Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šestý Matura v Zakopaném doskočil pro nejlepší český výsledek

Jan Matura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Matura | foto: Reuters

ZAKOPANÉ (Polsko) Skokan na lyžích Jan Matura vybojoval šesté místo v závodu Světového poháru v Zakopaném a připsal si tak druhý nejlepší výsledek v kariéře. Z vítězství se radoval Nor Anders Jacobsen před krajanem Andersem Bardalem.

Dvaatřicetiletý český reprezentant, jehož dosavadním maximem bylo čtvrté a desáté místo ze Sappora z ledna 2011, postoupil z prvního kola jako šestnáctý výkonem 128 metrů. V druhém pokusu ještě 1,5 metru přidal, a jelikož někteří soupeři své pokusy pokazili, posunul se do elitní desítky a zaznamenal nejlepší výsledek českých skokanů v sezoně SP.

"Je to samozřejmě super, ale nejdůležitější je, že se mi teď skoky daří, není to náhoda. Jde to nahoru, takže to je pozitivní," řekl ČTK Matura. Je mu ale jasné, že rozdíly ve špičce jsou malé. "Takže je to i trochu o štěstí, rozpětí mezi šestým a patnáctým místem je hrozně malé," upozornil.

V Turné čtyř můstků byl nejlepší Čechem, v posledním závodu ve Wisle byl jedenáctý. V sobotu se mu především druhý pokus hodně povedl. "Ale pořád jsou tam malé chybičky. Ale vím, že už v létě jsem měl dobré výsledky a skákal jsem se špičkou, tak jsem si říkal, proč by to nemohlo jít v zimě," řekl.

Ze začátku sezony se mu moc nedařilo, na Turné ale nechal přebrousit pomalé lyže, vyměnil kombinézu a výsledky se dostavily. "Věděl jsem, že příprava nebyla špatná. Sice se začátek sezony moc nepovedl, ale pak se to dalo dohromady, sešlo se to a zapadlo to do sebe," radoval se.

Je psychicky nahoře a nyní ho navíc čeká příští týden závod v Japonsku, kde zaznamenal dosud nejlepší výsledky kariéry. Při aktuálním rozpoložení by mohl myslet i na stupně vítězů. "Kdyby to klaplo, bylo by to skvělé, ale japonské můstky, ač na nich mám nejlepší výsledky, jsou větrné, bude dost záležet na štěstí," upozornil. "Ale je jasné, že tam nepojedu pro postup do druhého kola, ale minimálně zopakovat poslední výsledky," dodal.

V polovině soutěže v Polsku vedl Kamil Stoch. Domácí favorit ale ve druhém kole skočil jen 127 metrů a klesl na třetí příčku. Vedle Jacobsena se před něho dostal i Bardal, který předvedl nejlepší pokus druhého kola.

Další Češi v Zakopaném nebodovali. Jakub Janda skočil v prvním kole 118,5 metru a skončil na 38. místě, Roman Koudelka obsadil 47. místo výkonem 114 metrů. Lukáš Hlava byl v odpolední kvalifikaci kvůli nevyhovující kombinéze byl diskvalifikován.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Henrika Lundqvista čeká pauza od hokeje.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Henrika Lundqvista čeká pauza od hokeje.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Henrika Lundqvista čeká pauza od hokeje.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!