Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Hradilka a další české sportovce bude po městě honit auto

Eva Samková (vlevo), biker Michal Maroši (uprostřed) a Vavřinec Hradilek se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Samková (vlevo), biker Michal Maroši (uprostřed) a Vavřinec Hradilek se... | foto: Red Bull Content Pool

BRATISLAVA Už počtvrté se v ulicích Bratislavy potkají na unikátní charitativní akci profesionální běžci, sportovci, amatéři i handicapovaní sportovci. Kompletní výdělek ze závodu Wings for Life World Run, který se poběží 7. května, poputuje na výzkum léčby poranění míchy.

Ve stejnou chvíli, kdy v Bratislavě zazní startovní výstřel, se na trať vydají závodníci na celkem šesti kontinentech po celém světě.

Právě propojení běžců po celém světě s myšlenkou pomoci lidem, kteří sami běhat nemohou, dělá ze závodu Wings for Life naprosto jedinečnou akci.

„Uběhl jsem 34 a půl kilometru. Maximálně jsem si závod užil. Jestli rád běháš a rád podpoříš dobrou věc, tak Wings for Life je přesně pro tebe. Je to úplně top myšlenka,“ svěřil se těsně po doběhu loňského ročníku kanoista Martin Fuksa.

Ten předběhl všechny ostatní české sportovce, ale na vítěze mu stále ještě něco chybělo.

Ale jak připomíná biker Tomáš Slavík, sportovní výkon není na jedné z nevětších světových sportovních charitativních akcí to hlavní.

„Je důležité si uvědomit, že tohle není normální běh. Běží se za něco, co má opravdovou lidskou hodnotu. Nejde o naběhané kilometry nebo výkony, jde o pomoc lidem, kteří běhat nemohou. Jsem strašně rád, že mohu být součástí něčeho takového.“

Jak závod probíhá?

Tento charitativní běhse svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě, účastní se ho profesionální běžci, amatéři i handicapovaní sportovci. Překážkou není 13 časových pásem, na150 různých národností, ani věk soutěžících. Nejstaršímu bylo zatím 95 let. Kromě jedinečné podporyhandicapovaných má závod ještě další specifikum. Trasa a délka závodu není přesně daná, je pro každého individuální. Půl hodiny po tom, co vyrazí poslední běžec, vyjede ze startu catcher car,které představujepohyblivý cíl. Když vás dojede, váš závod je u konce.

Charitativní projekty nejsou cizí ani jednomu z nejlepších českých kajakářů posledních let.

„Je cítit, jak si to lidé užívají, atmosféra při závodě je naprosto úžasná. Sice mě teď trochu bolí nohy, ale o to přece vůbec nejde,“ přiblížil náladu kolem trati pravidelný účastník Vavřinec Hradilek.

Přesto, že běh není jejich nejoblíbenější disciplínou jak pro něj, tak pro Evu Samkovou, také za to umí vzít.

„Uběhla jsem skoro jedenáct kilometrů. Přitom můj cíl by dva, jenom se to trochu zvrtlo. Ale deset kilometrů jsem v životě mockrát neuběhla a jsem z toho absolutně nadšená,“ zářila po loňském závodě Eva Samková, která běžela s ortézou na pravém rameni.

Stejně jako ona i další sportovci se letos 7. května na Slovensko vrátí, aby si jen tak zaběhali, pokořili svá životní maxima nebo prostě jen podpořili dobrou věc.

A všichni vzkazují: „Uvidíme se v Bratislavě!“

Eva Samková slaví vítězství ve Světovém poháru ve Feldbergu.
Letní olympijské hry Rio de Janeiro 2016, trénink českých vodních slalomářů v...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...