Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hvězdná fanynka. Z 98leté jeptišky je miláček Ameriky

Sport

  15:00
Chicago - Co dělá play off basketbalového vysokoškolského šampionátu March Madness tak speciální, je možnost překvapení. Protože se hraje pouze na jeden zápas, má outsider nebo podle Američanů Popelka (Cinderella) větší šanci zdolat favorita. Letošní Březnové šílenství má jednu velkou Popelku a tou je Loyola University Chicago, která si zahraje příští víkend ve Final4.

Jean Dolores Schmidtová neboli Sister Jean nosí letos štěstí basketbalistům Loyola-Chicago. foto: Reuters

Celek zvaný Ramblers se z pozice jedenáctého nasazeného týmu probojoval až do Final4 a způsobil tím hotové pozdvižení. K ruchu kolem týmu z Chicaga přispívá i jeho největší fanynka, osmadevadesátiletá jeptiška Jean Dolores Schmidtová. 

„Sestro, víte o tom, že jste celebrita?“ zeptala se Schmidtové v rozhovoru reportérka CNN Coy Wireová. 

„To vím. Pořád mi to teď někdo říká. Včera jsem při rozhovoru dokonce jednoho reportéra opravila. Říkal mi, že jsem celostátní hvězda a já si myslím, že teď už spíše celosvětová,“ odvětila Schmidtová. 

Sláva vynesla Schmidtové i krátký rozhovor přes televizní obrazovku s Charlesem Barkleym. 

25.března 2018 v 03:57, příspěvek archivován: 29.března 2018 v 10:57

VIDEO: Did Sister Jean and Charles Barkley just become best friends? ?? #MarchMadness https://t.co/MnS6WZ7t22

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Did Sister Jean and Charles Barkley just become best friends? #MarchMadness https://t.co/MnS6WZ7t22

Podle ESPN muselo vedení školy schválit výrobu více než pětadvaceti druhů triček se Sestrou Jean, jak teď Schmidtové všichni říkají a začala se dokonce prodávat její figurka, kde má na sobě týmovou šálu a boty, které opravdu nosí. 

25.března 2018 v 00:39, příspěvek archivován: 29.března 2018 v 11:11

Sestra Jean je na Loyole známou osobností, působí tam už více než padesát let. Jako bývalá hráčka a trenérka dobře basketbalu rozumí, sleduje ostatní týmy dodnes pomáhá trenérskému týmu se skautingem. Navíc vede předzápasovou modlitbu hráčů, Loyola University totiž před téměř 150 lety založili Jezuité a tato tradice ve škole zůstala. 

„Když se mě lidé ptají, proč stále spolupracuji s týmem, když už nemusím, tak odpovídám, že v osmadevadesáti letech člověk těžko může být víc unavený, než už je,“ usmívá se Jean. 

25.března 2018 v 01:40, příspěvek archivován: 29.března 2018 v 11:13

Největší fanynka Loyola Ramblers je už jedenaosmdesát let členkou katolického řádu Sisters of Charity of the Blessed Virgin, díky kterému mohla vystudovat několik náboženských vysokých škol v Kalifornii. Poté byla dlouhá léta učitelkou, trenérkou i ředitelkou na několika středních školách. V šedesátých letech začala pracovat na čistě ženské univerzitě Mundelein College, která se v roce 1991 spojila s Loyola-Chicago. O tři roky později šla do důchodu, kolem basketbalového týmu však zůstala. 

Před devíti lety obdržela čestný řád školy za celoživotní práci nazvaný Dux Mirabilis Award. 

25.března 2018 v 02:25, příspěvek archivován: 29.března 2018 v 11:14

VIDEO: Sister Jean is geared up for the #FinalFour! #MarchMadness #OnwardLU https://t.co/gn76uzUtth

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Sister Jean is geared up for the #FinalFour! #MarchMadness #OnwardLU https://t.co/gn76uzUtth

Stejně jako všichni fanoušci univerzitního basketbalu zkoušela vyplnit svého pavouka a tipnout si, jak celé play off dopadne. Prý jí jejího pavouka ale nakonec zkazil její vlastní tým. Ramblers měli podle Sestry Jean vypadnout v osmifinále zvaném Sweet 16. Jenže LoyolaChicago přehráli Nevadu 69:68 a následně pak při cestě do Final4 přesvědčivě zdolali Kansas State 78:62. Postoupili tak do Final4 podruhé v historii, když se to povedlo poprvé v roce 1963, urvali Ramblers státní titul. 

Na Twitteru poblahopřál celému týmu včetně Sestry Jean i bývalý prezident USA a chicagský rezident Barack Obama a celé tažení sleduje od začátku absolvent Loyola-Chacago a český reprezentant Blake Schilb. 

16.března 2018 v 01:16, příspěvek archivován: 29.března 2018 v 11:14

Congrats to @LoyolaChicago and Sister Jean for a last-second upset - I had faith in my pick!

„Po výhře ve Sweet 16 za mnou přišel jeden z hráčů Clayton Custer a vysmál se mi, že mi zničili mého pavouka. Mě to ale bylo jedno, jsem nadšená, že vítězí. Navíc mám svůj druhý tip, jak šampionát dopadne a v něm zvítězíme,“ pokračuje Jean. 

Loyolu čeká v rámci Final4 hraného v San Antoniu v sobotním semifinále třetí nasazený Michigan a ani proti němu nemusí být bez šance. Případná výhra by Ramblers poslala do souboje s jednou z nasazených jedniček Villanovou nebo Kansasem. 

„Hodně zápasy prožívám a je to pro mě čím dál náročnější. I tak ale varuji San Antonio, aby se měl na pozoru před mými Ramblers,“ uzavírá.

25.března 2018 v 15:16, příspěvek archivován: 29.března 2018 v 11:15

Autor: