Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hustá mlha biatlonisty na trať nepustí, závod je odložen na úterý

Sport

  10:54
KRASNAJA POLJANA (Od našich zpravodajů) - Mlha dál visí nad biatlonovým areálem Laura a pondělní závod biatlonistů s hromadným startem se kvůli ní neuskuteční. Viditelnost na střelnici je totiž takřka nulová. O osudu závodu žen se rozhodne v 13.00 SEČ.

Mlha v biatlonovém areálu. foto: MAFRA - Michal Sváček

Mlha, která zahalila areál Laura v neděli podvečer, ne a ne se hnout z kavkazských hor. V pondělí ráno se biatlonisté probudili do bílé tmy. Přesto zamířili do areálu. V něm kouč českého týmu Ondřej Rybář po deváté hodině vypravoval: "Závod se s určitostí dopoledne neuskuteční."

První navrhovaný termín zněl: 16.00 místního času.

Organizátoři byli připraveni na start v 15.30.

Jenže počasí se neumoudřilo, kvůli špatné viditelnosti dokonce v areálu nejezdily mikrobusy, které vozí závodníky z olympijské vesnice. Ve 14.00 pak přišla zpráva: Odloženo. Mužský závod se pojede v úterý....

"Tak jsem zpátky v posteli. Uvidíme se zítra,"napsal na twitter lídr Světového poháru Martin Fourcade.

Čeští biatlonisté tráví volný den v olympijské vesnici. Po zrušeném nedělním závodě vstávali až o půl osmé. "Měli jsme všechno připraveno od včerejška, takže jsme si to mohli dovolit," říkal Ondřej Moravec, když okolo 9. hodiny opět opouštěl areál.

V pondělním programu biatlonových závodů ještě figuruje závod žen s hromadným startem (16.00 hod). Jestli třicet biatlonistek, včetně Gabriely Soukalové a Veroniky Vítkové, na trať vyrazí, se rozhodne ve 13.00 SEČ.

Ani meteorologové totiž nejsou optimističtí. Jeden z domácích odborníků přes počasí Valerij Lykjanov se pro agenturu ITAR-TASS vyjádřil: "Viditelnost je momentálně 100 metrů. Doufáme, že do dvanácti hodin by se mlha měla začít rozplývat a nějaké soutěže snad proběhnou. Ale večer bude viditelnost opět asi slabší."

Špatná viditelnost ohrožuje také další olympijské závody. Snowboardcrossaři neabsolvovali kvalifikace, tudíž všichni závodníci včetně dvojice Čechů Davida Bakeše a Emila Nováka nastoupí v 10:30 k vyřazovacím jízdám.

Nasazení do osmifinále přitom organizátoři provedou dle pořadí v žebříčku FIS. A pokud to dovolí počasí, měli by před prvním vyřazovacím kolem snowboardisté absolvovat alespoň jednu zkušební jízdu.

Zatímco ve vysoce položených areálech sportovci vyčkávají, než se počasí umoudří, skokané na lyžích se pečlivě připravují na večerní závod družstev. "V horské olympijské vesnici je sice viditelnost asi jen na sto metrů, ale podle televizních záběrů ´sedí´ mlha asi tři sta metrů nad můstkem. Závody by neměly být ohroženy," řekl trenér českého týmu David Jiroutek.

Autor:

Mohlo by vás zajímat