Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jirásek je s medailovým ziskem spokojen

Sport

  9:47
PEKING - Před začátkem olympiády předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek doufal v zisk osmi medailí, přesto je i s šesti, které nakonec čeští reprezentanti v Pekingu získali, spokojen. Hned tři z nich jsou totiž zlaté. Čeští sportovci se navíc jedenadvacetkrát probojovali na pozice v elitní osmičce ve svých disciplínách, což Jirásek považuje za potvrzení příslušnosti ke světové špičce.

Předseda ČOV Milan Jirásek o Pekingu. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Bylo to přání, které by vedlo k naprosté spokojenosti. Počet medailí nebyl dodržen, ale kvalita medailí to myslím vyrovnává," bilancoval dnes Jirásek v rozhovoru s novináři.

Ocenil zejména dvě ženy - střelkyni Kateřinu Emmons a oštěpařku Barboru Špotákovou. Emmons dokonce ze dvou důvodů - získala v Pekingu první udělovanou zlatou medaili a poté se ještě prosadila v druhé disciplíně. "To svědčí o velké psychické pohodě," podotkl Jirásek.

Úvodní triumf české puškařky podle něj udělal velkou reklamu celé České republice. "Byla první a všude ve světě měla velký ohlas. Byla na všech předních místech novin. Za prvé proto, že to očekávala Čína, za druhé proto, že se jednalo o mezinárodní pár. Byla to love story," poukázal na zájem médií, který vyvolaly během her manželé Kateřina a Matthew Emmonsovi.

Vítězství Špotákové, která získala zlato až posledním hodem, dokonce přirovnal k triumfu hokejistů na olympiádě v Naganu. "V době, kdy už jsme si všichni odepsali první místo, ona přehodila i rekord. Všichni, co jsme seděli na tribuně, mysleli na to, že je právě 21. srpen, a říkali si, že právě teď zase budeme poslouchat ruskou hymnu. Tohle byla obrovská radost," spojil Jirásek Špotákové úspěch s výročím invaze sovětských vojsk do tehdejšího Československa.

Nic špatného podle Jiráska nebylo na tom, že do Číny odletělo 134 sportovců. Takový počet prý odpovídá mezinárodnímu trendu. "Sportovec, který dosáhne stanovené kvality a je akceptován pro účast, má svoji úroveň. A je to nakonec i naše povinnost vůči mezinárodnímu sportu, aby to startovní pole v sobě mělo i sportovce, kteří nemají vyložené ambice na medaile," uvedl Jirásek, podle nějž je již samotná účast na olympiádě stimul pro závodníky.

Když měl Jirásek říci, co se výpravě příliš nepovedlo, jmenoval dva sporty - plavání a tenis. "Od plavců se asi nedal čekat postup do finále, ale přece jen lepší výsledky jsem v duchu očekával," řekl Jirásek. Na tenistech se podle něj zřejmě projevilo, že olympijský turnaj je pro ně jen zpestření. "A oni na to asi strašně rychle zapomenou. Nerad bych, aby to bylo další sportovní odvětví, které ustupuje ze slávy. Z pozic, na kterých dříve byl," uvedl.

Podle šéfa českého olympismu by se ale měl mezinárodní výbor MOV zamyslet nad narůstajícím počtem disciplín a sportů v programu her. "Kdysi přitom MOV proklamoval, že nebudou zařazovány sporty, disciplíny, které hodně podléhají subjektivnímu hodnocení," uvedl Jirásek. Jako příklad uvedl závody akvabel či skoky na trampolíně. Jejich zařazení do olympijského programu prý ale souvisí i se snahou, aby startovalo na hrách více žen.

"V Pekingu jich bylo 42 procent, což je nejvíce v historii. Víc už to ale asi pokračovat nebude, pokud nebude zařazen nějaký vyloženě dámský sport," řekl Jirásek.

K celkové úrovni her a organizaci neměl stejně jako většina sportovců a funkcionářů prakticky žádné připomínky. "Už připravenost před olympiádou tady byla perfektní a myslím si, že i vlastní výkon a průběh byl taky perfektní," uvedl Jirásek. Ocenil i fakt, že organizátoři a dobrovolníci i přesto, že dodržovali až strojovou kázeň a poslušnost, byli ochotni změnit své plány. "Nebylo to bezhlavé, jak jsme očekávali. Například nesmírně citlivě přistupovali ke kontrolám," dodal Jirásek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!