Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chci se soustředit na vlastní projekty, řekl Lendl. A opustil Murrayho

US Open

  13:53
Úspěšné tenisové spojení nečekaně končí. Bývalá světová jednička Ivan Lendl už není trenérem Andyho Murrayho, kterého dovedl ke dvěma grandslamovým titulům a olympijskému zlatu. "Chci se soustředit na vlastní projekty. Ale vždy budu stát za Andym a přeju mu úspěch," řekl Lendl.

Britský tenista Andy Murray (vlevo) a jeho trenér Ivan Lendl foto: Reuters

Spolupráce Murrayho a Lendla začala na přelomu let 2011 a 2012. Cíl byl hlavní: pomoci britskému tenistovi vyhrát grandslamový titul, ideálně Wimbledon. Vše se povedlo - Murray vyhrál v roce 2012 US Open, o rok později Wimbledon, navíc přidal jako "bonus" i olympijské zlato.

Nyní se bývalá světová jednička českého původu a aktuálně šestý hráč světa rozcházejí. "Pracovat s Andym pro mě byla úžasná zkušenost. Je to mimořádný člověk," řekl čtyřiapadesátiletý Lendl.

"Pomohl jsem mu dosáhnout jeho hlavních cílů a teď cítím, že přišel čas se soustředit na vlastní projekty," dodal. "Taky bych rád víc jezdil po světě a hrál, což si opravdu užívám." Nedávno strhl pozornost hádkou ve finále veteránského turnaje v Charlotte s Johnem McEnroem.

Šestadvacetiletý Murray nezažívá nijak zvlášť úspěšné období. Po loňské operaci zad a dlouhé pauze pořád hledá pohodu, s níž došel k vytouženému wimbledonskému triumfu. Přesto jeho výkony zjevně nejsou důvodem rozchodu.

"Jsem Ivanovi moc vděčný za všechnu tvrdou práci z posledních dvou roků, které pro mě byly v kariéře dosud nejúspěšnější," řekl Murray. "Hodně jsme se naučili a určitě to bude pro budoucnost přínosem. Vezmu si teď nějaký čas na rozmyšlenou, co bude dál."

Autor: