Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Trenér se modlí, ať forma skokanovi Maturovi vydrží až do MS

Český skokan na lyžích Jan Matura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český skokan na lyžích Jan Matura | foto: Reuters

PRAHA Přestože reprezentační trenér David Jiroutek věděl, že skokanovi na lyžích Janu Maturovi můstek v Sapporu sedí, takový úspěch nečekal. "Jsem v šoku," vzkázal svému svěřenci, který v Japonsku vyhrál oba závody Světového poháru.

Matura, přestože se mu v letních Grand Prix dařilo, zimu neodstartoval ideálně. Trápil se s kombinézou a na body ne a ne dosáhnout. Ty první získal až na Nový rok v Ga-Pa během Turné čtyř můstků. Od té doby se však třiatřicetiletý skokan veze na úspěšné vlně, kterou korunoval v Sapporu, kde se poprvé v životě dostal na úplný vrchol. "Skákal dobře už v Zakopaném, přitom ten můstek je pro něj těžký," připomněl Jiroutek Maturovo šesté místo, do té doby nejlepší český výsledek sezony.

K TÉMATU

A raketový vzestup pokračoval v Japonsku. V sobotu tam aktuální česká jednička porazila Nora Hildeho, o den později Slovince Kranjece. V průběžném hodnocení poháru už je Matura třináctý. "Můj sen pokračuje," hlásil. A že nepřijela kompletní světová špička? "Klidně mohla," odmítal Jiroutek podobné úvahy. Navíc v Japonsku absentoval pouze vedoucí muž Světového poháru Gregor Schlierenzauer a dva Němci - osmý  Freitag a devátý Wellinger. "Zuby si sem přijel nabrousit třeba Bardal, nebo Kofler," vyjmenoval Jiroutek skokanská esa.

"Historie se neptá, proč tady někdo nebyl"

"Ono se nedá zvládnout úplně všechno, pokud se chce člověk na něco připravit. A mistrovství světa je docela velké sousto. Proto někdo vynechává Japonsko, někdo lety. Historie se neptá, proč tady někdo nebyl a nad kým Honza zvítězil." Maturovo tažení by mohlo jeho psychiku posílit i do dalších závodů. Skokany teď čeká Harrachov, Willingen, Klingenthal. "Všechno můstky, co mu vyhovují," vyhlížel Jiroutek. A 20. února přijde vrchol zimy - mistrovství světa lyžařů klasiků ve Val di Fiemme.

David Jiroutek

David Jiroutek

"Já se můžu jenom modlit, aby mu forma vydržela až do šampionátu," pronesl trenér. "Ale jeho motivace je teď ohromná a s ní člověk funguje úplně jinak. Tělo pracuje ne na 100, ale třeba na 180 procent, automaticky, spontánně. A najednou všechno jde. Přitom to stejné mohl dělat před dvěma měsíci a ono to nešlo. To je prostě sebedůvěra." Trenér navíc doufá, že úžasný Maturův výsledek nahecuje do zbytku sezony i zbytek týmu, který teď spíš výsledkově tápe. Hlava je v poháru průběžně osmadvacátý, Koudelka pětačtyřicátý, Janda ještě o osm míst dál.

"Honza hned odlétá na lety do Vikersundu, ale zbytek mančaftu je vynechává," naznačil Jiroutek. "Chceme pět dní kondičně trénovat, pak si někde před lety v Harrachově skočit a chceme se zvednout. Věřím, že nás nakopne domácí prostředí, jak se to stalo už několikrát v minulosti. Pokud se to povede, můžeme na vlně pohody vydržet až do mistrovství světa. To by byl ideální plán."

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Čeká Sama Querreyho postih od ATP?  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Čeká Sama Querreyho postih od ATP?  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Čeká Sama Querreyho postih od ATP?  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...