Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jícha skončil třetí v anketě IHF o nejlepšího házenkáře světa

Sport

  12:09aktualizováno  22:24
KIEL (Německo) - Český házenkář Filip Jícha skončil třetí v anketě Mezinárodní házenkářské federace IHF o nejlepšího hráče světa. Házenkářem roku 2012 byl zvolen jeho spoluhráč z Kielu Francouz Daniel Narcisse, mezi ženami triumfovala Alexandra do Nascimentová z Brazílie.

Český házenkář Filip Jícha foto: MAFRA - David Neff

Jícha, vítěz ankety za rok 2010, jenž obhajoval druhé místo, se podělil o bronzovou příčku s dalšími dvěma házenkáři. Česká hvězda získala stejně jako Švéd Kim Andersson a Julen Aguinagalde ze Španělska 18 procent hlasů od expertů IHF, fanoušků a zástupců médií. Dán Mikkel Hansen, jenž vloni sesadil Jíchu z trůnu, nasbíral 21 procent hlasů, vítězný Narcisse dostal 25 procent. Třiatřicetiletý Francouz loni s Kielem vyhrál bundesligu, Německý pohár i Ligu mistrů, s reprezentací triumfoval na olympijských hrách v Londýně.

"Osobně jsem favorizoval Kima Anderssona, ale opět se ukázalo, jak důležité jsou v této anketě úspěchy na šampionátech a olympijských hrách," uvedl Jícha na webu Českého svazu házené. Sám počítal s tím, že zřejmě tentokrát nevyhraje. "Síla úspěchu národního týmu je v tomhle extrémně důležitá. Na druhou stranu to hovoří i o tom, že jsem musel mít extra dobrou sezonu, pokud jsem byl nominovaný, protože s národním týmem jsme žádnou velikou díru do světa neudělali," řekl Jícha.

Uplynulý rok považuje osobně za velmi vydařený. "Cítil jsem se přes celou sezonu velice dobře. Musím říct, že z osobního hlediska jsem hrál možná ještě líp než předtím. Na klubové úrovni jsme vyhráli všechny tři hlavní soutěže a mně osobně se sezona velice vydařila," pochvaloval si Jícha.

Jícha o vítězi: Daniel je světová extratřída

Cena je podle něj ve správných rukách. "Daniel je po mnoha stránkách zcela jedinečným typem házenkáře a v loňském roce ukazoval v Kielu i francouzské reprezentaci svou extratřídu. Jsem pyšný, že jsem se v této anketě opět ocitnul v takové společnosti a třetí rok po sobě se dokonce umístil na pomyslných stupních vítězů," řekl Jícha, kterého čeká v tomto týdnu s národním mužstvem turnaj ve Švédsku a v Norsku.

V tomto roce má opět nejvyšší cíle. "Cíle jsou jako předtím. Nebudu říkat, že cílem je obhájit výhru v Lize mistrů, to je spíš takový sen. Je důležité, abychom udrželi ten systém jako v minulém roce. Napřed musíme udělat práci a pak teprve můžeme slavit. Nemůžeme hned v hlavě přemýšlet o tom, jaké to bude, když se dostaneme do Final Four. Nejprve je práce," dodal Jícha.

Do Nascimentová, jež hájí barvy rakouského týmu Hypo Niederöstereich, získala 28 procent hlasů a stala se první brazilskou vítězkou ankety. Loňská šampionka Heidi Lökeová z Norska dostala o čtyři procenta hlasů méně a o stříbrný stupínek se podělila s Bojanou Popovičovou z Černé Hory.

Autor: