Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Super Bowl: Dva týmy, jedna legenda

Sport

  2:14
PRAHA - Jedinečný, legendární, nejsledovanější, úchvatný. Takové a další přívlastky se dá pojmenovat finále ligy amerického fotbalu (NFL) – Super Bowl. Z neděle na pondělí nás čeká jeho třiačtyřicáté pokračování. A buďte si jisti – nudit rozhodně nebude.

Stadion Raymonda Jamese v Tampě, dějiště 43. Super Bowlu. foto: nfl.com

Super Bowl je nejsledovanější jednorázovou sportovní událostí světa. Hostit jej může stadion týmu, jehož kapacita je minimálně 65 tisíc diváků. U obrazovek pak střetnutí nejlepších týmů americké a národní ligy amerického fotbalu sleduje téměř 100 miliónů lidí. V Severní Americe jako by se po dobu zápasu zastavil čas. A možná budete překvapeni, ale 40% diváků tvoří něžné pohlaví.

Možná proto, že americký fotbal je sportem tvrdých chlapíků. V USA je nejprestižnější sport, obrovskou sledovanost mají již univerzitní zápasy. Konkurovat mu snad může již jen baseball. Tento sport se zrodil v roce v roce 1920, od roku 1967 se hraje právě o Super Bowl – trofej Vince Lombardiho. Letošní 43. ročník se v Tampě rozhodně mezi Pittsburghem Steelers a Arizonou Cardinals.

Favoritem budou na stadionu Raymonda Jamese podle všeho "Oceláři". Tým vedený obrovitým quarterbackem Benem Roethlisbergerem a vynikajícím běžcem Santoniem Holmesem vládnou letos soutěži díky skvělé obraně. Navíc pro ně mluví historie. Do Super Bowlu se dostal tento celek již posedmé, pouze jednou odcházel poražen. S pěti tituly je tak Pittsburgh jedním ze tří nejúspěšnějších celků historie – v neděli se v čele tohoto žebříčku mohou osamostatnit.

To pro "Kardinály" je postup do finále historickým úspěchem. Ti sice vyhráli americkou ligu, ale naposledy před 61 lety. O Super Bowl se začalo hrát až o dvacet let později. To je druhá nejdelší série, kdy tým čeká na titul v dějinách amerického sportu. Jen tak mimochodem, nejdéle čekajícím celkem jsou hokejisté Ottawy Senators. Ti vyhráli Stanley Cup naposledy v roce 1927. Na trofej tak čekají neuvěřitelných 81 let!

Arizona má ovšem na své straně jednu velkou zbraň – téměř osmatřicetiletého Kurta Warnera. Budoucí člen Síně slávy NFL přišel do Arizony před sezónou 2005 dohrát kariéru, ovšem postupem času se prosadil až na pozici prvního quarterbacka týmu a rozhodně nezklamal. Jeho zkušenosti jsou neuvěřitelně znát.

Bude se nakonec radovat mládí a síla na straně druhé nebo zkušenost a přehled na opačném pólu? Aneb zvítězí tým "Big Bena" nebo legendy Kurta Warnera?

Stále pro vás není tato akce zajímavá? Tak vězte, že během neděle, kdy se Super Bowl hraje, se v USA sní nejvíce jídla v roce, vyjma dne Díkůvzádí. Reklamy v přestávkovém bloku jsou pro inzerenty nejdrazšími spoty vůbec. A o to vystoupit v přestávce se přetahují největší pěvecká esa všech dob. Tak jen namátkou U2, Rolling Stone, Justin Timberlake, Janet Jackson a její bratr Michael Jackson či Paul McCartney. Letos vystoupí americká legenda Bruce Springsteen.

Stále nic? Poslední tři perličky na závěr – ve vysílání přímého přenosu se pravidelně střídají největší americké televizní stanice CBS, NBC (letos) a FOX. Letošní Super Bowl dokázal jako jediná světová událost vystrnadit z titulních stránek amerických deníků dokonce i inauguraci nového prezidenta USA Baracka Obamy. A před zápasem se rozhodně nevyplatí jezdit po Spojených státech automobilem. Proč? Nárůst nehod je v této době téměř 50%.

Na své si přijdou také čeští fanoušci – sportovní stanice Nova Sport totiž bude ze 43. Super Bowlu vysílat přímý přenos, který začíná pět minut po půlnoci mezi touto nedělí a pondělím. Takže nakupte piva, spoustu jídla a pohodlně se usaďte před televizní obrazovky – stejně jako 100 miliónů dalších. Věřte, následující zhruba tři hodiny se budete náramně bavit.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!