Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jirásek povede ČOV další čtyři roky

Sport

  13:45
PRAHA - Milan Jirásek byl na dnešním plénu v Praze jednomyslně zvolen předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) na další čtyřleté období. Dvaasedmdesátiletý funkcionář byl jediným kandidátem a bude v čele vrcholného sportovního orgánu pokračovat až do roku 2012 a olympijských her v Londýně. Funkci místopředsedy pro ekonomiku a marketing bude vykonávat předseda Českého veslařského svazu Jiří Kejval.

Předseda ČOV Milan Jirásek. foto: ČTK

Místopředsedou pro sport byl jednomyslně zvolen František Dvořák, který byl jediným kandidátem a svou funkci vykonával i v uplynulém období. (čtěte rozhovor: Český sport vyžaduje systémové změny) Protikandidáta neměl ani místopředseda pro olympismus Josef Dovalil; byl rovněž jednohlasně zvolen a ve své práci bude pokračovat i v dalším funkčním období.

Ostře sledovanou pozici místopředsedy pro ekonomiku a marketing bude v dalších čtyřech letech zastávat předseda veslařského svazu Kejval. (čtěte rozhovor: Sport je výkladní skříní Česka). Pro něj se vyslovilo celkem 33 hlasů, pro dalšího z kandidátů Karla Bauera z jachtařského svazu 13 hlasů a dosavadního místopředsedu Jiřího Zedníčka volilo jedenáct delegátů.

Kejval kandidoval poprvé. Jako úspěšný obchodník nabídl práci pro český sport bez náhrady na finanční odměnu. "A také zkušenosti z byznysu. Sportovní marketing mě strašně baví a marketing s pěti kruhy má velký potenciál," řekl ve svém projevu. "Nedělám práci, která mě nebaví. Vyzkoušel jsem si to v uplynulých čtyřech letech," řekl.

Zkušenosti získal v marketingové agentuře ČOV České olympijské, v níž pracoval. "Chci udržet marketingový program v době ekonomické krize, zvýšit prostředky od státu, což je zásadní fakt, minimálně zastavit propady peněz. Chci zlepšit sociální program a olympijskou rentu a přiblížit ČOV sportovcům aktivním i bývalým," nastínil své plány.

Bauer byl do funkce místopředsedy ČOV pro ekonomiku zvolen před dvanácti lety a skončil v roce 2005. Pro ČOV chtěl získat více prostředků z veřejných zdrojů pro svazy a kluby, rovněž hodlal vylepšit podporu státu. "A zlepšit propagaci a komunikaci uvnitř ČOV i ven," uvedl ve svém projevu Bauer. Zedníček chtěl pokračovat ve své práci, která byla podle jeho slov úspěšná.

Svou kandidaturu do devatenáctičlenného výkonného výboru stáhl na plénu Jan Kocourek, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro sport. Jirásek nastoupil do funkce předsedy v roce 1996, kdy nahradil bývalou gymnastku Věru Čáslavskou. Tehdy při volbách porazil Přemysla Herycha, hodně emocí však vyvolal hlavně jeho souboj v roce 2005, kdy proti němu stál oštěpař Jan Železný.

Během pléna ČOV dostala Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejhodnotnější sportovní výkon uplynulé sezony olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Plénum ČOV rovněž schválilo hodnocení účasti české výpravy na olympijských hrách v Pekingu, zprávu o činnosti a hospodaření za uplynulý čtyřletý olympijský cyklus.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...