Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Jaroš byl na další operaci omrzlých prstů. Cestu na K2 odložil

Sport

  13:37aktualizováno  16:22
PRAHA - Už měl zamluvené letenky, nakonec ale horolezec Radek Jaroš odložil cestu na svou poslední osmitisícovku K2 na příští rok. Důvodem jsou následky omrzlin, které utrpěl při výpravě na Annapurnu (8091 metrů) v loňském roce. V pátek se dokonce podrobil další operaci. O odložení expedice v pondělí řekl Radiožurnálu a ČTK rozhodnutí potvrdil.

Horolezec Radek Jaroš se chystá na zdolání osmitisícové hory K2 foto: ČTK

Kdo je Radek Jaroš

Radek Jaroš.

Radek Jaroš (48) je jedním z nejuznávanějších českých horolezců. Loni na jaře zdolal Anarpurnu, desátou nejvyšší horu světa, a pokořil tak již třináctou ze 14 himalájských osmitisícovek. Pro získání tzv. Koruny Himaláje mu zbývá už jen vrchol K2.

Jaroše trápil zejména malíček na levé noze. Lékaři mu při zákroku řezali ještě palec levé nohy a ukazováček pravé nohy. "Teď jsem ve stavu, že se plazím po zemi a bolí to jako čert," řekl Jaroš. "Když si udělám kafe na dřezu a chci ho dostat na stůl, musím si ho položit na podlahu, doplazit se k židli a pak ho položit na stůl," vylíčil.

Před několika týdny ještě živil naději, že se na K2 vydá. Trénoval, ale zároveň trpěl bolestí. Minulý týden tušil, že letošní sezona ve velehorách bude bez něj - poprvé po patnácti letech. "Byl jsem tam jednu sezonu i dvakrát, ale beru to i z té lepší stránky. Místo na ženský v burkách budu koukat na holky v minisukních," žertoval osmačtyřicetiletý horolezec z Nového Města na Moravě.

Práce na celoveřerním dokumentu pokračují

Tak úplně to ale nebude. Jaroš se chce co nejrychleji dostat do dobré kondice, aby mohl alespoň na nižší a snazší kopce. "Trvá to déle, než jsem si myslel. Není forma na takový kopec, ale pravděpodobně pojedu do Peru do And nebo na nějaké jiné menší kopce, třeba Elbrus. Rád bych vylezl také všechny nejvyšší hory všech světadílů," uvedl. "A potřebuju vyzkoušet nohy, co budou dělat v mrazu a v botách," dodal.

Jeho potíže však nezbrzdily práce na roztočeném celovečerním dokumentu. Stojí za ním producenti Petr Plewka, Petr Filipec a Richard Němec, režisér Petr Hanousek a kameraman Martin Štěpánek. Na scénáři se podílí studentka FAMU a horolezcova dcera Andrea Jarošová. Podle vyjádření produkční společnosti Verbascum bude část materiálu pořízena v Čechách a Evropě, další část filmu vznikne přímo na úpatí K2.

Tvůrci mají v plánu zprostředkovat divákovi výstup na vrchol způsobem a prostředky, které nemají obdoby ani v celosvětovém měřítku. Film bude dokumentovat i zdolání ostatních hor Koruny Himálaje s použitím materiálů, které natočil sám Jaroš. Premiéra je plánovaná na jaro 2015. Jaroš vylezl bez kyslíku na třináct ze čtrnácti osmitisícovek a zbývá mu pouze K2, kterou se snažil zdolat už čtyřikrát, ale neuspěl. Léčení omrzlin z Annapurny si vyžádalo už více než deset měsíců. Přišel o sedm článků a netknuté zůstaly pouze tři prsty.

Více o Radku Jarošovi

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!