Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf Oriky: S Kreuzigerem napevno počítáme pro Tour v příštím roce. Giro nepojede

Sport

  6:16
PRAHA - Spekulace, na kterých závodech Grand Tour bude v příští sezoně startovat Roman Kreuziger, částečně ukončil jeho sportovní ředitel Matthew White. Při své návštěvě Prahy a české centrály firmy Scott šéf týmu Orica oznámil, že s Kreuzigerem napevno počítá do sestavy pro Tour de France.

Roman Kreuziger. foto: MAFRA

„Mohu říci, že Roman bude na sto procent v našem týmu pro Tour,“ uvedl White v Praze, kam přiletěl i s manželkou Jane Savilleovou, bronzovou olympijskou medailistkou v chůzi z Atén 2004.

Naopak Kreuziger by neměl startovat na italském Giru. „Ne v nadcházející sezoně,“ upřesnil White.

V minulém týdnu odborný server cyclingnews.com informoval, že na Giru bude lídrem stáje Estéban Chaves a na Tour naopak povedou tým bratři Adam a Simon Yatesové. Ale White tuto zprávu v Praze dementoval: „Nezakládala se na pravdě, což jsem dal vědět i redaktorům cyclingnews.“

Roman Kreuziger.
Roman Kreuziger.

Orica zveřejní své lídry pro podniky Grand Tour v nejbližších týdnech.

Na Giru má podle Whita startovat sestava v čele s jedním dosud neoznámeným jezdcem pro celkovou klasifikaci a zároveň se sprinterem Calebem Ewanem pro spurtérské koncovky. „Naopak na Tour postavíme tým vyloženě jen pro celkovou klasifikaci,“ naznačil White. „Bude v něm určitě jeden z našich mladých lídrů a také Roman.“

Kreuziger má ve Francii vystupovat v roli mentora a pomocníka hlavního lídra Oriky a zároveň být i záložním plánem stáje. „Spoléháme na jeho zkušenosti,“ prohlásil White.

Letos stáj slavila s Chavesem 2. místo na Giru a 3. místo na Vueltě a s Adamem Yatesem 4. místo na Tour. Navíc skončil Simon Yates šestý na Vueltě. Kreuziger dojel v dresu Tinkoffu desátý na Tour.

Trojice nejlepších na Vueltě 2016: Chris Froome, Nairo Quintana a Esteban Chavez (zleva).

„Orica za posledních pět let hodně vyrostla,“ připomněl plzeňský cyklista. „Ani oni sami nečekali, že by nejen Chaves, ale také Yatesové mohli už tak brzy bojovat o pódium na závodech Grand Tour. Chtěli mě do týmu proto, abych těm klukům pomohl, ale zároveň vědí, že i já mám nějaký potenciál a že mám pořád chuť vyhrávat.“

Z jeho programu pro první polovinu sezony 2017 White „odtajnil“ rovněž závod Tirreno-Adriatico, kde by měl dostat příležitost jet na sebe. „V té době mi to většinou jde,“ podotkl Kreuziger.

Jistým bodem v jeho plánu jsou též ardenské klasiky, kde nasadí Orica silný kontingent možných lídrů, včetně Kreuzigera. „V Ardenách budeme mít mnoho karet, se kterými můžeme hrát,“ řekl White.

Další program sezony, ve které by se mohl po tříleté odmlce vrátit také na Vueltu, zatím současný český mistr neoznámil. „Ještě posedíme nad kalendářem a doladíme to. V současných worldtourových týmech je 26 až 30 závodníků. Přitom do kalendáře World Tour nyní přibyly další závody, takže by bylo nejlepší, kdyby v týmu bylo kolem 35 jezdců,“ připomněl rozšíření seriálu World Tour o 10 závodů na 37 podniků.

Doposud měly prvodivizní stáje povinnost vyslat svůj tým na všechny podniky seriálu, ale toto pravidlo se má změnit. Z nově přidaných závodů, jimiž jsou například Kolem Kataru, Strade Bianche či Kolem Kalifornie, budou povinné pouze některé.

Froome, Quintana a Yates při dojezdu 9. etapy Tour de France.

„Čekáme ještě na definitivní rozhodnutí UCI, které z nich to budou. Podle posledních informací by z přidaných závodů World Tour měly být povinné čtyři. Až zjistíme které, kalendář upřesníme,“ řekl Kreuziger.

Po sezoně byl nyní takřka tři týdny bez kola - a ještě nějaký čas se na něj nasednout nechystá.

„Předevčírem jsem začal s posilovnou a se všeobecnou přípravou, ale do 15. listopadu ještě kolo nechci ani vidět. Nejprve si potřebujete odpočinout a pak se teprve začnete těšit na další závody.“

Při dovolené v Dubaji, kam odletěl s manželkou a dcerou, se zajeli podívat na etapové klání Kolem Abú Zabí. Bylo posledním v historii stáje Tinkoff, jejíž barvy čtyři roky hájil.

„Při etapě, která vedla po okruhu formule 1, jsme si projeli okruh v týmovém autě a byli potom mezi klukama v boxech. Udělali jsme si také společnou fotku s týmem. Takže mohu říci, že jsem s týmem Tinkoff držel vlastně až do jeho poslední chvíle.“

Autor: