Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jirásek je s medailovým ziskem spokojen

Sport

  9:47
PEKING - Před začátkem olympiády předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek doufal v zisk osmi medailí, přesto je i s šesti, které nakonec čeští reprezentanti v Pekingu získali, spokojen. Hned tři z nich jsou totiž zlaté. Čeští sportovci se navíc jedenadvacetkrát probojovali na pozice v elitní osmičce ve svých disciplínách, což Jirásek považuje za potvrzení příslušnosti ke světové špičce.

Předseda ČOV Milan Jirásek o Pekingu. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Bylo to přání, které by vedlo k naprosté spokojenosti. Počet medailí nebyl dodržen, ale kvalita medailí to myslím vyrovnává," bilancoval dnes Jirásek v rozhovoru s novináři.

Ocenil zejména dvě ženy - střelkyni Kateřinu Emmons a oštěpařku Barboru Špotákovou. Emmons dokonce ze dvou důvodů - získala v Pekingu první udělovanou zlatou medaili a poté se ještě prosadila v druhé disciplíně. "To svědčí o velké psychické pohodě," podotkl Jirásek.

Úvodní triumf české puškařky podle něj udělal velkou reklamu celé České republice. "Byla první a všude ve světě měla velký ohlas. Byla na všech předních místech novin. Za prvé proto, že to očekávala Čína, za druhé proto, že se jednalo o mezinárodní pár. Byla to love story," poukázal na zájem médií, který vyvolaly během her manželé Kateřina a Matthew Emmonsovi.

Vítězství Špotákové, která získala zlato až posledním hodem, dokonce přirovnal k triumfu hokejistů na olympiádě v Naganu. "V době, kdy už jsme si všichni odepsali první místo, ona přehodila i rekord. Všichni, co jsme seděli na tribuně, mysleli na to, že je právě 21. srpen, a říkali si, že právě teď zase budeme poslouchat ruskou hymnu. Tohle byla obrovská radost," spojil Jirásek Špotákové úspěch s výročím invaze sovětských vojsk do tehdejšího Československa.

Nic špatného podle Jiráska nebylo na tom, že do Číny odletělo 134 sportovců. Takový počet prý odpovídá mezinárodnímu trendu. "Sportovec, který dosáhne stanovené kvality a je akceptován pro účast, má svoji úroveň. A je to nakonec i naše povinnost vůči mezinárodnímu sportu, aby to startovní pole v sobě mělo i sportovce, kteří nemají vyložené ambice na medaile," uvedl Jirásek, podle nějž je již samotná účast na olympiádě stimul pro závodníky.

Když měl Jirásek říci, co se výpravě příliš nepovedlo, jmenoval dva sporty - plavání a tenis. "Od plavců se asi nedal čekat postup do finále, ale přece jen lepší výsledky jsem v duchu očekával," řekl Jirásek. Na tenistech se podle něj zřejmě projevilo, že olympijský turnaj je pro ně jen zpestření. "A oni na to asi strašně rychle zapomenou. Nerad bych, aby to bylo další sportovní odvětví, které ustupuje ze slávy. Z pozic, na kterých dříve byl," uvedl.

Podle šéfa českého olympismu by se ale měl mezinárodní výbor MOV zamyslet nad narůstajícím počtem disciplín a sportů v programu her. "Kdysi přitom MOV proklamoval, že nebudou zařazovány sporty, disciplíny, které hodně podléhají subjektivnímu hodnocení," uvedl Jirásek. Jako příklad uvedl závody akvabel či skoky na trampolíně. Jejich zařazení do olympijského programu prý ale souvisí i se snahou, aby startovalo na hrách více žen.

"V Pekingu jich bylo 42 procent, což je nejvíce v historii. Víc už to ale asi pokračovat nebude, pokud nebude zařazen nějaký vyloženě dámský sport," řekl Jirásek.

K celkové úrovni her a organizaci neměl stejně jako většina sportovců a funkcionářů prakticky žádné připomínky. "Už připravenost před olympiádou tady byla perfektní a myslím si, že i vlastní výkon a průběh byl taky perfektní," uvedl Jirásek. Ocenil i fakt, že organizátoři a dobrovolníci i přesto, že dodržovali až strojovou kázeň a poslušnost, byli ochotni změnit své plány. "Nebylo to bezhlavé, jak jsme očekávali. Například nesmírně citlivě přistupovali ke kontrolám," dodal Jirásek.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat