Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako boj na život a na smrt, tvrdila Sáblíková po vítězné trojce

Sport

  18:48
SALT LAKE CITY - Po ránu z hotelového pokoje v Salt Lake City hlásila: "Nohy mě v noci bolely jako... no prostě hrozně." Rychlobruslařka Martina Sáblíková si v bitvě o prvenství v pohárovém závodě na 3000 metrů sáhla v pátek až na samé dno sil. "Ten konec byl fakt na hraně, pomalu jako boj na život a na smrt. Ale trochu si za to můžu sama, že to až takhle vygradovalo," tvrdila.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková foto: Reuters

Proč si za to můžete sama? Dřela jste až do konce.
To je fakt. Ale když jsem pak viděla fotky, které udělal Zdeněk Haselberger (týmový kolega), řekla jsem si: Ta jízda byla z mé strany technicky katastrofální.

Katastrofální? To jste na sebe příliš přísná. Vyhrála jste za 3:57.
Nejsem na sebe přísná. Jasně, ten čas není špatný. Ale nemusel to být až takový boj. I když na druhou stranu to zase bylo pěkné na koukání, co? Do poslední chvíle jsme nevěděly, kdo byl v cíli první.

Vy jste necítila, že jste tam brusli dostala dřív než Pechsteinová?
Já jen doufala. Poslední rovinka byla vážně strašně těžká. Claudii jsem po celý závod vnímala takřka vedle sebe, pořád jsme jely tělo na tělo. Před cílem jsem viděla, jak se ke mně přibližuje a přesvědčovala jsem se: To jí nemůže stačit, to jí prostě nemůže stačit.

Nestačilo.
Jenže já po projetí cílem neznala, jaká jsem. Ani na světelné tabuli jsem se nejdřív nedovedla zorientovat. Hledala jsem, kde tam jsem vlastně napsaná.

U vašeho jména byla vítězná jednička. Osmou sezonu po sobě už vyhráváte závody Světového poháru.
S tím jsem moc spokojená, protože v minulé sezoně jsem trojku ve svěťáku nevyhrála ani jednu, byla jsem jen dvakrát druhá, třetí a šestá. Ta setina k dobru má teď pro mě nehorázný náboj. Dvě kola před cílem jsem si zkusila udělat trochu náskok, ale nevěděla jsem, že si Claudie veškerý útok schovává fakt až na to poslední kolo. Při něm mi hrozně pomohl Petr (kouč Novák), že na mě řval: Můžeš jí porazit, ale musíš jí nutit víc zabírat, protože ona finišuje. Tím mě vyhecoval do poslední zatáčky, protože já byla jinak úplně hotová.

Vzpomněla jste si pak podobně jako trenér na juniorské mistrovství světa v roce 2006, kde jste naopak na patnáctistovce s vítěznou Korejkou o setinu prohrála?
To ne, ale vzpomněla jsem si na loňskou patnáctistovku v Astaně, kdy jsem Pechi porazila v rozjížďce o čtyři tisíciny. Ale tehdy nešlo o první místo.

Řekla byste před sezonou, že právě Pechsteinová vás bude na trojce nejvíc trápit?
Vzhledem k tomu, že měla minulou zimu medaili na mistrovství světa, dalo se s tím počítat. Navíc na olympijskou sezonu se umí pokaždé skvěle připravit. Ovšem špičkových soupeřek bude v Soči mnohem víc, i když další dvě Nizozemky tady jely o 1,7 vteřiny pomaleji. A navíc nestartovala Ireen Wüstová, která by nás asi taky pozlobila.

Co od sebe očekáváte v sobotním závodě na 1500 metrů? V rozjížďce startujete s Ruskou Lobyševovou.
Vůbec nevím. Nějak extra hrozně se teď po ránu necítím, ale jsem taková unavená. Uvidíme až na dráze, třeba se tam proberu - a třeba taky ne. Ale na patnáctistovku jsem si zajela superčas minulý týden. I kdyby se to dnes nepovedlo, hlavu si s tím dělat nebudu.

Takže stejně jako před patnáctistovkou v Calgary mi řeknete: Uspokojí mě první dvanáctka?
Přesně tak. Jenže bude to tentokrát těžší, přišly do "áčka" dvě Američanky, které jely před týdnem 1:53 v "béčku". Na placku to dneska určitě nebude. Spíš mám takové tušení, že Richardsonová může jet svěťák. Minulý týden předvedla 1:53 a včera 36,9 na pětistovku. Může se dostat k 1:51. A také poslední pár, ve kterém se utkají Wüstová s van Beekovou, bude hodně zajímavý, minimálně v něm půjde o nizozemský rekord. Bude to hodně vyburcovaný závod.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat