionálního boxu jsme již psali ZDE!

Nelibost s verdiktem dali najevo hned při vyhlašování i diváci v Curychu, kteří následně Valujeva vypískali. Nejen podle nich byl zápas přinejmenším velmi vyrovnaný, sportovní server SI.com dokonce napočítal Holyfieldovo vítězství 118:110. Minimálně na remízu viděl zápas také server www.sportreport.cz, který z duelu vysílal on-line přenos - ZDE!

Organizace WBA zatím Holyfieldův protest neobdržela. "Až ho dostaneme, posoudí celou záležitost naše komise," prohlásil právník WBA Robert Mack. "Bude to ale trvat dlouho. Týdny, klidně i měsíce," přidal s tím, že americký boxer ale změny výsledku dosáhnout nemůže. "Když budou pochybnosti o verdiktu rozhodčích, můžeme nařídit odvetu," uvedl.

Úspěšnost podobných protestů většinou nebývá příliš velká, ovšem síla jména Holyfielda, který jako jediný v těžké váze v profi ringu vybojoval čtyři tituly mistra světa, dává tušit, že tentokrát by mohla být šance na úspěch vyšší. Boxu by to jedině prospělo. Valujeva tak rozhodně nečekají příliš poklidné Vánoce.

Antonín Vavrda, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz