27. května 2011 11:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Irokézové a lakros? Je to životní poslání

Gewas Schindler. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gewas Schindler. | foto: Reprofoto

PRAHA V lakrosu znamenají něco jako anglická kolébka ve fotbale. Nebo ta kanadská v hokeji. Přitom na titul světových šampionů stále čekají... Ale v Praze se to má změnit, Irokézové zatím neohroženě kráčí za svým cílem. Ano, Irokézové. Žádná státní příslušnost, nýbrž indiánský kmen z oblasti Velkých jezer.

I chlapík se jménem Gewas Schindler za něj dlouho hrával. Ve světě tohoto sportu je dost známý. Dnes na probíhajícím šampionátu v boxlakrosu působí s výpravou Irokézů v roli generálního manažera. "Víme, že se na nás někdo jako bůh dívá. Hrajeme tu pro něho," vypráví v rozhovoru pro LN.

Neustále usměvavý, milý, slušný. Jako každý Irokéz, z něhož vyzařuje pevné sebevědomí i pokora zároveň. V Praze jsou však kvůli jedinému cíli: získat to, co jim chybí.

LN Líbí se vám česká metropole?
Prahu milujeme, byli jsme šokovaní její krásou. I lidé tu jsou milí. Pivo jsme samozřejmě zkusili, klukům chutnalo. (zasměje se) Ale nemají na něj zatím nárok, soustředíme se, abychom tu vyhráli zlato.

LN Po třech výhrách jste postoupili do semifinále. Jak jste zatím se svojí hrou spokojeni?
Jsme rádi, klape to. Postupně se zlepšujeme, proti USA jsme ukázali naši sílu. Kluci jsou připraveni.

LN Považujete za největšího rivala Kanadu, která vás už dvakrát připravila ve finále o zlato?
Určitě. I já hrál šampionát před čtyřmi lety, kdy jsme prohráli v prodloužení. A to jsme vedli už o dva góly... Nikdy na to nezapomenu.

LN Vidíte v českém lakrosu vývoj?
Češi se o hodně zlepšují každým rokem. Jsou silnější, víc už rozumí strategii hry. Každý je překvapený, jak jim to jde. Proti Spojeném státům hráli skvělý zápas, dali ukázkové góly. To by se dříve nestalo.

Boxlakros - USA vs Irokézové.

LN Co je pravdy na tom, že bývají Irokézové hodně uzavření lidé?
Myslím, že to pravda je. Od mládí společně trávíme spoustu času, jsme uzavření, protože se soustředíme na výkony. Chceme si být jistí, že děláme vše pro to, abychom tu vyhráli zlato. A nikdy nebudeme spokojeni, dokud ho nevyhrajeme. To je cesta, jak přemýšlíme – chceme si spoustu věcí nechat pro sebe.

LN Dá se tvrdit, že je pro Irokézy lakros téměř vším?
Jednoznačně. Je to naše životní poslání, ale je asi těžké vám to vysvětlit. Když se u nás narodí dítě, hned si začne hrát s míčkem a zkouší lakros. Je to pro nás zcela přirozené. I proto sem přijely rodiny hráčů, ten sport je pro ně fakt vším.

LN Proč? Co vám to tak dává?
Je to pro nás jako náboženství... Někdo jako bůh se na nás dívá, hrajeme to pro něj, aby si to užil. Víte, my chceme ukázat světu, jak umíme hrát. A chceme, aby z ní měli radost všichni, díky tomu máme dobré vztahy s ostatními zeměmi. Ano, jsou věci, o nichž se nezmiňujeme, ale je důležité podělit se o naši hru.