Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je pouťovou atrakcí. Kajakáře Prskavce si natáčejí při tréninku trenéři soupeřů

Sport

  14:30
PRAHA - Ve světovém žebříčku je teď číslem jedna. V prvním letošním závodě v Austrálii porazil úřadujícího olympijského vítěze Brita Clarka i další úspěšné kajakáře z Ria, a tak je teď Jiří Prskavec pod drobnohledem.

Jiří Prskavec jede a trenéři jeho soupeřů zkoumají, jak to dělá, že pořád vyhrává. foto: Archiv Jiřího Prskavce

Bronzový medailista z Ria Prskavec obhájil vítězství v anketě Kanoista roku

Během šestitýdenního soustředění v Austrálii, ze kterého se minulý týden vrátil, téměř nebylo dne, kdyby si jeho jízdu na olympijském kanálu v Penrithu nenatáčeli trenéři soupeřů.

„Bylo to něco, co mě hodně štve, jenže nedalo se s tím nic dělat,“ říká Prskavec. „Ale je to daň za to, že mi to teď jde.“

Ten scénář byl pokaždé stejný. Když se Prskavec objevil na dráze, tak místo aby trenéři spíš sledovali své závodníky, zaměřili se na 23letého Čecha.

Není to příjemné, štve mě to

„Natočí si mě, večer to u videa studují a druhý den to zkouší. Nevím, jestli se ostatní chtějí přiblížit mé technice, nebo je to tím, že jsem v žebříčku světová jednička, ale procento trenérů, kteří si mě natáčí, se hodně zvýšilo.“

„Není mi to příjemné, štve mě to, ale zase šlo jen o ten měsíc a půl v Austrálii.“

A tak ví, že teď v Praze, kde v pondělí rozjel další část přípravy, už bude „špionáže“ ušetřen. V Česku stráví týden, pak s reprezentací odlétá na soustředění do francouzského Pau, kde se na přelomu září a října koná mistrovství světa.

Jiří Prskavec trávil volné chvíle surfingem.

Následně jsou před Prskavcem další dvě čtyřdenní soustředění, tentokráte ve slovinském Tacenu, které počátkem června hostí evropský šampionát.

Oproti loňsku, kdy musel kajakář kvůli olympiádě absolvovat náročnou domácí nominaci, má teď bronzový medailista z Ria jistotu obou velkých akcí. A to dodává přípravě klid.

„Mohl jsem tak v Austrálii zkoušet nové věci, nové průjezdy. Tak trochu si s tím jezděním hrát. Samozřejmě je to hodně psychická záležitost, protože jsem to mohl dělat, i když byla nominace, ale přeci jen byl tehdy člověk svázanější. Víc na to myslí, zatímco teď jsem byl v klidu.“

Zvítězil bych i se šťouchem

I proto Prskavec těch šest týdnů australského soustředění, které absolvoval už poosmé, hodnotí krátce: „Šlo mi to, bavilo mě to, prostě pohoda a já si jezdění užíval.“

Že to nebyl jen pomíjivý pocit v mysli dokázal i závod Australian Open. Toho se zúčastnila hned čtveřice z pěti nejlepších z her v Riu včetně vítěze Joea Clarka a Prskavec si tu počínal suverénně. Vyhrál kvalifikaci, semifinále i finále.

První medaile pro Česko. I přes jedno ‚ťuknutí‘ má kajakář Prskavec bronz

A říkal: „Zvítězil bych tu i se šťouchem, takže mě to utvrdilo, že jsem na dobré cestě. Že můj pocit z jezdění není jen můj, ale že mi to opravdu jezdí.“

Co za tím vězí? „Pořád doháním fyzickou ztrátu oproti ostatním, ale každý rok jsem o trošku silnější, byť mi to bude trvat, než budu na stejné úrovni jako ostatní. Ale zase jsem se v tomto posunul dál.“

„A co se týče techniky, tak tu už moc neposunu. Jezdím hodně na těsno, ale snažím se to vyladit, abych jezdil čistě, protože jsem s tím měl loni problémy.“ Koneckonců jeden šťouch ho připravil v Riu o zlato!

Jiří Prskavec během projížďky na člunu kolem Sydney.
Jiří Prskavec během suverénní jízdy na olympijském kanálu v Penrithu.

V Austrálii však jen nedřel, byť tréninky byly tou hlavní náplní. Rutinu „narušila“ přítelkyně, která za ním dorazila, zároveň si celá česká parta jeden vyrazili projet Sydney po vodě.

„Máme tu kamaráda Čecha, který už loni hlásil, že má motorový člun. Letos nás na něj vzal a viděli jsme Sydney z jiného pohledu. Moc hezké.”

Autor: