Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naše republika je kvůli Zemanovi všem jen pro smích, míní Čáslavská

Česko

  11:54aktualizováno  11:57
PRAHA - Prezident Miloš Zeman vysílá podle Věry Čáslavské negativní energii. Legendární sportovkyně tím odůvodnila, proč se na Hradě nezúčastní oznámení nominace českých sportovců na olympiádu v Soči. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz Čáslavská rozvádí důvody, proč ji současná hlava státu vadí.

Věra Čáslavská foto: Roman VondroušČTK

Lidovky.cz: V omluvě píšete, že vám vadí "negativní energie" vysílaná z Hradu, mohla byste rozvést, co tím myslíte?
Tu negativní energii cítím možná trochu intenzivněji než ostatní občané, protože jsem na Hradě pracovala a zažila atmosféru prezidentství Václava Havla. Tehdy tam panovala úžasná a neopakovatelná pozitivní energie, všichni jsme se snažili, seč nám síly stačily, abychom vývoj věcí posouvali dopředu. Václav Havel byl velmi citlivý charismatický člověk, který otevřel zemi světu a Pražský hrad občanům. A teď jsem si uvědomila, že tam po té době přijdu a setkám se tam s člověkem, který dělá přesný opak.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak třeba?
Například je absolutně nevstřícný vůči vznikající vládě, která vzešla ze svobodných voleb. Některá rozhodnutí úmyslně hrotí ad absurdum, z čehož jsou občané neklidní a ve společnosti panuje dusná nálada. Přitom by měl být stmelujícím činitelem, nikoliv rušivým. Proto jsem se rozhodla ze setkání omluvit. Nešlo o gesto ani o protest, ale jen o úplně banální omluvu e-mailem panu předsedovi Kejvalovi (šéf olympijského výboru Jiří Kejval, pozn. red.) a panu ombudsmanovi Károlyimu (ombudsman výboru Alexander Károlyi, pozn. red.).

Lidovky.cz: Vadí vám tedy prezidentovy kroky ohledně jmenování nového premiéra a vlády?
Myslím si, že hledá jen kličky a záminky, aby zdůvodnil svou nechuť posunout věci pozitivním směrem. Opravdu pozitivním, ne jen pozitivním pro sebe sama. Vždyť tahle země od jeho zvolení jen přešlapuje na místě. Nejprve pomohl složit vládu, aby hned nato jmenoval své kamarády a stoupence do vlády, která ani nedostala důvěru parlamentu. A po neúspěchu své protežované strany ve volbách vše jen úmyslně protahuje. Podle mne je on tou brzdou. Co už za svého "vladaření" nadělal trapasů, třeba u klenotů. (VÍCE ČTĚTE ZDE) Naše republika je opět všem jen pro smích. A to nemluvím o tom, že sem už prakticky žádná zahraniční návštěva na nejvyšší úrovni nechce jezdit a ani jeho nikam nezvou.

Lidovky.cz: Pokud vám vadí osoba Miloše Zemana, nešlo se od toho oprostit a brát plénum prostě jako setkání s nejvyšším představitelem státu?
Všechno souvisí se vším. Nejspíš jsem mu během prezidentské kampaně přišla až příliš nevhod, když jsem se dotkla jeho svědomí a vytkla mu, že se obrátil se žádostí o pomoc na komunisty. Možná mi to vrací a také dalším: panu Putnovi, rektorům a starostům.

Prezident Miloš Zeman během páteční tiskové konference.

Lidovky.cz: Překvapila vás poměrně rychlá reakce veřejnosti na vaši omluvu?
Protože jde o tak významnou sportovní událost, musela jsem jako čestná předsedkyně Českého olympijského výboru uvést i důvod omluvy. Vůbec jsem však nečekala takový rozruch. Možná, že ale byl přece jen k něčemu dobrý. Ukázalo se, že nejsme vůbec neteční, takže to můžete brát i jako malou občanskou výzvu k tomu, jak poměry přece jen trochu zlepšit. Dát prezidentovi nahlédnout do zrcadla, aby trochu slevil ze své sebestřednosti, sebeprezentace a sebechvály a šlo mu spíše o blaho země, kterou reprezentuje.

Čáslavské omluva z Hradu

Má svobodomyslná povaha mi nedovolí, abych navštívila současný Hrad, z jehož prostor je vysílána jen negativní energie. Z doby porevoluční, když jsem pracovala na Pražském hradě v kanceláři prezidenta republiky Václava Havla a zažila atmosféru plnou pozitivních myšlenek a činů, jsem si odnesla klid v duši a čistou mysl. A tu si od člověka, který nám dnes vládne, nenechám vzít.

Lidovky.cz: Padne podle vás na úrodnou půdu?
No kéž by.

Lidovky.cz: Dostáváte kvůli odmítnutí přijít na Hrad hodně reakcí?
Vůbec jsem to nečekala, žasnu, co se děje a pořád jen odpovídám na telefonáty, emaily a esemesky.

Lidovky.cz: Převažují pozitivní, nebo negativní?
Velice pozitivní, napsali třeba režisérka Olga Sommerová, bývalý asistent Václava Havla Martin Vidlák nebo architekt Bořek Šípek. Bořek napsal: "Gratuluji Věro, jste úžasná, přesně tohle Hrad potřebuje". Ale píše i spousta dalších lidí.

Lidovky.cz: Proč se vlastně plénum koná na Hradě?
Je výroční a je součástí nominace na zimní olympiádu, takže to pan předseda chtěl udělat slavnostní a povýšit to. Mám dojem, že jsem mu s propagací docela pomohla...

Lidovky.cz: Pojedete se do Soči podívat?
Nepojedu, ale měla bych takové neskromné přání. Z pozice čestné předsedkyně Českého olympijského výboru bych chtěla panu prezidentovi poděkovat za to, že se na olympiádu rozhodl jet a podpořit naše reprezentanty. Moc si toho vážím, pokud mu tedy nejde jen o Putina.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!