Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vizionářka a svatá osoba, vzpomíná na Čáslavskou její následovník v čele olympijského výboru

Lidé

  13:00aktualizováno  15:59
PRAHA - Se sedminásobnou olympijskou vítězkou Věrou Čáslavskou, která zemřela v úterý ve věku 74 let, ho pojilo více než jen místo v čele Českého olympijského výboru, na které oba usedli. Sportovkyni poznal bývalý šéf ČOV Milan Jirásek už v mládí. „Její úspěchy na mě působily obrovským dojmem. Považoval jsem ji za takovou svatou osobu,“ zavzpomínal Jirásek v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Věra Čáslavská ukazuje v roce 2010 pamětní medaili za fair play, kterou dostala v roce 1989 v Paříži. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Bývalý předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Zemřela Věra Čáslavská, sportovní legendě bylo 74 let

Lidovky.cz: Jak budete na sedminásobnou olympijskou vítězku, čtyřnásobnou mistryni světa v gymnastice a také vaši předchůdkyni v čele Českého olympijského výboru Věru Čáslavskou vzpomínat? Jak dlouhé bylo vaše přátelství?
Věru jsem poznal, takříkajíc, už v mládí. To znamená v době, kdy se konala olympiáda v Tokiu. Tenkrát byla členka družstva gymnastek. S Věrou i dalšími gymnastkami jsem jezdil v přípravě na olympiádu do ústavu, kde se simulovalo vysokohorské prostředí. Potom jsem samozřejmě sledoval její úspěchy, ale i problémy, které jí provázely.

Lidovky.cz: V čem pro vás byla jako sportovkyně, ale také výrazná osobnost společenského života, výjimečná?
Vidím ji spíše jako takovou vizionářku než jako organizační detailistku. A to bylo znát i v jejím přístupu k životu a závodění, koneckonců i k funcionaření. Její úspěchy na mě působily obrovským dojmem. Považoval jsem ji za takovou až svatou osobu. O to víc mě zasáhlo, když měla zdravotní problémy. V tom se jí olympijský výbor snažil pomáhat. Řekl bych, že to s ní prožívali i vysocí funkcionáři z olympijského hnutí. Když se vrátila do aktivního života a překonala problémy, měli jsme všichni obrovskou radost. Dokázala se dostat zpět do sportovního dění. Byla to ušlechtilá duše. Viděl jsem ji tak, že dokázala být nad věcí, přitom ji někdy trochu zlobil praktický život.

Věra Čáslavská na olympiádě v Mexiku 1968
Na olympijských hrách v Mexiku si Věra Čáslavská podmanila svět - získala čtyři...

Lidovky.cz: Jak ovlivnila Věra Čáslavská české sportovní prostředí?
Důležitý je mezinárodní rozměr jejích úspěchů. I z hlediska sportovního, ale třeba i politického vyjádření, o kterém se vždy v souvislosti s ní mluví. Ono to na druhou stranu bylo proti olympijským pravidlům. Na olympiádě se politické projevy nepřipouští, ale doba byla taková, že to každý chápal. Myslím, že její projev byl přijat s pochopením a sympatií.

Chtěl jsem paní Čáslavské po olympiádě volat, bohužel už to nešlo, smutní Synek

Lidovky.cz: Na jakou věc v souvislosti s ní vzpomínáte nejradši?
Pokud to můžu odlehčit, tak vzpomínám na to, jak nám všude chodila pozdě. S tím měla velký problém. Ale z poslední doby můžu jen obdivovat její statečný boj s nemocí, kterou měla a na níž zemřela. Bojovala s ní tak zarputile. Neumím si ani představit, že by to tak jako ona dokázal kdokoli jiný.

Šířila optimismus, vzpomíná předseda Klubu olympioniků

Předseda Klubu olympioniků Oldřich Svojanovský ocenil, jak Věra Čáslavská se zákeřnou nemocí statečně bojovala. Majitel dvou olympijských medailí z veslování řekl ČTK, že porazila i prognózy lékařů, kteří jí při rakovině slinivky tolik času nedávali. Onemocnění jí bylo diagnostikováno loni v květnu.

Ještě před třemi týdny s ní Svojanovský byl na dětské olympiádě v Kutné Hoře, kde zapalovala olympijský oheň. "Měla tam ten svůj ruksáček s kapačkami a přestože na tom určitě nebyla dobře, snažila se šířit kolem sebe optimismus. Bojovala do poslední chvíle tak, jak byla zvyklá ze sportu," řekl Svojanovský.

Zpráva o úmrtí sportovní legendy podle něj zarmoutí její fanoušky nejen v České republice, ale i v mnoha jiných zemích. "Hlavně v Mexiku a v Japonsku měla hodně obdivovatelů," připomněl předseda Klubu olympioniků.

Autor: