Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milan Jirásek nemá protikandidáta

Sport

  12:46
PRAHA - Zdá se být takřka jisté, že Milan Jirásek (72) dostane 14. ledna další posvěcení vést Český olympijský výbor. Již ve čtvrtém volebním období po sobě. Pakliže se nestane něco nepředvídatelného, Jirásek začne v lednu již třináctý rok svého šéfování.

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Zatímco v roce 2005 poutal pozornost médií i veřejnosti jeho boj o křeslo s Janem Železným, tentokrát Jirásek žádného protikandidáta nemá. "Nevím, jestli je to dobře, nebo špatně," krčil rameny. "Pro mě tenhle fakt ale znamená ocenění mé práce a větší klid do volební schůze i dalšího období."

Jirásek také vysvětlil, proč přehodnotil svůj dva roky starý záměr, napočtvrté už nekandidovat: "Moc dobře jsem tehdy věděl, že mě čeká výměna kyčelního kloubu. Říkal jsem si, že bez časového tlaku v klidu zrehabilituju a užiju si zbytku života. Jenže situace se vyvinula tak, že kloub jsem si musel vyměnit dost narychlo a teď mám trochu roupy a chuť ve své práci pokračovat. Tím spíše, že cítím důvěru."

Jirásek: Výhody a nevýhody
Milan Jirásek na dotaz LN, jestli přece jen šestnáct let v jedné funkci není trochu moc, odpověděl, že v jisté konstelaci spíše ne: "Má to svoje výhody a samozřejmě i nevýhody. Výhodu vidím v tom, že jsem poznal spoustu lidí a prožil nejrůznější složité situace a jejich vývoj, takže mě v mé práci už prakticky nic nemůže překvapit. Anavíc – mám k ruce předsedy různých komisí, kteří přicházejí s novými věcmi a impulzy. Já se snažím především činnost Českého olympijského výboru sladit a vytvořit dobré a přátelské ovzduší, v němž není místo na různé zákulisní intriky." 

Dotaz, jestli náhodou za další čtyři roky nezkusí štěstí znovu, s úsměvem odpinknul: "Kdo ví, jestli se roku 2013 vůbec dožiju," žertoval. S největší pravděpodobností tudíž za čtyři roky svůj post již někomu skutečně předá. Ale komu? Jirásek jistý, byť zatím pouze rámcový, okruh lidí prý už vnímá.

Nástupci: Neumannová? Dvořák? Doktor? Hilgertová? "Je tady Katka Neumannová, Tomáš Dvořák, Martin Doktor či třeba Štěpánka Hilgertová. Mají za sebou úžasnou sportovní kariéru a chuť pro sport dál cosi dělat." Podle Jiráska ale nebývá v olympijském hnutí zvykem, aby sportovci již krátce po skončení své kariéry naskočili do tak významných funkcí. "Výjimkou je snad jen Sergej Bubka," dodal. Na dotaz, jestli ví o šeptandě týkající se aktivit Romana Kumpošta, předchůdce Neumannové v čele organizačního výboru libereckého MS, na údajné cestě na český olympijský trůn, Jirásek reagoval stručně: "O tom nevím nic..."

Na včerejší tiskové konferenci Jirásek mluvil i o reálnosti perspektivy přidělení olympijských her do Prahy. Zejména po prohře Pavla Béma, velkého propagátora této myšlenky, v boji o post šéfa ODS. "Ve středu se s Pavlem Bémem setkáme a budeme o téhle věci mluvit," řekl Jirásek. Naznačil zároveň, že je otázkou, zda je současné politické spektrum této myšlence nakloněné. „Pro další strategický vývoj bude také důležité, jakému městu budou přidělené hry v roce 2016..."

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat