21. února 2019 9:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zneužívání jeptišek kněžími je problém i v katolickém Polsku, tvrdí řeholnice

Jeptiška (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeptiška (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Varšava Problém sexuálního zneužívání jeptišek kněžími už dávno existuje i v Polsku. Uvedla to generální tajemnice konference řeholnic v Polsku Jolanta Olechová. Její slova vyvolala v silně katolickém Polsku rozruch, poznamenala agentura AFP.

Olechová v interview katolické agentuře KAI navázala na vyjádření papeže Františka z počátku měsíce, kdy pontifex připustil, že dochází k sexuálnímu zneužívání jeptišek kněžími. Papež zmínil i případ, kdy si z nich udělali sexuální otrokyně.

Sama Olechová prožila v klášteře půl století a 12 let byla představenou řádu. Měla co do činění s několika případy zneužití, neví ale, nakolik je tento jev rozšířen, bádání v tomto směru nevedla. Případy, s nimiž se setkala, hlásila nadřízeným dotyčných kněží či řeholníků.

„S jakým výsledkem, to nevím. Nikdy se tyto věci nezveřejňovaly,“ dodala Olechová. Neví ani, zda v Polsku byli pachatelé potrestáni, s výjimkou jediného případu, ve kterém je ale vázána tajemstvím. Vzpomněla si na případ, kdy mladá jeptiška otěhotněla a musela z řádu odejít, zatímco „otec dítěte je nadále duchovním a zcela jistě nepocítil následky svého chování“.

Papež podle Olechové udělal dobře, že problém veřejně nastolil. I unie abatyší vyzvala jeptišky po celém světě, aby takové případy hlásily. „Neví se, zda to něco změní, ale přinejmenším si někteří uvědomí, že čas skrývání problému končí,“ řekla.

V Polsku podle statistik katolické církve v roce 2016 působila stovka ženských řádů s přibližně 18 000 jeptiškami.

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz