Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Hradilka a další české sportovce bude po městě honit auto

Sport

  16:30
BRATISLAVA - Už počtvrté se v ulicích Bratislavy potkají na unikátní charitativní akci profesionální běžci, sportovci, amatéři i handicapovaní sportovci. Kompletní výdělek ze závodu Wings for Life World Run, který se poběží 7. května, poputuje na výzkum léčby poranění míchy.

Eva Samková (vlevo), biker Michal Maroši (uprostřed) a Vavřinec Hradilek se dělají společné selfie. foto: Red Bull Content Pool

Ve stejnou chvíli, kdy v Bratislavě zazní startovní výstřel, se na trať vydají závodníci na celkem šesti kontinentech po celém světě.

Právě propojení běžců po celém světě s myšlenkou pomoci lidem, kteří sami běhat nemohou, dělá ze závodu Wings for Life naprosto jedinečnou akci.

„Uběhl jsem 34 a půl kilometru. Maximálně jsem si závod užil. Jestli rád běháš a rád podpoříš dobrou věc, tak Wings for Life je přesně pro tebe. Je to úplně top myšlenka,“ svěřil se těsně po doběhu loňského ročníku kanoista Martin Fuksa.

Ten předběhl všechny ostatní české sportovce, ale na vítěze mu stále ještě něco chybělo.

Ale jak připomíná biker Tomáš Slavík, sportovní výkon není na jedné z nevětších světových sportovních charitativních akcí to hlavní.

„Je důležité si uvědomit, že tohle není normální běh. Běží se za něco, co má opravdovou lidskou hodnotu. Nejde o naběhané kilometry nebo výkony, jde o pomoc lidem, kteří běhat nemohou. Jsem strašně rád, že mohu být součástí něčeho takového.“

Jak závod probíhá?

Tento charitativní běhse svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě, účastní se ho profesionální běžci, amatéři i handicapovaní sportovci. Překážkou není 13 časových pásem, na150 různých národností, ani věk soutěžících. Nejstaršímu bylo zatím 95 let. Kromě jedinečné podporyhandicapovaných má závod ještě další specifikum. Trasa a délka závodu není přesně daná, je pro každého individuální. Půl hodiny po tom, co vyrazí poslední běžec, vyjede ze startu catcher car,které představujepohyblivý cíl. Když vás dojede, váš závod je u konce.

Charitativní projekty nejsou cizí ani jednomu z nejlepších českých kajakářů posledních let.

„Je cítit, jak si to lidé užívají, atmosféra při závodě je naprosto úžasná. Sice mě teď trochu bolí nohy, ale o to přece vůbec nejde,“ přiblížil náladu kolem trati pravidelný účastník Vavřinec Hradilek.

Přesto, že běh není jejich nejoblíbenější disciplínou jak pro něj, tak pro Evu Samkovou, také za to umí vzít.

„Uběhla jsem skoro jedenáct kilometrů. Přitom můj cíl by dva, jenom se to trochu zvrtlo. Ale deset kilometrů jsem v životě mockrát neuběhla a jsem z toho absolutně nadšená,“ zářila po loňském závodě Eva Samková, která běžela s ortézou na pravém rameni.

Stejně jako ona i další sportovci se letos 7. května na Slovensko vrátí, aby si jen tak zaběhali, pokořili svá životní maxima nebo prostě jen podpořili dobrou věc.

A všichni vzkazují: „Uvidíme se v Bratislavě!“

Eva Samková slaví vítězství ve Světovém poháru ve Feldbergu.
Letní olympijské hry Rio de Janeiro 2016, trénink českých vodních slalomářů v...
Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat