Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Její život byl román.‘ O Čáslavské se ve světě vyjadřují jen pochvalně

Věra Čáslavská v den svých sedmdesátých narozenin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Čáslavská v den svých sedmdesátých narozenin. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praha Úmrtí legendární sportovní gymnastky Věry Čáslavské zaznamenaly dnes světové agentury i noviny v řadě zemí celého světa. O jedné z největších českých sportovkyň, která zemřela v úterý ve věku 74 let po dlouhé nemoci, přinesly zprávu například agentury Reuters, AP, AFP, DPA či EFE. Řada světových médií převzala informaci od ČTK.

„Byla jednou z nejpopulárnějších žen planety koncem 60. let spolu s Jackie Kennedyovou,“ napsal o Čáslavské mimo jiné francouzský server 20minutes. Autor článku rovněž připomněl kritický postoj sportovní gymnastky k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

O úmrtí sedminásobné olympijské vítězky informovaly ve svých internetových verzích například francouzský deník Le Figaro, belgický La Libre, švýcarský Le Matin, britský Daily Mail, portugalský Diáro de Notícias či španělský El Mundo. „Její život byl román. Román báječného osudu,“ napsal o Čáslavské autor článku ve švýcarskému deníku Tribune de Geneve.

Úmrtí Čáslavské zaznamenaly i za Atlantikem, kde tuto smutnou zprávu přineslo například Radio-Canada, přední mexický deník El Universal či guatemalský list Prensa Libre.

Ruský deník Sport-Express připomněl, že Čáslavská byla jako sedminásobná olympijská vítězka Češkou s největší sbírkou olympijských medailí, které získala jako československá reprezentantka. Server Championat.com dodal, že kromě sedmi zlatých olympijských medailí měla Čáslavská také čtyři tituly mistryně světa, nemluvě o medailích z mistrovství Evropy a Československa.

„V celé historii ženské sportovní gymnastiky jen Věra Čáslavská a sovětská gymnastka Larisa Latyninová dvakrát vyhrály víceboj na olympijských hrách: Čáslavská v letech 1964 a 1968 a Latyninová v letech 1956 a 1960,“ připomněla rozhlasová stanice Svoboda na svém ruskojazyčném webu.

Agentura Reuters zdůraznila, že nejslavnější česká olympionička představovala i „jeden z nejsilnějších hlasů v boji proti sovětské okupaci“. Jen pár týdnů poté, co tanky vojsk Varšavské smlouvy vtrhly do Československa, aby udusily pokus o reformu komunistického systému, porazila sovětské soupeřky na olympijských hrách v Mexiku. „Jely jsme do Mexika odhodlané potit krev, abychom porazily reprezentanty agresora,“ citovala agentura výrok Čáslavské z rozhovoru pro server Aktualne.cz a dodala, že přetrvala vzpomínka na tichý protest Čáslavské při hraní sovětské hymny.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

K. Loskot Proste o ni nic nevedeli. 21:09 31.8.2016