2. prosince 2016 17:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hvězda UFC McGregor má boxerskou licenci. Mayweathera to ale moc nevzrušuje

Conor McGregor a Floyd Mayweather. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Conor McGregor a Floyd Mayweather. | foto: twitter

PRAHA Velká hra byznysu ve světě bojových sportů pokračuje. Aktuálně nejžhavější téma mezi fanoušky UFC i profesionálního prostředí šestnácti provazů? Udělení boxerské licence hvězda ultimátních zápasů Conoru McGregorovi. Přiblížil se jeho souboj s americkou legendou Floydem Mayweatherem (49-0, 26 KO)?

Když se před dvěma týdny vzdal osmadvacetiletý Ir svého pásu šampiona UFC v pérové váze, příliš velké pozdvižení to nevzbudilo. Spíše minimální, tak nějak s tímto krokem počítalo.

Zpráva z tohoto čtvrtka, ale spustila doslova lavinu. Conor McGregor dostal boxerskou licenci pro zápasení v Kalifornii. V zámoří – respektive v Las Vegas – se okamžitě vypsaly kurzy na jeho možný duel s Floydem Mayweatherem, který je přitom v důchodu od loňského září. Jenže...

Výstřední irský bijec, který měl v minulosti problémy s drogami, sem tam i s nějakým tím divočejším večírkem (to ale i Mayweather), ale hlavně svoji proříznutou vyřídilkou, nedostal stejnou licenci také pro zápasy v Nevadě a tím i pro duely v Las Vegas.

Městě, kde žije nejbohatší bijec historie. Městě, kde odboxoval všechny své duely od roku 2006. Důvod? McGregor dluží Nevadské sportovní komisi (NSAC) stále ještě 75 tisíc dolarů za rvačku se svým rivalem Natem Diazem, při které létalo vzduchem kde co.

„Pan McGregor je neuvěřitelně nadaný bojovník a sportovec. Zřejmě ví, co dělá jako bojovník, je na sebe hodně přísný. Ale jde o jiný sport,“ řekl pro Las Vegas Review-Journal výkonný ředitel komise Bob Bennet, který žádost u udělení licence pro Ira zamítl. A z těchto slov se dá tušit, že by názor nejspíše nezměnil ani po zaplacení zmíněné pokuty.

Stejně jako se skládá USA s více jak padesáti států, je rozdíl pro získávání licencí pro box v každém z nich. Tak například v Kalifornii stačí zaplatit poplatek 60 dolarů a zvládnout zdravotní prohlídku. Pro borce McGregorova typu něco podobného, jako že si každé ráno vyčistíte zuby.

„Vůbec nic to neznamená. Podle mne je to stále stejné. McGregor moc dobře ví, kdo je jedničkou světa bojových sportů a skrze Mayweathera drží a případně i zvyšuje svoji popularitu,“ napsal mimo jiné i respektovaný novinář ESPN Dan Rafael.

A co na celý tento humbuk sám neporažený americký boxer, který stále dokola opakuje, že je mu v důchodu dobře a že po comebacku netouží? „Že dostal licenci v Kalifornii? Gratulujeme mu k ní,“ vzkázal skrze svoji pravou ruku a výkonného ředitele Mayweather Promotions Leonarda Ellerbeho.

„Je to všechno jen hra. Je to všechno jen vypočítaná snaha získat více a více fanoušků. Conor může chtít cokoliv, ale pořád má svého šéfa, kterým je Dana White. A ačkoliv ten možná v posledních týdnech začal mluvit jinak, nikdy Conora nepustí do boxerského zápasu s Floydem. Moc dobře ví, jak moc by tím ohrozil svůj byznys,“ pokračoval Ellerbe.

„Upřímně? Je velmi dobrý bojovník MMA, ale Floyd nikdy neprohrál, on ve 24 duelech padl třikrát, naposledy ještě nedávno s jistým Natem Diazem. Proč by s ním měl Floyd bojovat? Navíc, co si budeme povídat, v profi-ringu by šlo o debutanta s průměrnými schopnostmi. V porovnání s kluky z UFC je na tom – co se týče rukou skvěle – ale Floyd je trochu jiná liga. Lidi, přemýšlejte trochu,“ dodal.

Zatímco šance na tolik diskutovaný souboj je dle všeho stále nulová, své příležitosti se snaží chopit někdo jiný – bývalý světový šampion dvou váhových divizí (lehké velterové a velterové), mistr Evropy a nyní televizní expert Paulie Malignaggi.

„Jestli to myslí s Floydem vážně, potřebuje si předtím ještě ale otestovat svoje schopnosti s kvalitním soupeřem. Jsem mu plně k dispozici, moje telefonní číslo zná,“ vzkázal Irovi dnes šestatřicetiletý Malignaggi, který naposledy stál v ringu 30. července v New Yorku, když porazil 3-0 na body krajana s portorickými kořeny Gabriela Bracera.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ ELEKTRONICKÝCH ZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč