Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

I přes bolestivá záda Hradilek zvítězil: Zužitkoval jsem zkušenosti, řekl

Sport

  18:27
PRAHA - Před závodem ho trápila záda a zvažoval, že se na startu neobjeví. Nakonec ale bolest přemohl, a to se mu vyplatilo. Kajakář Vavřinec Hradilek ve španělském Seu předvedl nejlepší jízdu a ovládl závod světového poháru.

Kajakář Vavřinec Hradilek foto: ČTK

Během týdne o vás přicházely zprávy, že kvůli zranění zad nemůžete ani trénovat. A vy najednou vyhrajete Světový pohár!
Ono to nebylo s těmi mými zády až tak dramatické, jako spíš nepříjemné. Pochroumal jsem si je už v semifinále Světového poháru v Cardiffu. Pak jsme je sice nějak zklidnili, ale asi ne dost a v semifinále v Augsburgu se zranění z Cardiffu obnovilo.

ČTĚTE TAKÉ

Oč přesně jde? Zablokovaný sval?
Souvisí to s mým předchozím zraněním ramene. Jak jsem s ramenem hodně cvičil, ten sval přeskočil jinam a zablokoval mi krk. S tím mým tělem je to totiž složitější. V Augsburgu jsem se tedy před týdnem rozhodoval, jestli má smysl, abych do Seu vůbec odjel. Ale viděl jsem předpověď, že tu má být léto, a to nás zatím míjelo. Tak jsem jel. Přes týden jsem nejezdil na vodě, ale jen na kole. Odpočinul jsem si, těšil se na závod a i když jsem se necítil právě dobře, nakonec to vyšlo.

Trénoval jste vůbec před startem?
Na divoké vodě jsem odjel jel jeden trénink ve čtvrtek. Když jsem pak vlítnul do kvalifikace, říkal jsem si: Sakra, kde to jsem? Jak jsem neměl v posledních dnech dost naježděno, bylo to cítit. Ale znám zdejší trať z mistrovství světa 2009, takže jsem zužitkoval zkušenosti.

Jde o váš nejvýraznější výsledek od olympijského stříbra v Londýně. Utvrdil jste se tak, že dál patříte do absolutní špičky?
Já se v tom nemusel utvrzovat, potvrdil jsem si to už vyhranou kvalifikací na Evropě a při svěťáku v Cardiffu. A dobře jsem zajel i kvalifikaci v Augsburgu. Spíš šlo o moji hlavu, aby se to v ní trošku zklidnilo. Dělal jsem předtím zbytečné chyby. Obecně se letos cítím hodně dobře, akorát to tam předtím nepadlo. Náš sport je takový, že jednou je člověk nahoře a za týden může být hrozně dole. Vítězství v Seu je hezké, ale nechci ho i proto přeceňovat. Spíš se soustředím na mistrovství světa v Praze. Tam chci něco zajet, než abych teď vyhrával všechno.

Vaše hlava tedy dnes byla klidná?
Byla klasicky předzávodně nervózní, ale říkal jsem si: Už to tam spadnout musí. Chtěl jsem si finále sjet tak, jak to umím. A povedlo se.

Je to další pozvánka pro diváky: Přijďte v září v Praze na mistrovství světa, bude to stát za to. Nemyslíte?
Ti by doufám přišli i bez vyhraných svěťáků. Ale je fajn, že nějaké výsledky během sezony máme. Lidi pochopí, že nejsem úplná šméčka, že jsem dobří a že v Praze uvidí skvělé mistrovství.

Na oficiálním plakátu šampionátu jste vy a Stanislav Ježek, shodou okolností dva Češi, kteří letos Světové poháry vyhráli. Takže šlo od tvůrců plakátu o výbornou volbu.
Ale v záloze máme další dost dobré zbraně. Jířa Prskavec vyhrál mistrovství Evropy, Michal Jáně jezdí výborně, stejně tak deblíři i další lodě.

Co nyní čeká vás?
Týden klidnějšího režimu - a potom se začnu připravovat na mistrovství světa. Asi vynechám Světové poháry v Tacenu a Čunovu, protože na celkové pohárové vítězství kvůli chybám z minulých závodů asi nemám. Budu se už soustředit jen na mistrovství republiky a světa.

Autor: