Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsem ráda, že závodíme dříve, říká Pančochová. Do boje jde i Sudová

Sport

  7:40
ROZA CHUTOR (Od našich zpravodajů) - Až v pátek vzplane nad Soči oheň těchto her, někteří jejich účastníci už budou patřit mezi vyřazené. Soutěžní část her začíná v předstihu již ve čtvrtek. A na scénu kvalifikačních bojů vstupují také dvě české naděje: snowboardistka Šárka Pančochová a akrobatka v boulích Nikola Sudová. Pro obě úkol zní: postoupit!

Snowboardistka Šárka Pančochová při tréninku slopestylu. foto: MAFRA - Michal Sváček

Mladší Pančochová výsledek zatím nezná, přesto 23letá snowboardistka ví: Budu první! Prvním českým sportovcem se startovním číslem v Soči v akci.

"Jsem ráda, že závodíme ještě před ceremoniálem," říkala ve středu a plánovala, s jakými triky do své kvalifikační jízdy nastoupí. S trenérem Černíkem na ní pracovala poslední tři dny. "A snad jsem ji dala dohromady," uvažovala. "Jen tady pořád trošku bojuju s tratí."

Skoky do neznáma

Kavkazský svah už totiž snowboardisté sborově kritizovali jako příliš nebezpečný – Nor Horgmo si v tréninku zlomil klíční kost, ve středu se z obavy ze zranění odhlásila americká superstar Shaun White.

"Po absolvovaných tréninkových jízdách i po úpravě trati a poté, co jsem viděl, jak se jiní závodníci zranili, jsem usoudil, že riziko zranění je příliš velké. Nechci ohrozit své další olympijské cíle," uvedl v prohlášení White.

Slopestyle v areálu Roza Chutor děsí. Zvlášť proto, že pro každého to tady budou skoky do neznáma. Loni, kdy se měl konat testovací závod, nenapadl v areálu sníh. "Bude to závodní premiéra pro každého! A já, jak jsem o 30 kilo lehčí než všichni ostatní kluci, mám s přeskakováním větších skoků trošku problém. Nejsou tady totiž zrovna nejmenší," popisovala Pančochová. "Odraz má sám o sobě 4 metry."

Právě za volbu nejvyšších skoků z vícera možných udělují rozhodčí top známky. Když však drobná Češka najíždí z jednoho hrbu na druhý, ztratí rychlost a pak se strachuje: Přeletím to, nebo…? "Mám obavy, že dopadnu na hranu, neužiju si ty skoky."

Přesto do kvalifikačního síta vyjede s nejtěžší a nejtechničtější možnou jízdou, jakou tu teď zvládne. Tak jako většina jejích soupeřek. "Předvedu ty nejlepší triky, které mám, a uvidím, kde budu." Osm nejlepších projde přímo do nedělního finále, ty další čeká ještě před ním nervózní semifinále.

Nesmí se nic dělat

Zatímco pro ni to bude na hrách slopestylová premiéra a pod olympijskou vlajkou teprve druhý start, její o osm let starší kolegyně Nikola Sudová už bude mít na kontě čtyři. Jejím maximem je zatím 6. místo z Turína 2006.

Tratě obou žen dělí od sebe v areálu extrémních sportů jen 200 metrů. A také o té boulařské se říká: Bude nebezpečná.

"Je těžší než loni při Světovém poháru. Přes léto jim stekla, je tam zlom, navíc tu mají divný sníh," popisuje Sudová. "Přes noc to zmrzne, pak tam nasněží, je to slizké a blbě to drží."

Pančochová má vysoké skoky, Sudová boule. "Trenéři s nimi nesmí nic dělat. Přitom už odvezli tři holky, které se rozmázly."

Také ona sebou při jednom ze svých originálních D-spinů řízla na sníh. "Ale nebyla jsem sama. Naštěstí jsem si jen trochu potloukla bok." Pro kvalifikaci určitě počítá se saltem, vysoce bodovaný D-spin chce vypilovat pro sobotní finále. V jejím případě platí: 10 nejlepších do něj pronikne dnes přímo.

Autor: