Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bém musel být skvěle připravený, říká horolezec Jaroš

Česko

  7:00aktualizováno  10:29
PRAHA - Přestože má za sebou politik Pavel Bém velký horolezecký úspěch, těžko za ním skryje pachuť, kterou zanechal svým vládnutím na pražském magistrátu.

Obávaná K2 foto: Wikipedia.org

K2, známá také pod anglickým názvem Mount Godwin-Austen, je jednou ze čtrnácti osmitisícovek, a výstup na ni, je i podle horolezců jeden z nejtěžších. Na obávanou horu vylezli před Bémem pouze dva Češi. Dvakrát se to podařilo Josefu Rakoncajovi v 80. letech a v roce 2007 Liboru Uhrovi s expedicí Leopolda Sulovského.

PSALI JSME:

Pavel Bém musel být na výstup dobře připravený. Aby člověk takovou horu pokořil, je nutné udržovat si dlouhodobě fyzickou kondici.

"Člověk samozřejmě musí být sportovec. Vysoké hory se neptají, co dělá člověk poslední měsíc, dva. Za takovou dobu se na to člověk připravit nemůže. Bém je člověk, který dlouhodobě sportuje a je na tom po fyzické stránce dobře," řekl Lidovkám.cz úspěšný horolezec Radek Jaroš, kterému jediná K2 v seznamu zlezených osmitisícovek chybí.

Deník výpravy Himalaya adventure MMXII.

Dnes o 11.15 miestneho času Peter Hámor a Pavel Bém dosiahli vrchol K2 (8 611 m) bez použitia kyslíka. Zo štvrtého tábora (7 755 m) vyšli presne o polnoci, na vrchole sa nejakú chvíľku zdržali a momentálne sa nachádzajú späť v C4. Po oddychu sa dajú na zostup do základného tábora. Držíme palce aj počas zostupu…

"K2 je samozřejmě náročná hora, ale stejně jako na všech horách, záleží především na počasí, bez toho může být člověk připravený jak chce a nemá šanci," dodává Jaroš.

Bém navíc vrchol zdolal bez kyslíku, což je o mnoho náročnější. Spolu s Peterem Hámorem se rozhodli pro trasu přes Česenův pilíř. Podle webových stránek slovenského horolezce museli ale kvůli hrozícím lavinám cestu změnit a vydat se přes Abruzziho pilíř. Na vrchol K2 vede deset tras.

Přes nesporný sportovní úspěch se v diskuzích pod články o Bémově zdolání K2 objevují také reakce, které mu připomínají jeho politická selhání. "Velká gratulace ! Chce to obrovský kus odvahy přivázat se na jedno lano s P. Bémem..!" stojí v jednom z příspěvků přímo na stránkách horolezce Petera Hámora, s nímž lezl exprimátor na vrchol.

Výstup je náročný i finančně. "Výstup je nákladný, ale ty ceny jsou různé. Záleží třeba i na tom, jak drahé auto má člověk s sebou," zhodnotil Jaroš.

Diskuze na stránkách Petera Hámora

  • Velká gratulace ! Chce to obrovský kus odvahy přivázat se na jedno lano s P. Bémem..!
  • No vydat se na K2 s ultrašmejdskym křivákem jako je Bém chce kus odvahy a hlavně silnej žaludek - nebo když jde o sehnání “sponzora výpravy” tak se už na moralku nekouká? Ze sportovního hlediska úžasný výkon - který zaslouží gratulaci. (pokud tedy sport od morálky jde úplně oddělit)

V poslední době zaznívalo Bémovo jméno v jiných než sportovních souvislostech. Stačí vzpomenout odposlechy hovorů mezi ním a pražským kmotrem Romanem Janouškem. Právě kvůli úzkým vztahům s Janouškem už není Bém členem poslaneckého klubu ODS.

Odposlechy totiž ukazují Janouškův vliv na dění na magistrátu v době, kdy mu vládl Bém. Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města. Zajišťoval také někdejšímu primátoru Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží. Obsahem odposlechů telefonátů se již začala zabývat policie.

Pražský exprimátor uzavřel také smlouvu na předražený projekt Opencard. Karta už stála kolem miliardy korun a její další osud je stále nejistý. Je také spojován s několika dalšími pochybnými projekty, v čele s tunelem Blanka, který měl podle Béma stát 21 miliard. Jenže jak ukázal nejnovější audit, zaplatí Praha za Blanku o patnáct miliard více.

ČĚTE TAKÉ:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!