Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrdý kouč Sáblíkové Novák: Plán pro letošní sezonu jsme přeplnili

Sport

  13:27
PRAHA - Před začátkem sezony kouč Petr Novák avizoval, že jeho svěřenkyně Martina Sáblíková nemusí po olympijské roce útočit na první místa, ale jen potvrzovat, že patří do světové rychlobruslařské špičky. Základním cílem byla umístění na stupních vítězů. Po posledním závodě přiznal, že si jeho svěřenkyně vedla až nad očekávání dobře. Stejně jako druhá členka týmu Karolína Erbanová.

Martina Sáblíková. foto: ČTK

"Nakonec musím konstatovat, že jsme přeplnili to, co jsem si myslel, že by mohlo být. Mně by stačilo podium, ale přece jen být šampionem je něco jiného. Znovu je mistryně Evropy, mistryně světa, vicemistryně světa, vítězka Světového poháru. Co bych si mohl více přát?" uvedl Novák po skončení mistrovství světa v Inzellu.

Navíc jej potěšilo, že jeho svěřenkyně nebyla po skončení sezony zničená jako v minulosti. "Takže si myslím, že by sezona klidně mohla pokračovat," pousmál se náročný kouč, který zároveň ocenil výsledky Erbanové, která se stala čtyřnásobnou juniorskou mistryní světa. "I díky tomu jsme získali asi nejvíce medailí v historii v jedné sezoně. Medailí je fakt hodně," uvedl.

Vítězka Světového poháru Martina Sáblíková (uprostřed).

Sáblíková navíc v sezoně překonala i světový rekord na 5000 metrů. "A překonala třikrát osobní rekordy," podotkl Novák. Důležitější než rekordy jsou ale podle něj výsledky v hlavních závodech. "Každé vítězství má své kouzlo," řekl. Proto ani nevyhlásil další cíl v podobě útoku na čas pod 6:40 minuty na pětce nebo vytvoření světového rekordu na trojce.

"Není to o tom, posunovat hranice, ale potvrzovat výkonnost. Když je někdo první, musí nejlepší čas atakovat, ne jej pořád posunovat. Vše má nějaké hranice," podotkl Novák, který si pochvaluje i loňský přechod z Dukly do rezortu ministerstva vnitra. "Jsme dobře zabezpečení a cítíme zájem," pochvaloval si. Novák si stejně jako Sáblíková podle svých slov užívá skutečnost, že po úspěšné minulé sezoně zakončené triumfy na olympiádě ve Vancouveru, už není pod tlakem.

Nemusí za každou cenu útočit na zlaté medaile. "Teď to takhle bude pokračovat dále. Do olympiády tam byl tlak, protože jsme oba měli v hlavě, že má všechny medaile, jen ne olympijskou. Teď získala dvě, takže k dalším závodům může nastupovat s klidnou hlavou," řekl Novák. Stejné to podle něj bude i před Soči. "Tlak už by neměl přijít. Nikdo ji nevezme, že je olympijská šampionka," podotkl k úspěšným vystoupením na OH, MS a ME.

Martina Sáblíková a Claudia Pechsteinová.

Až v létě se Novák rozhodne, zda svou svěřenkyni nasadí i do cyklistických závodů. V minulosti už několikrát uvedl, že by byl rád, kdyby Sáblíková startovala za rok na olympiádě v Londýně. "Uvidíme, jak to bude vypadat. Rozhodnutí, zda se budeme letos věnovat kolu, ale nechám až tak na měsíc před konáním mistrovství republiky, takže na květen," uvedl Novák.

Pokud to půjde, chtěl by, aby Sáblíková startovala i na mistrovství světa, které se letos koná v Dánsku. V příštích dnech a týdnech se vedle odpočinku Novák se Sáblíkovou budou věnovat i jednáním o možné stavbě rychlobruslařské haly v Česku. Lokalita Velkého Oseka moc reálně v současnosti nevypadá, v úvahu ale prý přichází Pardubice nebo Poděbrady.

"Už tento týden máme nějaká jednání. V Pardubicích jsou dvě možnosti. Po schůzkách budeme vědět více," uvedl Novák. Zatímco ve Velkém Oseku se mluví o projektu v hodnotě dvou miliard korun, v Pardubicích nebo Poděbradech by se jednalo o výrazně levnější variantu. "Dnes existují haly, které nejsou drahé. Určitě je možné se vejít do půl miliardy," uvedl Novák.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat