Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsem v šoku, je to neuvěřitelné, říká úspěšný obhájce triumfu na MS Sagan

Sport

  6:00
DAUHÁ/PRAHA - Peter Sagan si na světovém šampionátu v Dauhá poradil nejlépe s nesmlouvavým katarským klimatem a opět po roce rozjásal Slovensko. Jako šestý v historii obhájil titul v silničním závodě s hromadným startem. Naposledy se takový kousek povedl italskému jezdci Paolovi Bettinimu, který uspěl v roce 2006 v Salcburku i rok poté ve Stuttgartu. Sagan připustil, že měl v pravou chvíli o porci štěstí.

Peter Sagan se stejně jako loni mohl zakousnout do zlaté medaile. foto: Reuters

„Nemohu tomu uvěřit. Jsem stále ještě v šoku. Je to něco neuvěřitelného. A já jsem hrozně šťastný,“ prohlásil šestadvacetiletý jezdec týmu Tinkoff, který bude od nové sezony týmovým kolegou Jana Bárty a Leopolda Königa ve stáji Bora-Hansgrohe.

Sagan to dokázal. Obhájil titul mistra světa v silničním závodě

Sagan ve spurtu proti jiným velikánům Britu Marku Cavendishovi a Belgičanu Tomu Boonenovi dostál své přezdívce „Rambo“.

Stejně jako filmový hrdina v podání Sylvestra Stallonea vypadal nepřemožitelný. Král bodovací soutěže z Tour de France posledních pěti ročníků se v cílové rovince nadechl k drtivému finiši a s přehledem obhájil loňský triumf.

„Byl tam trochu protivítr, takže jsem měl takový pocit, že bude potřeba jít do závěru spíše zezadu. Měl jsem štěstí, že mě tam Nizzolo nezavřel,“ popsal Sagan svůj útok podél pravé strany.

„Kdyby se tak stalo, tak bychom museli jít na zem, protože já vůbec neuvažoval o tom, že bych měl v tu chvíli brzdit. Mohli jsme spadnout, ale vyšlo to,“ dodal žilinský rodák.

Bratr pro mě nasazoval život

Štěstí už měl ale v klíčové chvíli závodu, kdy se roztrhal peloton.

„Byl tam boční vítr a já byl tím posledním jezdcem, který stihl proklouznout do první skupiny. Pak už to bylo o tom, že uvidíme, co přijde ve spurtu,“ podotkl Sagan, který vyhrál letos i mistrovství Evropy a je světovou jedničkou žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI.

Peter Sagan Uprostřed) s Markem Cavendishem (vlevo) a Tomem Boonenem na...
Peter Sagan se raduje z obhajoby titulu v silničním závodě na MS.

Sagan neopomněl poděkovat rodině, manželce a také fanouškům, kteří mu dopomohli ke druhému světovému titulu přímo v dějišti.

„Musím poděkovat i bratrovi Jurajovi, jenž byl rovněž účastníkem tohoto závodu a nasazoval život, když mi jezdil pro vodu. Skvělou práci odvedl i Michael Kolář,“ ocenil Sagan reprezentačního kolegu, jenž s ním byl v první skupině.

Autor: