Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jaroš uspěl i na Gasherbrumu I, zdolal již jedenáctou osmitisícovku

Radek Jaroš zdolal další osmitisícovku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Jaroš zdolal další osmitisícovku. | foto: www.radekjaros.cz

PRAHA Pouhých deset dnů poté, co Radek Jaroš stanul na vrcholu třinácté nejvyšší hory světa Gasherbrum II (8035), se mu podařil výstup i na vedlejší osmitisícovku Gasherbrum I (8068m).

V prudké vánici stanul na vrcholu dnes v 3.30 středoevropského času. Společně s ním na jedenáctou nejvyšší horu vystoupil i Libor Uher, dva američtí a jeden ruský horolezec. Třetí muž české expedice Petr Mašek kvůli zdravotním problémům zůstal v jednom z výškových táborů.

HOROLEZEC RADEK JAROŠ stanul na vrcholu číslo deset - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"Původně jsme plánovali na Gasherbumu I prvovýstup, ale v nesmírně složitých podmínkách by se rovnal sebevraždě," nechal se slyšet Jaroš. V pohoří Karákóram totiž v posledních dnech napadlo hodně sněhu, takže hrozilo akutní lavinové nebezpečí.

Horolezci šlapali vzhůru celou noc, hlavně kvůli krajně nepříznivé předpovědi. Kdyby se na vrchol dnes nedostali, výprava by skončila, protože v příštích dnech by atak této hory nepřicházel vůbec v úvahu. "Museli bychom se sbalit a jít dolů, i proto, že na 7. srpna máme zabukované letenky," uvedl Jaroš.

"Cesta na vrchol se změnila ve strašný boj, protože jsme se do čerstvého sněhu místy propadali až po krk," povídal se stěny. Výstup zmíněných pěti horolezců na Gasherbrum I byl vůbec první úspěšný v tomto roce. Nikdo jiný na vrcholu letos dosud nestál!

Jaroš se tak dočkal již své jedenácté osmitisícovky a do kompletní sbírky mu chybí už jen výstupy na Annapurnu (8091), Lhotse (8516) a K2 (8611).

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...