Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Bílé fanoušky chci víc než černé.“ Z NBA se pakuje další majitel

Sport

  20:19
ATLANTA/PRAHA - Majitelé klubů v NBA se musí mít se svým slovníkem na pozoru. Kvůli rasistické narážce se podobně jako na jaře Donald Sterling pakuje nyní ze své pozice většinový vlastník basketbalového klubu Atlanta Hawks Bruce Levenson. Kvůli e-mailu starému dva roky.

Bruce Levenson. foto: Reprofoto

Aféra se Sterlingem otřásla Spojenými státy. Šéf Los Angeles Clippers řekl své přítelkyni: „...ať nevodí černochy do jeho haly.“ Osmdesátiletý Sterling za to vyfasoval doživotní zákaz působení v basketbalu a k tomu astronomickou pokutu 2,5 milionu dolarů.

Co v e-mailu napsal:

„Naše publikum je ze 70 % černé. Ale to není všechno. Lidé v barech na stadionu jsou z 90 % černé. Na zápasy nám chodí málo otců se syny. Roztleskávačky jsou černé, z repráků v areně hraje hip-hop a koncerty po utkáních jsou jen rapové.“

„Začal jsem se poohlížet po ostatních arenách. Je to tam kompletně rozdílně. Dokonce i ve Washingtonu s jejich zámožnou černošskou komunitou jich není v hledišti nikdy více než 15 %.“

zdroj: CNN

Po obří kauze teď zachvátil nejlepší basketbalovou ligu světa obdobný případ. Bruce Levenson dobrovolně prodal většinový podíl v Hawks poté, co sám odtajnil svou e-mailovou korespondenci se spoluvlastníkem a zároveň generálním manažerem klubu Dannym Ferrym.

V ní si stěžuje na nízkou návštěvnost na domácích zápasech a potřebě zaujmout příměstské bělošské obyvatelstvo. „Pohlcen touto problematikou jsem také poslal neúmyslnou a bolestnou zprávu, že naši bělošští fanoušci jsou pro nás cennější než ti s černou pletí,“ omlouval se Levenson následně.

Na rasistické narážky upozornil výkonný ředitel klubu Steve Coonin. Když klubové vedení jednalo v červnu o možných posilách, při jménu Luola Denga měly zaznít rasistické urážky.

Ve výroční zprávě, kterou na zasedání četl generální manažer Ferry, mělo podobných urážek zaznít několik. Coonin se rozhodl dát celou věc vyšetřit komisaři NBA Adamu Silverovi. Komisař se pak dostal i ke starým e-mailům mezi Levensonem a Ferrym.

Silver Levensonovi domluvil a ten se na základě toho rozhodl z klubu odejít. „Opakovaně jsem říkal, že by NBA měla mít nulovou toleranci k projevům rasismu. A stále tomu silně věřím,“ napsal v omluvné zprávě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!