Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šéfem Českého olympijského výboru se stal Jiří Kejval

Sport

  14:06aktualizováno  15:47
PRAHA - Český olympijský výbor po šestnácti letech změnil šéfa. Odstupujícího předsedu Milana Jiráska nahradí Jiří Kejval. Někdejší místopředseda pro ekonomiku a marketing dostal od pléna 85 hlasu. Proti byl jediný. "Chtěl bych poděkovat za hlasy. Cítím silný mandát, i když těch asi sto deset procent z první volby vypadalo ještě lépe," usmíval se Kejval.

Volební plénum Českého olympijského výboru (ČOV). Šéf veslařů Jiří Kejval (vlevo) byl zvolen novým předsedou ČOV, po šestnácti letech tak nahradí v čele českého vrcholného sportovního orgánu Milana Jiráska foto: ČTK

Narážel tak na fakt, že se volba musela opakovat. Při té první totiž spočítali 96 zvedlých rukou z devadesáti volících. "Hlavně bych ale chtěl poděkovat Milanu Jiráskovi za osm let, kdy jsme spolu spolupracovali. Vážím si ho jako předsedy i jako člověka," dodal. Kejval byl jediným kandidátem na uvolněný post, proto jeho zvolení nebylo překvapením.

Stejně tak prošli do výkonného výboru bez protikandidáta i místopředseda pro sport Miroslav Jansta z basketbalové unie a atletický zástupce Libor Varhaník, který bude mít na starost ekonomiku a marketing. Větší drama se odehrálo v dalších volbách do nejužšího vedení ČOV. Český klub olympioniku se už před volbou postavil proti seznamu Kejvalem navrhovaných spolupracovníků.

V letácích, které rozdal delegátům, nedoporučil zvolit například starostku České obce sokolské Hanu Moučkovou nebo předsedu Sdružení sportovních svazu ČR Zdeňka Ertla. Přitom ještě včera Kejval LN řekl, že pokud by plénum nezvolilo jím navržené kandidáty, může to být problém. "Nenavolil jsem si je, protože by to byli moji kamarádi, ale proto, aby ve výkonném výboru byly zastoupeny všechny druhy sportu. Kdyby se to nepodařilo, obavám se, ze by idea sjednocení celého českého sportu dostala trhliny," vysvětlil Kejval.

Sokol nebude mít ve vedení zastoupení

"Není to osobní útok, ale vyjádření našeho názoru. Kdo nemá výkonnost nebo už ve sportu udělal prešlapy, neměl by být zvolen. Možná jsme ale mohli napsat jen nedoporučujeme a ne nedoporučujeme volit," vysvětlil olympijský vítěz Robert Změlík. "Chceme lidi, kteří kopou za sport a nechtějí se na něm obohatit." Podobné věty rozlítily šéfa tenisového svazu Ivo Kaderku, který se objevil na seznamu kandidátů s palcem dolu.

"Nechci narušovat atmosféru jednání. Měl jsem pocit, ze nám tu káže farář. Já přeci nikam nekandiduji, protože podporuji tým Jiřího Kejvala. Jen bych chtěl upozornit, že jsem do sportu sehnal za patnáct let dvě miliardy korun," řekl tenisový boss. Do Změlíka se opřel i kandidát na místopředsedu Marek Hájek z ČSTV.

"Je to dehonestace lidí ve stylu Aleše Hušáka," řekl krátce před tím, než odstoupil z volby a podpořil kandidátku Sokola Hanu Moučkovou. Ani to nestačilo. Dalšími místopředsedy se možná překvapivě stali zástupce florbalu Filip Šuman za přidružené svazy a historik František Kolář. ČOV už do měsíce převezme dosavadní úlohu Českého svazu tělesné výchovy jako střešní organizace českého sportu.

Vizitka Jiřího Kejvala (44), který byl zvolen novým předsedou ČOV

Datum a místo narození: 30. listopadu 1967, Praha
Funkcionářská kariéra: předseda Českého veslařského svazu (od 1997), člen výkonného výboru ČOV (od 2006), místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing (2009-2012)
Rodina: ženatý, tři děti
Vzdělání: vysokoškolské (ČVUT)
Ostatní
-
bývalý reprezentační veslař, aktivně sportuje doposud
- stál za kampaní Žijeme Londýnem i projektem Českého domu na letošní olympiádě
- ještě jako student spoluzaložil firmu Techo na výrobu osvětlení, později i kancelářského nábytku; před několika lety Techo prodal nizozemské nábytkářské firmě Royal Ahrend, v níž je nyní členem představenstva, dosud je i šéfem Techa
- založil rovněž veřejně prospěšnou nadaci Prostor pro podporu české architektury, interiéru a designu
- nedávno představil svou sportovní vizi do budoucna s názvem Zlato pro všechny, jednou z jeho hlavních priorit je udržení rozpočtu pro sport z minulého roku

Přehled předsedů Českého a čs. olympijského výboru
Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1899-1929)
Josef Gruss (1929-1951)
Vilém Mucha (1951-1955)
Václav Pleskot (1955-1958)
František Vodsloň (1958-1967)
Emanuel Bosák (1967-1970)
Richard Nejezchleb (1970-1972)
Antonín Himl (1972-1988)
Jindřich Poledník (1988-1989)
Věra Čáslavská (1990-1996)
Milan Jirásek (1996-2012)
Jiří Kejval (od 2012)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!