Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hradilek vyhrál kvalifikaci MS. Všichni čeští kajakáři postoupili

Sport

  14:07
PRAHA - Vavřinec Hradilek vyhrál na mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze-Troji kvalifikaci. Nejrychlejší byl hned v první jízdě, v níž porazil druhého Němce Fabiana Dörflera o desetinu. Dobrou formu domácích kajakářů potvrdil čtvrtým místem Jiří Prskavec, který na Hradilka ztratil po zlepšeném výkonu v druhé jízdě 1,69 sekundy. Mezi čtyřicítku semifinalistů postoupil i šestadvacátý Jan Vondra.

Vavřinec Hradilek foto: ČTK

Hradilek v první jízdě předvedl bezchybnou jízdu a bylo hned jasné, že je před domácím publikem v dobré pohodě. Rozhodl se pak nešetřit síly a vyzkoušet si v druhé kvalifikační jízdě riskantnější pojetí. To přineslo hned v první třetině trati minutí branky a padesátisekundovou penalizaci, což se Hradilkovi před cílem "povedlo" ještě dvakrát. Na jeho postupu z prvního místa to ale nemohlo nic změnit.

ČTĚTE TAKÉ

Stříbrný olympijský medailista se přitom v kvalifikaci necítil zdravotně dobře, v noci se potil a bolí ho v krku. "Neměl jsem dobré spaní," řekl. Od pondělí užívá vitamíny. "Asi na mě působí změna počasí, ale myslím, že to bude dobré," věřil. Uvažoval po první jízdě, že by druhý pokus vynechal a raději šetřil síly. "Je to neuvěřitelné, ale já to prostě nedokázal," usmíval se. Mezi vodáky se traduje, že vyhrát kvalifikaci se nevyplácí. "Ale myslím si, že to tady znám, že si s tím tlakem dokážu nějak poradit," dodal.

V kvalifikaci se na trať vydalo nakonec celkem 102 lodí, neboť v rámci rozvojového programu přijeli do Prahy opět závodníci z exotických zemí. Například Chilan Jaime Prado Ruiz byl při první jízdě na trati o více než 100 sekund déle než Hradilek, navíc si připsal 114 trestných sekund a byl předposlední.

Ještě o dost horší než on byl Ismadi Radzi z Malajsie, který byl v druhé jízdě o dvě sekundy pomalejší než Ruiz a navíc neprojel čtrnáct z pětadvaceti branek a na dalších čtyřech si připsal dotek. V celkovém součtu ztratil na nejrychlejšího muže kvalifikace více než osm minut.

Na programu jsou v čtvrtek ještě kvalifikace kanoistů a kanoistek, mezi nimž bude obhajovat titul Kateřina Hošková.

Autor: