Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Izraelský kouč basketbalistů získal české občanství. ‚Připravoval jsem se na to více než na zápas,‘ smál se

Trenér národního týmu mužů Ronen Ginzburg získal české občanství foto: MČ Praha 8

Praha - Izraelský trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg dnes získal české občanství. Sedmapadesátiletý rodák z Tel Avivu, který je na lavičce národní týmu od roku 2013 a loni jej dovedl na mistrovství světa v Číně k historickému šestému týmu, dokončil proces získání českého pasu dopoledne slibem na Libeňském zámku v Praze.
  12:58

„Jsem nadšený a velmi pyšný, že jsem české občanství získal. Je to pro mě velký den. Ukazuje to respekt, kterého se mi dostává v České republice. A také to, jak já tuto zemi miluji,“ řekl novinářům Ginzburg, který působí v tuzemsku už od roku 2006. Tehdy se stal asistentem trenéra Muliho Katzurina v Nymburce. O pět let později převzal suveréna české scény poslední let jako hlavní kouč a už sedm let je i na lavičce reprezentace.

O získání českého občanství přemýšlel dlouhou dobu. „Před šesti sedmi lety jsem mluvil s prezidentem (České basketbalové federace) Janstou, protože jsem cítil, že jsem tu řadu let a patřím k této zemi. Začali jsme na tom pracovat,“ podotkl Ginzburg.

Český pas má více než z praktického významu právě pro to, jaký si vytvořil k zemi svého dlouholetého působení vztah. „Není to o tom, aby mi to něco usnadnilo, ale o tom, že cítím, že patřím do České republiky a jsem za to šťastný,“ uvedl.

„Když mi český pas pomůže, tak proč ne. Třeba na letišti nebo podobně. Ale pro mě je daleko důležitější, že se mi dostalo takové uznání v České republice a chci ukázat svou lásku k této zemi,“ popsal své pocity.

Ode dneška je hrdým Izraelcem i Čechem. „Obě jsou to skvělé země. Velká odlišnost je jen počasí,“ usmíval se Ginzburg. „Lidi v České republice jsou asi více v klidu a uvolněnější. Cítím se tu skvěle a myslím, že patřím do České republiky,“ řekl.

Trenér národního týmu mužů Ronen Ginzburg získal české občanství
Trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg

V češtině přednesl státoobčanský slib. „Slibuji na svou čest věrnost České republice...,“ zopakoval před novináři Ginzburg, který jinak komunikuje anglicky. „Připravoval jsem se na to více, než se připravuju na zápas,“ smál se Ginzburg.

„Před pár lety, když jsem dorazil do České republiky, neměl jsem tušení, co přinese budoucnost. Od té doby se můj osud začal velmi silně proplétat s Čechy. Česká republika se stala mým domovem mimo domov,“ prohlásil Ginzburg, jemuž hned přišla řada gratulací.

Jedním z nich byl izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron. „Ronene, dosáhl jsi na obrovský úspěch s českým národním týmem, když jsi ho dovedl k šestému místu na mistrovství světa. Každý v Izraeli je na Tebe hrdý! Je pěkné, že k tomuto došlo ve chvíli, kdy slavíme výročí 30 let od znovunavázání diplomatických vztahů mezi našimi dvěma národy,“ uvedl Meron.

S českým týmem bude Ginzburg na konci této sezony bojovat v kvalifikaci o účast na olympijských hrách. „Rozhodně se cítím být součástí této skvělé země a chci i nadále být jejím dobrým ambasadorem v zahraničí. Jsem hrdý na to, že mám tu čest trénovat náš národní tým a doufám, že budeme i nadále úspěšní a budeme šířit dobré jméno České republiky po celém světě,“ dodal Ginzburg.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat