Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jak jsem nezabránil touchdownu

Willie Parker z Pittsburgh Steelers (vpředu) běží položit sedmdesátimetrový touchdown při Super Bowlu proti Seattle Seahawks. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Willie Parker z Pittsburgh Steelers (vpředu) běží položit sedmdesátimetrový touchdown při Super Bowlu proti Seattle Seahawks. | foto: ČTK

PRAHA Krize nekrize, Spojenými státy hýbe Super Bowl, tedy finále ligy amerického fotbalu. Nejpopulárnějšího sportu v USA, který se v Evropě většině jeví jako nepochopitelný.

Přesto k nám již tento mužný sport taky strčil dva prstíčky na ohřátí -dokonce jsme s kapelou párkrát doprovázeli finálová utkání mezi Pražskými Lvy a Pražskými Pantery či Ostravskými Oceláři.

Hra se mi líbí, pravidla se při troše dobré vůle dají zmáknout za tři utkání v televizi. Tenkrát se mě ptala děvenka od novin, jak tipuji výsledek. Střelil jsem od boku - dvacet osm ku čtrnácti (obvykle jde o násobky sedmi). Děvenka vyvalila oči a zeptala se: To myslíte vážně? Tak možná třicet pět ku dvaceti osmi, řekl jsem. Vytřeštila zrak znovu, prostě si to pletla s normálním fotbalem.

Se zmínkami o americkém fotbalu jsem se setkal už v dětství, když nás v soudružských sdělovacích prostředcích informovali, že tento sport ze země vrahů z Wall Street je nejbrutálnější na světě a že je tam povoleno vše kromě užití rezavého nože. Jeden z toho mohl mít dojem, že tam muselo být aspoň sto náhradníků, aby se vůbec dohrálo.

Jedna z výhod amerického fotbalu oproti našemu je, že tam mají nepřeberné množství chlápků na postu "running back“. To jsou většinou ti, co zakončují báječnými touchdowny, protože běhají stovku za 10,20, takže v Evropě by byli sprinterskými giganty. Tu hru jsem nikdy nehrál, jen na tréninku ragbíčko s medicinbalem. Jako čtrnáctiletý jsem pevně popadl okolo pasu sedmnáctiletého vrhače, který ale se mnou přeběhl celou tělocvičnu a položil "touchdown“.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.