Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mráz mi vzal šest prstů, znovu se učím chodit, říká horolezec Jaroš

Sport

  8:05
Před více než pěti měsíci seděl obkročmo na ostrém vrcholovém hřebeni desáté nejvyšší hory světa Annapurny a prožíval euforii. To ještě Radek Jaroš (48) netušil, že si přiveze těžké omrzliny nohou a že za extrémní výstup zaplatí drsnou daň. Nejlepšímu českému horolezci před dvěma dny v Olomouci odoperovali články na dalších čtyřech prstech na nohách. Chirurgové mu tak celkově „zapracovali“ už na šesti...

Radek Jaroš v nemocnici. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LN Dá se předpokládat, že začátkem května jste si na Annapurně asi nepřipouštěl, že příští měsíce strávíte po nemocnicích.
Svět tam z té výšky vypadal tak krásně... Jenže do budoucnosti jsem neviděl a nevidím ani teď. Samozřejmě že jsem si tehdy představoval další týdny a měsíce jinak.

LN Osvětlete tedy stav vašich postižených prstů.
Už nějaký čas mám pryč dva články na dvou prstech levé nohy. Teď se odstraňovaly části levého palce a malíčku a na pravé noze po článku u dvou prstů.

Kdo je Radek Jaroš?

Radek Jaroš.

Radek Jaroš (48) je jedním z nejuznávanějších českých horolezců. Letos na jaře zdolal Anarpurnu, desátou nejvyšší horu světa, a pokořil tak již třináctou ze 14 himalájských osmitisícovek. Pro získání tzv. Koruny Himaláje mu zbývá už jen vrchol K2, na který se chystá vylézt příští rok.

LN Přemítáte někdy o tom, co jste třeba měl při výstupu na Annapurnu udělat jinak?
Samozřejmě že budu hledat příčinu, proč to tak dopadlo. Sobě ani nikomu jinému ale nevyčítám vůbec nic. Otázkou přesto zůstává, jestli se prsty neměly léčit jinak. Jenže na rozdíl od počítače se tyhle věci nedají restartovat. Štve mě to, ale nechci se v tom babrat a trápit se.

LN Příští rok jste chtěl naplnit svůj sen, vylézt na poslední, čtrnáctou osmitisícovku, z níž jste se ještě nerozhlížel – K2. Pořád o ní, vzhledem k vaším zdravotním potížím, uvažujete..?
Samozřejmě. Vím ale, že to bude velmi těžké. Záleží, jestli ta středeční operace byla poslední a všechno se uspokojivě zahojí. Když ano, v zimě bych mohl začít jezdit na běžkách a pořádně zase trénovat. Pokud to půjde, chci taky odjet za přípravou do tepla. Fakt, že už nemám všechny prsty, bude mít určitě vliv na spoustu věcí, třeba na rovnováhu. Budu se muset znovu od začátku učit chodit, aby se změna zažitých pohybových stereotypů nepříznivě neodrážela na páteři a kloubech.

Celý rozhovor najdete v pátečních Lidových novinách.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...